Domowe sposoby walki ze ślimakami

Ogród
Domowe sposoby walki ze ślimakami

Ślimaki to jedne z największych szkodników, mogących poważnie zaszkodzić pieczołowicie pielęgnowanym roślinom. Jak pozbyć się ich bez konieczności stosowania środków chemicznych? Poznaj naturalne i skuteczne sposoby na walkę ze ślimakami.

Plaga ślimaków to częsty widok w ogrodzie - szczególnie, jeżeli za oknami panuje wilgotna i pochmurna aura. Ślimaki najczęściej żerują w dolnych partiach roślin oraz na młodych sadzonkach, pozostawiając po sobie nieregularne dziury w liściach, a także uszkodzone korzenie warzyw. Co zrobić, by skutecznie się ich pozbyć?

Spis treści:

  1. Stosuj pułapki na ślimaki

Popularnym sposobem na walkę ze ślimakami jest zwabianie ich w specjalnie przygotowaną pułapkę. Do jej przygotowania wykorzystaj kilka starych desek, układając je w stożek (tak, by stworzyć pod nimi zacienione miejsce). Jako przynętę wykorzystaj liść sałaty. Ślimaki zwabione lubianą przekąską i męczone wysokimi temperaturami szybko zbiorą się w wyznaczonym przez Ciebie miejscu. Następnego dnia zbierz gromadę szkodników i wynieś z ogrodu, np. na pobliską łąkę. To żmudny, ale popularny wśród ogrodników sposób na walkę ze ślimakami, którego największą zaletą jest pozostawienie ich przy życiu. Nie wolno zapomnieć, że to naturalni reducenci; którzy pobierając z martwej materii organicznej niezbędne dla siebie składniki pokarmowe, przyczyniają się do zwrotu substancji mineralnych do podłoża. Te z kolei mogą zostać powtórnie wykorzystane przez organizmy samożywne do wytwarzania substancji odżywczych.

Inną, równie skuteczną metodą zwalczania ślimaków jest… piwo. Słoiki wypełnione piwem (wystarczy ok. 1/3 objętości) wkop w ziemię tak, by na powierzchni pozostał ok. 1 cm naczynia. Ślimaki zwabione lubianym zapachem podpełzną tak blisko niego, jak tylko zdołają. W rezultacie wpadną do słoika i utopią się. Jak gęsto rozmieszczać tę pomysłową pułapkę? W mniejszych ogrodach wystarczy, jeżeli pojawi się blisko roślin najchętniej podjadanych przez ślimaki, w większych najlepszą strategią jest umieszczenie wielu słoików w różnych miejscach.

  1. Formuj ścieżki z wapna gaszonego

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów domowej walki ze ślimakami jest usypywanie pomiędzy grządkami „ścieżek” z wapna gaszonego. Wapno dotkliwie parzy delikatną skórę ślimaka, w efekcie uśmiercając go. Średnia dawka wapna to ok. 4 kg na 100 mkw. Zabieg najlepiej wykonywać wieczorami, gdy pojawiający się chłód zachęca ślimaki do pozostawienia swoich kryjówek. W przypadku dużej ilości szkodników, najlepsze efekty zauważysz, gdy zabieg powtórzysz dwu-, trzykrotnie w jednogodzinnych odstępach.

  1. Obsypuj rośliny materiałami przeznaczonymi na kompost

Widząc szczególną preferencję ślimaków w stosunku do konkretnych roślin, rozsyp dookoła nich pokruszone skorupki jajek, trociny, czy pył z kominka. Ślimaki chcąc sforsować tę przeszkodę, zranią się. Tego typu ochrona jest skuteczna, jednak nie pozbawiona wad. Jest nią nietrwałość; po opadach każdorazowo powinieneś formować ją na nowo.

  1. Spryskuj rośliny naturalnym preparatem przeciwko szkodnikom

Skutecznym sposobem na odstraszenie szkodników z ogrodu jest opryskiwanie roślin mieszanką gnojówki z piołunem. 150 g piołunu zalej 5L wody, a następnie mocz przed dobę. Tak przygotowany wywar zmieszaj z rozcieńczoną gnojówką w proporcji 1:5 lub 1:10 (np. 0,5 kg ziela piołunu na 5 L wody). Po 3-4 tygodniach (uwzględniając mieszanie gnojówki co 2 dni) preparat powinien sfermentować i nadawać się do użycia.

Efektywność wyżej wymienionych sposób na walkę ze ślimakami znacznie wzrośnie, jeżeli będziesz pamiętał o pielęgnacji działki (co najmniej w podstawowym zakresie).

Regularne koszenie trawnika i odchwaszczanie grządek zmniejszy ilość potencjalnych kryjówek, w których ślimaki chronią się przed upałem. Dobrą praktyką jest również płytkie przekopywanie działki. Zabieg ten możesz wykonać z pomocą glebogryzarki. Dzięki niej równomiernie przekopiesz glebę, odsłaniając przy tym jaja złożone przez ślimaki; pozostawione na powierzchni szybko uschną.

Ślimaki to trudne, ale nie niemożliwe do zwalczenia szkodniki. Domowe metody ochrony roślin uzupełnione o staranną i kompleksową pielęgnację ogrodu to doskonały duet, z pomocą którego skutecznie pozbędziesz się ślimaków bez konieczności stosowania preparatów chemicznych.

Zobacz produkt w sklepie Stiga