Czy warto zakładać trawnik z rolki?

Ogród
Czy warto zakładać trawnik z rolki?

Zakładając trawnik na pewno nie raz zadałeś sobie pytanie: z rolki czy wysiewany? Warto znać różnicę i wybrać rozwiązanie, które najkorzystniej uzupełni piękno przydomowego krajobrazu.

Przygotowanie podłoża

Wbrew powszechnym opiniom, trawnik z rolki nie jest odczuwalnie łatwiejszy w ułożeniu od standardowego trawnika z siewu. Sztuczna trawa – podobnie, jak prawdziwa – aby pięknie rosnąć wymaga odpowiednio przygotowanego terenu.

Zacznij od sprawdzenia rodzaju podłoża – piaszczyste wzmocnisz, dodając glinę a ciężkie i brylaste rozbijesz stosując piasek lub torf. Następnie przeanalizuj poziom kwasowości gleby. Właściwy poziom pH waha się w przedziale między 5.6 – 6.5. Aby utrzymać grunt w niezmiennie dobrej kondycji, pamiętaj o regularnym przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych, tj. odchwaszczaniu i stosowaniu nawozów organicznych (np. kompostownika czy obornika).

Ostatnią czynnością, jaką musisz wykonać jest zagrabienie i dokładnie wyrównanie powierzchni gruntu - tak, aby padający deszcz nie był w stanie wyżłobić zagłębień, w których mogłaby zbierać się woda.

Zakładanie trawnika

Dobrze przygotowany teren pod trawnik to połowa sukcesu. Teraz czeka Cię trudniejsze zadanie – wybór między samodzielnie hodowanym trawnikiem, a rolowaną darnią.

Zanim przystąpisz do samodzielnego siewu, powinieneś w pierwszej kolejności odwiedzić sklep ogrodniczy i zaopatrzyć się w mieszankę traw odpowiadającej potrzebom przydomowej murawy (np. mieszanki na trawniki uniwersalne). Pamiętaj, że trawa rosnąca w miejscach zacienionych potrzebuje specjalnej mieszanki nasion przystosowanych do wzrostu w miejscach pozbawionych światła słonecznego, np. np. życicy trwałej, kostrzewi czerwonej-rozłogowej, kostrzewi czerwonej-kępowej, kostrzewi różnolistnej, kostrzewi owczej oraz wiechliny łąkowej.

Najkorzystniejszy czas na wysiew trawnika to maj, ewentualnie wrzesień. Przy regularnej pielęgnacji pierwsze kiełki trawy pojawią się już po ok. miesiącu, jednak na w pełni zielony trawnik musisz poczekać ok. 3-4 miesiące.

Schemat zakładania trawnika z rolki jest mniej skomplikowany. Wszystko co musisz zrobić to rozwinąć go na przygotowanym wcześniej terenie i poczekać na wrośnięcie darni w glebę. Po upływie około 2 tygodni trawnik będzie zdatny do użytku – do tego czasu jednak dbaj o intensywne nawadnianie trawy i nie spaceruj po niej.

Zalety i wady trawnika z siewu oraz z rolki

Źródło: opracowanie własne

Pielęgnacja

Choć założenie trawnika z rolki zajmuje mniej czasu od tradycyjnie wysiewanego, jego wygląd zależy wyłącznie od Ciebie. Nie jest prawą, że darń pozostawiona sama sobie przez lata będzie wyglądać jakby niedawno została rozłożona. Mitem jest również twierdzenie, że naturalnie wysiana trawa nigdy nie będzie wyglądać tak pięknie jak z rolki.

Minimalna pielęgnacja przy intensywniej eksploatacji szybko odciśnie swoje pięto – niezależnie od tego, czy Twój ogród wyściela naturalna czy gotowa trawa. Dlatego nie zapominaj o cyklicznym koszeniu, podlewaniu, nawożeniu i odchwaszczaniu trawnika. Tylko dobrze zorganizowane i rozłożone w czasie zabiegi pielęgnacyjne gwarantują długą żywotność i estetyczny wygląd przydomowego krajobrazu.

Trawnik z rolki to doskonała alternatywa dla tradycyjnego wysiewu trawy. Łatwy w rozłożeniu, szybko przystosowuje się do panujących warunków, dzięki czemu już po kilkunastu dniach możesz swobodnie przechadzać się po swoim nowo założonym ogrodzie. Pamiętaj jednak, że bez właściwej pielęgnacji nawet najlepsza gatunkowo darń szybko zamieni się w połać brzydkiej, pożółkłej, rzadkiej trawy. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o koszeniu i pielęgnacji trawników rolowanych i ciesz się jego dobrą kondycją przez lata!

Zobacz produkt w sklepie Stiga