Zgodni sąsiedzi, czyli jak łączyć rośliny?

Porady
Zgodni sąsiedzi, czyli jak łączyć rośliny?

Jak łączyć ze sobą warzywa, kwiaty i owoce, żeby pięknie rosły i przynosiły obfity zbiór? Które się nie lubią? Sprawdź! 

Rośliny mogą sobie pomagać albo się zwalczać i kraść sobie cenne mikroelementy! Wiedziałeś o tym? Niektóre mogą służyć jako naturalna obrona przeciwko szkodnikom. Poznaj pożyteczne ogrodowe triki! 

Planowanie i przygotowanie grządek

W pierwszej kolejności zanim zaczniesz sadzenie dobrze jest przygotować plan każdej grządki warzywnej. Rozrysuj je, zaznacz wielkość i określ obszar przeznaczony do hodowli poszczególnych rodzajów roślin. Następnie wypisz warzywa, jakie chcesz na nich posiać, bo od tego zależy reszta działań. Przemyśl także dokładnie gdzie ulokujesz stanowiska. Weź pod uwagę poziom nasłonecznienia, wilgotność oraz rodzaj gleby.

Kolejnym kluczowym działaniem jest właściwe przygotowanie stanowiska. Do tego potrzebna będzie wytrzymała i wydajna glebogryzarka, która pomoże Ci w oczyszczeniu przyszłej grządki z trawy i chwastów oraz pomoże przygotować glebę. 

Jeśli planujesz grządkę większych rozmiarów, urządzenie wielofunkcyjne Silex 95 H, może być bardzo pomocne. Będzie służyć zarówno jako glebogryzarka, zamiatarka i kosiarka a po podłączeniu akcesoriów takich jak ostrogi, pługi i obsypniki umożliwi szybkie przygotowanie  rowków do siewu lub dołków do sadzenia.  

zgodnisasiedzi.jpg

Jeśli w Twoim ogrodzie gleba jest nieurodzajna, ciężka i gliniasta nie musisz rezygnować z marzeń o warzywach z własnego ogrodu. Po prostu zaaranżuj praktyczne stanowiska na podwyższeniach. 

Budowa grządek podwyższanych jest bardzo łatwa i sprowadza się do wykonania prostokątnych skrzyń, wyłożenia ich dna agrowłókniną i wsypania bogatej w próchnicę ziemi do środka. Jeśli zdecydowałeś się na budowę takich grządek przyda Ci się wytrzymała i niezawodna pilarka, którą szybko przytniesz deski do odpowiedniej długości.   

Najważniejsze zasady

Jakie są ogólne zasady sadzenia na grządkach? Łączenie różnych roślin to nic trudnego. Pamiętaj by siać rośliny olejkodajne, takie jak mięta czy bazylia pomiędzy warzywami, bo poprawiają ich smak. 

Obok siebie sadź rośliny, które mają podobny czas wzrostu i osiągnięcia dojrzałości.

Dobrą praktyką jest też sadzenie obok siebie warzyw o różnej długości systemu korzeniowego. To pozwoli im korzystać z soli mineralnych i innych składników na różnych głębokościach.

Rośliny z tej samej rodziny albo grupy nie powinny rosnąć obok siebie - jak na przykład warzywa z rodziny psiankowatych, czyli ziemniaki i pomidory. Podobnie rzecz ma się w przypadku gatunków, które mają równie duże wymogi co do wilgotności podłoża i zasobności w składniki odżywcze. Dla przykładu rzodkiewka, kapusta pekińska czy kalafior, które mają wyjątkowo duże zapotrzebowanie na wodę nie powinny rosnąć w bezpośrednim sąsiedztwie, ponieważ będą o nią konkurowały. Zasada sadzenia obok siebie gatunków o podobnych wymaganiach sprawdzi się więc wyłącznie w planowaniu grządek z wykorzystaniem roślin o niższym zapotrzebowaniu na mikro- i makroelementy czy wilgoć.

Zgodni sąsiedzi 

Jakie rośliny sadzić obok siebie? Oto przykłady duetów warzywnych, które wspierają się nawzajem i chronią przed szkodnikami: 

 • Marchew i cebula - chronią się wzajemnie przed szkodnikami takimi jak połyśnica marchwianka czy śmietanka cebulanka 
 • Kapusta i pomidory - w tym zestawieniu najbardziej korzysta kapusta, która chroniona jest przed gąsienicami tantnisia krzyżowiaczka
 • Kapusta i jarmuż 
 • Groch i kukurydza 
 • Por i pietruszka 

Które warzywa można sadzić obok siebie? Oto kilka przykładów: 

 • Brokuły - ziemniaki, selery, pietruszka, brukselka, jarmuż 
 • Buraki ćwikłowe - cebula, czosnek, kalarepa, groch, cukinia 
 • Dynia - fasola, koper 
 • Marchew - cebula, czosnek, cykoria, groch, kalarepa, kapusta pekińska, koper 
 • Ogórek - burak, cebula, papryka 
 • Cukinia - cebula, groch, kukurydza, pomidory 
 • Pomidory - Buraki ćwikłowe, cebula, cukinia, czosnek
 • Sałata - Buraki, sałata, marchew 
 • Rzodkiewka - buraki, groch, kalarepa, marchew
 • Por - brokuły, cebula, kalarepa, ogórki 
 • Seler -  kalarepa, groch, marchew, ogórki 
 • Szpinak - pomidory, pory, rzepa, rzodkiewka 
sgm102ae_253010241st1_amb03-min.jpg

Naturalna ochrona 

Warzywnik to nie tylko miejsce, w którym rosną pomidory, sałata i ogórki. Dlatego tak istotna jest właściwa kompozycja roślin w ogrodzie! Warto przemyśleć połączenia różnych gatunków i stworzyć unikalny ekosystem, w którym rośliny będą się wspierać.

Rośliny, które chronią przed szkodnikami, czyli kwiaty i zioła to wspaniali strażnicy obrzeży grządek.  W tej roli sprawdzi się doskonale krwawnik, lawenda, melisa, czosnek, szałwia lekarska i tymianek. Będą stanowić ochronę przed ślimakami. 

Jeśli natomiast chcesz ochronić rośliny przed gryzoniami, możesz posiać pomiędzy warzywami czerwoną komosę, szachownicę, gorczycę, aksamitki albo rumianki, lub zasadzić czosnek. Ich zapachy odstraszają myszy i norniki. 

Mrówki także potrafią siać spustoszenie na grządkach warzywnych. Jeśli chcesz się przed nimi skutecznie ochronić, wysiej nasiona mięty pieprzowej, wrotyczu, majeranku, rozmarynu, tymianku, nagietka lekarskiego lub posadź lawendę wąskolistną.

Pielęgnacja grządki 

Właściwie zaaranżowana grządka warzywna będzie plonować obficie, ale tylko jeśli będzie również zadbana. Pamiętaj o podlewaniu, szczególnie w najcieplejszych miesiącach. Kluczowe jest także odchwaszczanie oraz dbanie o czystość obrzeży. Należy je regularnie kosić, by trawa i chwasty nie przeniosły się w głąb warzywnika. 

W przypadku precyzyjnych prac najlepiej sprawdzą się kosy i podcinarki akumulatorowe z ogranicznikiem dystansowym. Dzięki temu Twoje rośliny nie będą narażone na przypadkowe skoszenie i uszkodzenia liści przy okazji koszenia tuż przy grządce czy rabacie. Dodatkowa funkcja w postaci krawędziowania (dzięki zastosowaniu obracanej o 90°głowicy) pozwoli na wyznaczenie krawędzi trawnika i wykończenie ich pionowym cięciem. Tak, by grządki prezentowały się jeszcze bardziej okazale i estetycznie!

SGT500AE_278100008ST1_amb1-min.jpg

Kompozycja roślin w ogrodzie warzywnym wymaga dokładnego zaplanowania i przygotowania, ale trud się opłaci. Łączenie ze sobą roślin takich jak kwiaty, zioła i warzywa to prosta droga do uzyskania zdrowych i obfitych plonów. We wszystkich czynnościach i zabiegach ogrodniczych pomogą Ci urządzenia ogrodowe od STIGA. Odwiedź nas i sprawdź sam!