Najważniejsze wskazówki dotyczące projektowania ogrodu

Urządzenia ogrodowe
Najważniejsze wskazówki dotyczące projektowania ogrodu

Niezależnie od tego, czy zajmujesz się nową działką, czy też dopiero planujesz układ swojego ogrodu, wszystko sprowadza się do tego, jaki cel chcesz osiągnąć.  Zaprojektuj swój wymarzony ogród z naszym prostym przewodnikiem! 

Rozważ swoje priorytety

Na samym początku jasno określ, jak chcesz spędzać czas w swoim ogrodzie. Potrzebujesz łatwej w utrzymaniu przestrzeni do relaksu i rozrywki? W takim razie zaczynamy! Oto kilka wskazówek jak zaprojektować łatwy w utrzymaniu niebanalny ogród. 

 • Dodaj kolor, teksturę i głębię za pomocą kratek, wiszących koszy i fontann.
 • Wybierz rośliny, które są łatwe w pielęgnacji i przyczyniają się do tworzenia relaksującej atmosfery. Na przykład tytoń ozdobny, który dobrze rośnie także w doniczkach i jest wspaniałym wyborem, ponieważ wieczorem wydziela piękny zapach. Podobnie eonium i festuca kostrzewa - niewymagające rośliny odporne na suszę.  
 • Zdecyduj się na kostkę brukową, płytki lub żwir jeśli nie masz miejsca (albo czasu) na zakładanie trawnika.

Jeśli natomiast lubisz pracę w ogrodzie i wiesz, że znajdziesz czas na regularną pielęgnację, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować nieco bardziej skomplikowaną i piękną aranżację.  Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, ile miejsca możesz przeznaczyć na:

 • Kwietniki
 • Grządki / grządki podwieszane 
 • Trawnik
 • Ścieżki
 • Infrastrukturę
 • Tunele
 • Szklarnię
 • Oczko wodne

Podziel przestrzeń

Kiedy planujesz przestrzeń pamiętaj, by zachować właściwe proporcje między elementami “miękkimi” i “twardymi.”  

Twarde elementy to na przykład ścieżki, ogrodzenia, pomosty, stopnie, kraty, ekrany i ściany.

Miękkie natomiast to wysokie kwiaty, rośliny i żywopłoty, takie jak argentyńska werbena, trawa pampasowa i kostrzewa niebieska. 

Poznaj swój ogródek 

Zanim zaplanujesz układ, odpowiedz sobie na pytania dotyczące unikalnych cech ogrodu:

 • Jaka jest wielkość i kształt Twojego ogrodu?
 • Czy Twój ogród jest skierowany na północ, wschód, południe lub zachód?
 • Ile godzin światła słonecznego ma każdy obszar w Twoim ogrodzie?
 • Które obszary zawsze są zacienione?
 • Jaki jest typ gleby?
 • Czy Twój ogród jest osłonięty, czy raczej otwarty? 

Po przeanalizowaniu tych pytań dobierz właściwe rośliny, które będą czuły się dobrze w Twoim ogrodzie i dowiedz się, jak najlepiej wykorzystać potencjał gleby. Warto także wiedzieć, które rośliny mogą rosnąć obok siebie. Z tą wiedzą będziesz mógł połączyć warzywa, kwiaty i owoce, tak aby pięknie rosły, dawały obfite plony, a nawet chroniły się wzajemnie przed chorobami i szkodnikami. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.  

Uwzględnij miejsce wypoczynku

Znajdź miejsce, z którego będziesz mógł podziwiać efekty swojej pracy i w którym będziesz mógł wypocząć. Może to być prosta ławka, poduszkowe siedziska albo hamak zawieszony obok fontanny czy w ustronnym zakątku. Pamiętaj, by zaplanować także nastrojowe oświetlenie. W tej roli sprawdzą się lampy solarne, które nie wymagają instalacji elektrycznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pomysłowym oświetleniu ogrodu bez użycia prądu, sprawdź nasze inspiracje

Przydatne narzędzia 

Przy zakładaniu ogrodu przydadzą Ci się mocne, wytrzymałe narzędzia przeznaczone do przygotowania gleby i trawnika do dalszych czynności. W tej kategorii znajdziesz między innymi:

 • Glebogryzarki, czyli urządzenia takie jak SRC 36 V, SRC 550 RG, SRC 685 RG i SRC 775 RG. Z ich pomocą przygotujesz grządki, usuniesz chwasty i zaorasz glebę przed zasiewami.    
 • Wertykulatory elektryczne i spalinowe: SV 213 E, SV 415 E i SVP 40 G, które pomogą Ci zadbać o trawnik jesienią, by na wiosnę wyrósł piękny i bujny. 
 • Urządzenie wielofunkcyjne: Silex 95 H, które za pomocą szeregu akcesoriów może zostać przekształcone w kosiarkę, zamiatarkę, glebogryzarkę, jak i obsypnik przeznaczony do wykonania równych rzędów pod zasiewy czy sadzonki. Zimą natomiast doskonale poradzi sobie z odśnieżaniem Twojego podjazdu. 
Silex kolaż-min.jpg

Wrzesień to także doskonała pora by założyć trawnik. Jak się do tego przygotować, krok po kroku i jak wysiać nasiona? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu

Szybszy efekt osiągniesz natomiast zakładając trawnik z rolki. Pracę tę warto przeprowadzić właśnie jesienią. Dlaczego? Niska temperatura i częste deszcze sprzyjają ukorzenianiu się traw. Pamiętaj tylko, że taka murawa jest bardziej wrażliwa na przesuszenie, ponieważ ma słabszy system korzeniowy. 

Trawniki tego typu preferują podłoże lekko kwaśne lub próchnicze, dlatego jeśli w twoim ogrodzie ziemia ma odczyn kwasowy, podsyp ja wapnem lub kredą. Zwróć uwagę na to, że trawy nie rosną zbyt dobrze na ciężkich, gliniastych i piaszczystych glebach, dlatego warto odpowiednio rozluźnić strukturę podłoża poprzez dodanie piasku lub uszlachetnić je za pomocą kompostu. Dla pewności rozważ też rozłożenie pod rolki ok. 10 cm warstwy żyznej ziemi. Na koniec wyrównaj i zwałuj teren. Więcej o wadach i zaletach obydwu rozwiązań (zakładanie trawnika z rolki i siewu) przeczytasz tutaj. 

Pamiętaj, że przy aranżacji ogrodu dokładna znajomość terenu i precyzyjny plan to podstawa. Teraz już wiesz czym się kierować, jak planować pracę i jakie narzędzia mogą okazać się potrzebne. Stwórz swój własny idealny ogród ze STIGA!