Raz: wertykulacja. Dwa: aeracja. W sumie — skuteczna renowacja zniszczonego trawnika.

Ogród
Raz: wertykulacja. Dwa: aeracja. W sumie — skuteczna renowacja zniszczonego trawnika.

Wertykulacja, aeracja. Czym różnią się podobnie brzmiące zabiegi regeneracyjne, dzięki którym trawnik odzyskuje nienaganny wygląd?

Spis treści

Zdarza się, że pomimo prawidłowego nawożenia, systematycznego koszenia i nawadniania trawnik na wiosnę nie przypomina naturalnie pięknego „zielonego dywanu”. Powodem złego stanu darni może być, niestety, własne zapominalstwo. Innymi słowy – zaniechanie dwóch kluczowych dla kondycji darni zabiegów pielęgnacyjnych: wertykulacji i aeracji.

Co najpierw: wertykulacja czy aeracja trawnika?

1. wertykulacja,
2. aeracja.

Pierwsza w kolejności jest wertykulacja trawnika. Po niej przychodzi czas na aerację. Efektywność zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie w dużej mierze zależy od wykonywania ich zgodnie z prawidłową sekwencją. Jeśli ją znasz, to już odniosłeś połowę sukcesu!

Jaka jest różnica pomiędzy aeracją a wertykulacją trawnika?

W porównaniu do wertykulacji aeracja trawnika jest zabiegiem delikatnym. Wówczas darń jest jedynie nakłuwana, a nie nacinana. Pomimo to podłoże penetrowane jest na większej głębokości, przez co woda, tlen i składniki mineralne zdecydowanie szybciej docierają do systemu korzeniowego trawy.

Wertykulacja trawnika. Na czym polega?

Wertykulacja trawnika polega na pionowym nacinaniu darni, nawet do 20 mm w głąb podłoża (w zależności od możliwości wertykulatora). Co pozwala przede wszystkim pozbyć się „filcu”. Czyli warstwy martwej darni utworzonej przez suche źdźbła trawy, gdzie mogą rozwijać się patogeny chorobotwórcze. 

To najważniejszy, ale nie jedyny argument na korzyść wertykulacji. Powinieneś znać i pamiętać je wszystkie. W ten sposób dowiesz się, jak ważną funkcję w pielęgnacji trawnika pełni ten konkretny zabieg pielęgnacyjny. Co sprawi, że na przyszłość będziesz o nim pamiętał.

Co  daje wertykulacja trawnika? 

 • pomaga usunąć mech z trawnika,
 • usuwa filc i zbyt płytko ukorzenione trawy,
 • pobudza trawy do intensywnego krzewienia,
 • spulchnia glebę, przez co rozluźnia jej strukturę.
 • eliminuje ryzyko pojawienia się grzybów oraz bakterii chorobotwórczych,
 • przygotowuje trawnik na kolejne zabiegi pielęgnacyjne (aerację, nawożenie),
 • zwiększa skuteczność pielęgnacji trawnika (aeracji, nawożenia, nawadniania),
 • ułatwia przenikanie światła, tlenu, wody i składników pokarmowych do korzeni traw.
Wiosenny lifting przy użyciu wertykulatora-min.jpg

Wiosenny lifting trawnika przy użyciu wertykulatora: o czym musisz pamiętać?

Wertykulacja to idealny sposób na pobudzenie trawy do wzrostu. Dzięki niej gleba zostaje doskonale nawilżona, dotleniona i przygotowana na przyjęcie niezbędnych składników odżywczych. Czytaj dalej!

Kiedy wertykulować trawnik? Terminy wertykulacji 

 1. wiosenna wertykulacja trawnika (przełom marca i kwietnia),
 2. jesienna wertykulacja trawnika (przełom września i października).

Wiosenna wertykulacja jest jednym z kluczowych zabiegów, jakie obejmuje regeneracja trawnika zniszczonego po zimie. Sprawia, że darń  szybciej odzyskuje i utrzymuje nienaganną kondycję.

Najlepsze efekty wertykulacji trawnika na wiosnę uzyskasz po drugim, a nawet trzecim koszeniu. Trawę należy skosić nisko, na wysokość ok. 2-3 cm. To da Ci pewność, że noże wertykulatora sprawnie dotrą do warstwy filcu znajdującego się pod trawą i usuną go w całości. Dodatkowo temperatura w ciągu dnia powinna wynosić +10 stopni.

Jesienna wertykulacja wskazana jest, kiedy w trakcie sezonu wegetacyjnego wygląd trawy pogarsza się:

 • trawa rośnie wolno,
 • trawnik miejscami żółknie,
 • podłoże pod trawnikiem ponownie zarasta filc.

Dzięki zabiegowi jeszcze przed nadejściem przymrozków darń wraca do formy. Co pozwala jeszcze lepiej przygotować trawnik na zimę.

Zarówno wiosną, jak i jesienią wertykulację najlepiej wykonywać przy chłodnej pogodzie, kiedy gleba jest lekko wilgotna. Nadmierne ciepło nie sprzyja dobrym efektom zabiegu.

Wertykulacja trawnika. Jak i czym wertykulować trawę_ Zdjęcie główne-min.jpg

Wertykulacja trawnika. Po co i czym wertykulować trawę?

Trawnik po zimie wymaga szczególnej pielęgnacji. Poddany wertykulacji wróci do doskonałej kondycji i odzyska nienaganny wygląd. Czytaj dalej!

 

 

Kiedy PO RAZ PIERWSZY przeprowadzić wertykulację?

To zależy od rodzaju trawnika wokół domu. 

Po 2-3 latach od wysiania trawy, w przypadku trawnika z siewu. Po 2 latach, jeśli wokół domu rozłożyłeś trawnik z rolki. Wykonanie werykulacji wcześniej, np. po roku od założenia trawnika nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Powodem jest zbyt słabo ukorzeniona trawa.

Czym wykonać wertykulację trawnika?

W przeprowadzeniu wertykulacji pomoże Ci specjalna maszyna. Wertykulator, bo oczywiście o nim mowa, wyposażony w specjalny system tnący – wałek ze stalowymi nożami -, który umożliwia precyzyjne wycięcie warstwy filcu i podniesienie jej nad powierzchnię trawnika.

W małym ogrodzie doskonale sprawdza się wertykulator elektryczny. Pomoże Ci przywrócić trawnik po zimie tak samo skutecznie, co jego spalinowy odpowiednik.

Wertykulator elektryczny do trawnika STIGA-min.jpg

W ogrodzie o przeciętnej wielkości świetnie sprawdza się wertykulator elektryczny.

 • tani w utrzymaniu,
 • nie emituje spalin,
 • pracuje bardzo cicho. Nie zakłóca spokoju domownikom i najbliższym sąsiadom.

Urządzenie wymaga podłączenia kablem do gniazdka elektrycznego. Tam, gdzie nie ma do niego swobodnego dostępu, czyli na wielkopowierzchniowej działce, egzamin zdaje wertykulator spalinowy.

 • duża moc przekłada się na łatwą obsługę „lekką ręką”,
 • mocny silnik zwiększa żywotność maszyny pomimo intensywnej eksploatacji,
 • niewielkie spalanie umożliwia pracę bez zbędnych przerw na uzupełnianie paliwa.

Bez kabla, konieczności dostępu do źródła prądu czy zbędnych przerw na tankowanie. Innymi słowy: bez ograniczeń. Wertykulator spalinowy zasilany przez silnik o niskim spalaniu sprawia, że renowacja zniszczonego, rozległego trawnika przestaje sprawiać jakiekolwiek kłopoty.

Wertykulator spalinowy do trawy STIGA-min.jpg

Zarówno elektryczne, jak i spalinowe wertykulatory STIGA wyposażone są w praktyczne, pojemne kosze, gdzie gromadzony jest ścięty filc. Nie musisz zgrabywać, a następnie – już rękoma – zbierać go do worków. Tyle pracy mniej!

Pamiętaj! Filc zebrany przez wertykulator nie nadaje się na kompost. W źdźbłach trawy, pnączach i innych częściach roślin, które przez wiele tygodni zalegały pod warstwą śniegu, mogły przetrwać zarodniki patogenów chorobotwórczych. 

Teraz są wyjątkowo groźne. Trawnik, który nie zdążył jeszcze w pełni zregenerować się po zimie, a porażony chorobą będzie nadawał się tylko do wymiany na nowy.

Jak wykonać wertykulację?

Wałki w wertykulatorze obracają się tylko w jedną stronę. W praktyce oznacza to, że podczas pracy z urządzeniem nie wykonujesz manewru cofania. By wertykulację przeprowadzić prawidłowo, musisz więc wiedzieć, w jaki sposób obsługiwać wertykulator.

 1. ustaw głębokość roboczą noży w przedziale 1,3 - 2 cm.
 2. prowadź wertykulator po trawniku w liniach pionowych.
 3. zmień kierunek pracy. Teraz prowadź wertykulator po trawniku w liniach poziomych.

W wertykulatorach STIGA na odpowiednie ustawienie pracy noży tnących pozwala funkcja regulacji głębokości cięcia.

 • w modelach elektrycznych w zakresie:

- od – 6 mm do +4 mm (SV 213 E),

- od –13 mm do +4,5 (SV 415 E). 

 • w modelach spalinowych w zakresie:

- od – 20 mm do 0 (SC 42 B), 
- od –15 mm do 0.

Po skończonej pracy z wertykulatorem trawnik przypomina ogromną szachownicę, i bardzo dobrze. Dzięki temu wiesz, że maszyna pracowała na całej powierzchni trawnika, ściągając filc z każdego zakamarka ogrodu.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wertykulatora_ Zdjęcie główne-min.jpg

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wertykulatora?
Wertykulator to praktyczne urządzenie, które pomaga utrzymać trawnik w dobrej kondycji. 

Przede wszystkim sprawnie usuwa suchą trawę wraz z chwastami i mchem, które porastają powierzchnię ogrodu. Ponadto przyczynia się do ochrony podłoża przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a także przyśpiesza jego regenerację. 

Sprawdź, czym powinieneś kierować się, chcąc wybrać wertykulator przystosowany do pracy w Twoim ogrodzie! Czytaj dalej!

Aeracja trawnika. Na czym polega?

Aeracja polega na głębokim nakłuwaniu darni – od 8 do 10 cm w głąb podłoża. Zabieg ten wpływa na zmianę struktury gleby. Rozluźnia ją i intensywnie dotlenia, ale nie tylko. 

Co daje aeracja trawnika?

 • wyrównuje darń,
 • napowietrza podłoże,
 • wzmacnia korzenie trawy,
 • pomaga pozbyć się mchu i chwastów.
 • poprawia przepływ wody do korzeni traw, 
 • zwiększa odporność trawnika na deptanie,
 • przyśpiesza regenerację trawnika po zimie,
 • zwiększa skuteczność pielęgnacji trawnika (wertykulacji, nawożenia, podlewania).

Kiedy aerować trawnik? Terminy aeracji

 1. wiosenna aeracja trawnika (od początku kwietnia do końca maja),
 2. jesienna aeracja trawnika (od sierpnia do listopada).

Wiosenna aeracja, na którą czas masz do końca maja, uzupełnia dotychczas przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne trawnika: wertykulację i nawożenie. Tym samym zwiększa ich skuteczność.

Jesienna aeracja wspiera wzrost i rozwój trawy w kolejnym okresie wegetacyjnym.

Kiedy PO RAZ PIERWSZY przeprowadzić aerację? Po 2 latach od założenia trawnika. Młody trawnik wystarczy nakłuć bardzo płytko, na głębokości do 4 cm. Starszy powinieneś nakłuć dużo głębiej, od 6 do nawet 10 cm w głąb podłoża.

Czym aerować trawnik?

Na niewielkim trawniku aerację można wykonać, nakłuwając darń widłami lub butami z kolcami na podeszwach. Takie „kolczaste nakładki” znajdziesz w sklepach ogrodniczych. Biorąc jednak pod uwagę, że na 1m³ powinieneś wykonać blisko 200 nakłuć, zdecydowanie lepszym pomysłem jest praca z aeratorem.

W małym ogrodzie dobrze radzi sobie aerator ręczny. Nie dość, że jest lekki w użyciu, to na dodatek łatwy w przechowaniu – z reguły wyposażony jest w składany trzonek i wykręcane kolce. 

W dużym ogrodzie sprawdza się wał do trawnika, na który zakłada się specjalną opaskę z kolcami. Wygodniejszą alternatywną jest jednak aerator elektryczny lub spalinowy. 

Jak wykonać aerację trawnika? 

 • aeracja płytka,
 • aeracja głęboka.

Zanim przystąpisz do pracy, skoś trawę na wysokości ok. 3 cm, a następnie umiarkowanie podlej. Na skuteczność aeracji wpływa odpowiednio duża ilość wgłębień w zależności od rodzaju podłoża. 

W przypadku gleb ciężkich, na 1m² przypada ich ok. 200, natomiast lekkich — ok. 120. Niemniej ważny jest właściwy wybór jednej z dwóch technik przeprowadzania zabiegu:

 • aeracja płytka polecana jest dla trawnika ozdobnego. 

Jej celem jest lekkie rozpulchnienie wierzchniej warstwy gleby tak, by szybko wchłaniała nadmiar wód opadowych. Z tego względu wgłębienia wykonywane przy pomocy aeratora lub specjalnych butów nie powinny być dłuższe niż 3 cm.

 • aeracja głęboka zalecana jest dla trawnika użytkowanego z dużą częstotliwością. 

Służy rozluźnieniu twardej darni i zwiększeniu jej przepuszczalności. Tak, by pozwalała wodom opadowym zalegającym na murawie przedostać się do korzeni. By było to możliwe, musi zostać nakłuta na odpowiedniej głębokości, tj. do 8 cm.

Piaskowanie, czyli jak zwiększyć skuteczność wertykulacji i aeracji trawnika? 

Efekty uzyskane dzięki wertykulacji i aeracji poprawisz, wykonując kolejny zabieg pielęgnacyjny: piaskowanie trawnika. Innymi słowy: kiedy na jego powierzchni rozsypiesz warstwę (ok. 5 mm) suchego piasku rzecznego o grubości ziarna 0,5-0,8 mm.

Co daje piaskowanie trawnika?

 • zapobiega zatykaniu kanalików wykonanych podczas aeracji przez zwięzłą ziemię,
 • utrzymuje na dłużej przepływ światła, wody i składników odżywczych do korzeni trawy.

Ogród sam z siebie nie odzyska ani nie utrzyma dobrej formy. Musisz mu w tym pomóc i co roku, przynajmniej raz w sezonie znaleźć czas na wertykulację i aerację trawnika.  STIGA, jak zawsze, pomoże Ci w pracy! Wiosną zregenerujemy darń, by pięknie krzewiła i zieleniła się wokół domu. Jesienią natomiast poprawimy kondycję trawnika, a tym samym dobrze zabezpieczymy go przed zimą.