Ekologiczny ogród: jak pomysłowo oświetlić ogród bez użycia prądu?

Zrób to sam
Ekologiczny ogród: jak pomysłowo oświetlić ogród bez użycia prądu?

Nadchodzące ciepłe letnie wieczory zachęcają do spędzania większej ilości wolnego czasu w ogrodzie. Z tego względu warto zawczasu zadbać o odpowiednie oświetlenie, które podkreśli charakter przydomowego krajobrazu. W tym celu doskonale sprawdzą się ogrodowe lampy solarne!

Lampy solarne – czy warto?

Lampy solarne polecane są szczególnie jako oświetlenie montowane w już urządzonym ogrodzie bądź takim, w którym nie ma możliwości podłączenia instalacji elektrycznej. Z ich pomocą nie tylko rozświetlisz ogród, ale i ograniczysz niemałe koszty zużycia prądu, ponoszone w przypadku tradycyjnego oświetlenia.

Ze względu na trwałość fotoogniw (ich żywotność wynosi do 20 lat, a dioda oddająca światło może pracować maksymalnie 100 000 h), lampy solarne wskazane są jako energooszczędna alternatywa dla standardowego oświetlenia ogrodowego, wymagającego podpięcia do sieci. Urządzenia te czerpią energię z odnawialnych źródeł naturalnych, dzięki czemu nie zaburzają ekologicznego charakteru Twojego ogrodu.

Dodatkowo, lampy solarne posiadają wbudowany „czujnik zmierzchu”, który automatycznie włącza lampę po zachodzie słońca. To rozwiązanie eliminuje konieczność instalacji odrębnych narzędzi służących do włączania i wyłączania oświetlenia ogrodowego.

Jak działają lampy solarne?

Lampy solarne działają w oparciu o ogniwo fotowoltaiczne (przetwornik niezbędny przemianie fotowoltaicznej, podczas której energia słoneczna przetwarzana jest na energię elektryczną); jej ładowanie odbywa się za dnia poprzez magazynowanie prądu w akumulatorze. Po zmroku, lampa włącza się automatycznie, delikatnie oświetlając ścieżki ogrodowe, schody, taras i inne elementy architektury ogrodu.

Na rynku odnajdziesz szeroki wachlarz lamp solarnych o oryginalnym designie.

Źródło: www.pinterest.com

Gdzie umieścić lampy solarne?

Do instalacji lamp wybierz miejsce, które jest silnie nasłonecznione. Pamiętaj – lampa, by świecić w nocy, musi za dnia zmagazynować odpowiednią ilość energii słonecznej. Umieszczenie ich w miejscach zacienionych uniemożliwi pełne naładowanie akumulatora, co wyraźnie skróci czas pracy lampy (prawidłowo naładowana powinna oświetlać wybrane fragmenty ogrodu nieprzerwanie przez ok. 8 h).

Zwróć uwagę również na rozmieszczenie sztucznych źródeł światła (latarni ulicznych, oświetlenia ganku, itp.). Umieszczenie lamp solarnych w ich pobliżu zakłóci poprawną pracę „czujnika zmierzchu” i uniemożliwi automatyczne włączenie oświetlenia.

Jak dbać o oświetlenie solarne?

Poprawne działanie lamp solarnych w przeważającej mierze zależy od stopnia zabrudzenia ogniwa słonecznego. Osadzający się kurz, piach i inne zanieczyszczenia zmniejszają ich przepuszczalność dla promieni słonecznych, powodując niepełne naładowanie akumulatorka. W konsekwencji, lampa pracuje krócej. W skrajnych przypadkach, brudna i nieczyszczona przez dłuższy okres czasu lampa może ulec uszkodzeniu. By utrzymać ogniwo w dobrej kondycji, oczyszczaj je regularnie przy pomocy zwilżonej szmatki.

Większość lamp solarnych przystosowanych jest do całorocznej pracy, nawet podczas mroźnych zim. Śnieg, podobnie jak wyżej wspomniane zanieczyszczenia, może skrócić żywotność akumulatora, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przechowanie lamp na okres zimy w składziku, garażu lub innym zadaszonym miejscu. Jeżeli jednak zdecydujesz się pozostawić je na zewnątrz, utrzymuj je w czystości; lampę pozostawioną pod warstwą śniegu należy naładować już po roztopach przez co najmniej 12 h (do momentu, aż akumulator zostanie w pełni naładowany).

Chcąc oryginalnie rozświetlić ogród nie ponosząc przy tym wygórowanych kosztów, warto zwrócić uwagę na lampy solarne. Energooszczędne, niewymagające montażu okablowania i odporne na warunki atmosferyczne stanowią jednocześnie przyciągający wzrok element dekoracyjny. Doskonale sprawdzą się również w oświetleniu tych fragmentów ogrodu, na których wyróżnieniu najbardziej Ci zależy: ścieżek, rabat, murków czy oczek wodnych.