Jesienne zakładanie trawnika. Trawnik z siewu krok po kroku

Ogród
Jesienne zakładanie trawnika. Trawnik z siewu krok po kroku

Trawnik z siewu to najpopularniejszy sposób na zazielenienie ogrodu. Co powinieneś zrobić, chcąc prawidłowo zasiać trawę wokół domu?

By efekt dorównał oczekiwaniom, a soczyście zielona trawa, odporna na warunki atmosferyczne i patogeny chorobotwórcze, zdobiła przydomowy krajobraz przez wiele lat, należy wykonać zgodnie ze sztuką  wszystkie etapy zakładania trawnika.

Kiedy zakładać trawnik?

Pierwszy dogodny termin siewu nasion trawy przypada na przełom kwietnia i maja, drugi – sierpnia i września. Wówczas wilgotność podłoża oraz temperatura powietrza utrzymują się na umiarkowanym poziomie (od 10 do 20 stopni Celsjusza), a ryzyko wystąpienia suszy, czy przymrozków zagrażających zdrowemu wzrostowi kiełkujących nasion jest niewielkie.

Z czego zakładać trawnik? Mieszanki trawy na trawnik

Planując trawnik w ogrodzie, zastanów się, w jaki sposób będzie użytkowany. Od tego zależy wybór odpowiedniej mieszanki trawy:

  • trawy ozdobne (dywanowe, gazonowe): idealne tło dla rabat kwiatowych. To miękka darń wymagająca regularnej pielęgnacji: częstego koszenia i podlewania. Bardzo źle znosi deptanie; 
  • trawy uniwersalne: doskonałe na trawnik przydomowy. Darń łatwa w pielęgnacji, a do tego odporna na intensywne użytkowanie;
  • trawy sportowe: łączą piękno traw ozdobnych z trwałością charakteryzującą mieszanki uniwersalne. Niestety są od nich droższe.

Trawnik zakładany jest tylko z jednego rodzaju mieszanki. Przezornie zapisz jej nazwę lub zachowaj opakowanie. W przyszłości być może będziesz potrzebował jej do ewentualnego dosiewania trawy na już istniejącej murawie.

Do zazielenienia ogrodu o powierzchni 100 m² potrzebujesz ok. 3 kg nasion, ale istnieje ryzyko, że część z nich wyjedzą ptaki. Z tego względu kup ok. 10% więcej nasion. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wystarczy ich do wysiania całego ogrodu. Nawet jeśli konieczne okaże się uzupełnianie nasion w miejscach, gdzie żerowały ptaki.

Jak założyć trawnik z siewu?

Krok 1: wybierz miejsce

Gdzie słońce, tam trawa rośnie najlepiej, choć do prawidłowego ukorzenienia się i wzrostu potrzebuje także wody. Codzienne nawadnianie trawnika przy pomocy węża ogrodowego może okazać się kłopotliwe, szczególnie na dużym terenie, przy szybko wysychającej glebie. Z tego względu zakładanie trawnika warto poprzedzić montażem instalacji nawadniającej ogród. Popularne zraszacze o wybranej godzinie dostarczą darni odpowiednią ilość wody. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie hydrożelu. To tzw. doglebowy absorbent wody, czyli substancja magazynująca cząsteczki wody, która utrzymuje wilgoć w warstwie korzeniowej i zapobiega usychaniu trawy.

W cieniu trawa wzrasta znacznie gorzej, a na dodatek nierzadko okazuje się kłopotliwa w utrzymaniu — wymaga intensywnej pielęgnacji ze względu na dużą wrażliwość na zmiany pogodowe oraz podatność na choroby. Jeśli zależy Ci na tym, by zazielenić miejsca zacienione, np. pod krzewami, drzewami ozdobnymi, zastanów się, czy zakładanie trawnika w tym miejscu to na pewno dobry pomysł? Lepsze jest wykorzystanie roślin okrywowych, które preferują stanowiska cieniste. W krótkim czasie zadarniają wybraną powierzchnię, tworząc nie tylko kolejny przyjemny dla oka element dekoracyjny ogrodu, ale także żywą ściółkę chroniącą glebę przed wysychaniem i hamującą rozwój chwastów.

Krok 2: przygotuj podłoże

Trawa niezależnie od gatunku i rodzaju wymaga podłoża lekko kwaśnego — pH 5,6 — 6,5. Ubogie, tj. bardzo kwaśne (pH poniżej 4,5) i kwaśne (pH od 4,6 do 5,5) potrzebują dodatkowej dawki wapnia w postaci np. nawozu wapniowo-węglanowego takiego jak dolomit lub kreda nawozowa. Wapno zwiększa odporność na grzyby pleśniowe, a także zapobiega tworzeniu się z minerałów związków chemicznych nierozpuszczalnych w wodzie. Z kolei gleba obojętna (pH od 6,6 do 7,2) oraz zasadowa (pH powyżej 7,3) – wymagają zakwaszenia. Na przykład przy pomocy siarczanu amonu, który uzupełnia niedobory azotu i siarki występujące w pierwszej fazie wzrostu roślin.

Jak wykonać test pH gleby? Przeczytaj: Twój ogród przypomina pustynię? Sprawdź poziom kwasowości gleby!

To, w jaki sposób przygotować grunt pod trawnik zależy także od warstwy próchniczej:

  • podłoże z warstwą próchniczą

W sytuacji, kiedy chcesz założyć trawnik na miejscu warzywnika, wszystko, co powinieneś zrobić to przekopać ziemię, a następnie odchwaścić ją oraz dokładnie oczyścić z ewentualnych kamyków;

  • podłoże pozbawione warstwy próchniczej

Ziemia wokół nowo wybudowanego domu tzw. martwica, pozbawiona jest substancji organicznych. Chcąc ją użyźnić, rozsyp równomiernie na całej jej powierzchni torf ogrodniczy lub kompost. Podłoże ciężkie możesz uzupełnić piaskiem, który zwiększy jego przepuszczalność. Natomiast lekkie – ziemia ogrodową lub pochodzącą z pola ornego. Dzięki niej czynniki niezbędne trawie do rozwoju zostaną zmagazynowane w warstwie korzeniowej darni.

Wszystkie składniki odżywcze wraz z nawozami należy wymieszać z ziemią na głębokość od 5 do 10 cm. Tę pracę możesz wykonać przy pomocy glebogryzarki. Maszyna wyposażona w solidne ostrza i funkcję zmiany biegów (w przód i do tyłu) umożliwia sprawne i bardzo szybkie spulchnienie terenu pod trawnik równomiernie, na całej powierzchni. W rezultacie trawa w ogrodzie oraz wokół domu rośnie w jednakowym tempie. Użyźnioną ziemię starannie wyrównaj.

Krok 3: wysiej trawę

Gęsta trawa to zasługa odpowiedniego wysiewu nasion trawy, tj. 1 kg na ok. 40 m² ogrodu. Zbyt mała obsada trawy na m² zahamuje zazielenianie się trawnika. Zbyt duża spowoduje, że część roślin ozdobnych, przede wszystkim kwiatów, nie będzie w stanie prawidłowo kwitnąć.

Najlepszą porą na wysiew nasion trawy na trawnik jest dzień bezwietrzny, ale pochmurny. W pierwszej kolejności dokładnie wymieszaj nasiona. Następnie siej krzyżowo — połowę idąc wzdłuż ogrodu, połowę w poprzek. Na koniec wymieszaj nasiona z wierzchnią warstwą gleby lub przykryj  2-centymetrową warstwą kompostu.

Jak szybko rośnie trawnik z siewu?

Nasiona traw kiełkują po ok. 2 tygodniach od wysiewu, pod warunkiem, że ogród jest w tym czasie intensywnie nawadniany. Po wykiełkowaniu świeżej trawy nie użytkuj jej – nie chodź po niej, nie rozstawiaj na niej mebli ogrodowych i innych elementów małej architektury – co najmniej do pierwszego koszenia. Na bujny trawnik należy poczekać nieco dłużej – co najmniej kilka miesięcy.

Siew nasion to powszechnie znana metoda zakładania trawnika. Przeprowadzony prawidłowo, pozwala spełnić marzenia o idealnej murawie wokół domu, pięknie zdobiącej przydomowy krajobraz bez względu na aurę.