Wiosenny lifting trawnika przy użyciu wertykulatora: o czym musisz pamiętać?

Zrób to sam
Wiosenny lifting trawnika przy użyciu wertykulatora: o czym musisz pamiętać?

Po kilku miesiącach zimy Twój trawnik potrzebuje intensywnej pielęgnacji, dzięki której odzyska dobrą kondycję i estetyczny wygląd. Wertykulacja to idealny sposób na pobudzenie trawy do wzrostu. Dzięki niej gleba zostaje doskonale nawilżona, dotleniona i przygotowana na przyjęcie niezbędnych składników odżywczych.

Spis treści:

NAJWAŻNIEJSZE KORZYŚCI WERTYKULACJI TRAWNIKA

Wertykulację trawnika powinieneś umieścić na liście obowiązkowych wiosennych prac ogrodowych. Polega ona na usunięciu z powierzchni trawnika zalegających resztek darni, tj. filcu. Jest to warstwa obumarłych roślin, która uniemożliwia prawidłowe nawilżenie i dotlenienie gleby, a co za tym idzie - utrudnia wzrost nowych pędów trawy. Dodatkowo, filc często stanowi źródło rozwoju grzybów i baterii chorobotwórczych, mogących dotkliwie uszkodzić głębsze warstwy murawy.

Dzięki właściwie przeprowadzonej wertykulacji usuniesz zalegające na trawniku nieczystości i intensywnie odpowietrzysz glebę. Co to dla Ciebie oznacza? Piękny, intensywnie zielony trawnik o bujnej i gęstej trawie.

Ten efekt możesz osiągnąć również pracą własnych mięśni - okupioną bólem krzyża i ramion oraz ogólnym wyczerpaniem. Pewnie nie chciałbyś się tak męczyć? Twoją pracę znacznie ułatwi sprzęt ogrodniczy: wertykulator elektryczny lub spalinowy. Dodatkowymi korzyściami inwestycji w tego typu urządzenia jest m.in.: wysoki komfort użytkowania i maksymalnie szybki czas przeprowadzenia wertykulacji, dzięki czemu dotychczas uciążliwa praca w ogrodzie stanie się niekłamaną przyjemnością.

NAJLEPSZY CZAS NA WERTYKULACJĘ

Najdogodniejszym terminem na wertykulację trawnika jest kwiecień – kiedy jesteś już po pierwszym koszeniu. Wcześniej przeprowadzona wertykulacja może skutkować uszkodzeniem nowych pędów trawy, a co za tym idzie – zahamowaniem jej prawidłowego wzrostu. Pamiętaj, że wertykulację należy wykonywać na lekko wilgotnym i bujnym trawniku; w innym przypadku nie tylko go nie odżywisz, ale dotkliwie uszkodzisz.

O wertykulacji warto pamiętać również jesienią, a dokładniej – w połowie września. W ten sposób nie tylko skutecznie usuniesz z trawnika zalegający po lecie mech, ale i uchronisz trawę przed ekstremalnymi, zimowymi, warunkami atmosferycznymi. Efekty swojej zapobiegliwości zauważysz już podczas roztopów: trawnik będzie zauważalnie w lepszej kondycji niż w przypadku stosowania jednorazowych – sezonowych - zabiegów pielęgnacyjnych.

SPRZĘT IDEALNIE ODPOWIADAJĄCY TWOIM POTRZEBOM

Zanim przystąpisz do wertykulacji, dobrze zastanów się nad doborem sprzętu, który skutecznie odciąży Cię od czasochłonnej i wyczerpującej pracy fizycznej. Narzędzia ogrodnicze takie jak wertykulatory elektryczne i spalinowe doskonale sprawdzą się w pracy zarówno w mniejszych, jak i całkiem dużych ogrodach. Który z nich będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy?

W przypadku małej powierzchni trawnika, wybierz wertykulator elektryczny. Przyjazny środowisku, wyróżnia się jednocześnie cichą pracą, dzięki czemu nie zakłóca spokoju innym osobom przebywającym w ogrodzie. Jednak to nie wszystkie jego zalety. Dla przykładu, w modelu STIGA SV 415 E możesz ustawić preferowaną wysokość cięcia w przedziale od – 13 mm do + 4,5 mm, dzięki czemu uzyskasz najbardziej dla siebie korzystny wygląd trawnika. Z pomocą tego urządzenia jednorazowo oczyścisz 38 cm szerokości trawy – to kilkakrotnie szybciej niż podczas pracy z wertykulatorem ręcznym!

Prosty w obsłudze i intuicyjny wertykulator STIGA umożliwi Ci efektywną pracę bez wysiłku fizycznego

Źródło: www.stiga.pl

Jeżeli jednak posiadasz bardzo duży trawnik, lepszą inwestycją będzie wertykulator spalinowy. Brak konieczności podłączenia do prądu znacznie zwiększa zasięg jego pracy, a mocny silnik o pojemności 127 cm³ – zapewnia wydajność i efektywność.

POPRAWNA PRACA Z WERTYKULATOREM

Prawidłowo przeprowadzona wertykulacja poprzedzona jest delikatnym koszeniem; w ten sposób najlepiej przygotujesz trawnik do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Podczas pierwszego przejazdu wertykulatorem, nie ustawiaj zbyt głęboko noży tnących – wystarczy zaledwie 5 mm, aby skutecznie usunąć płytką warstwę filcu z powierzchni trawnika. Głębokość nacięć stopniowo zwiększaj w kolejnych przejazdach do osiągnięcia poziomu 10 mm (lub więcej, w zależności od tego, jaki bardzo bujną trawę chcesz uzyskać w końcowym efekcie wertykulacji).

Po skończonej pracy wertykulatorem dokładnie uprzątnij trawnik z zalegających zanieczyszczeń. Tej dodatkowej pracy nie musisz wykonywać – jeżeli posiadasz wertykulator, np. STIGA SV 213 E wyposażony w kosz o pojemności 40 litrów, który odciąży Cię od ręcznego zbierania pozostałości filcu. Pamiętaj, że odpadki powstałe w wyniku wertykulacji nie nadają się do produkcji kompostu, ponieważ mogą zawierać zarodniki szkodliwych grzybów. Nieopatrzne rozsianie ich na trawniku grozi poważnym uszkodzeniem głębszych warstw gleby i zrujnowaniem kondycji trawy.

Chcąc dodatkowo dotlenić świeżo oczyszczony trawnik, zaraz po wertykulacji wzrusz glebę, a następnie wysiej ją nasionami przeznaczonymi dla regeneracji trawnika lub nawozem organicznym. W przypadku drugiego rozwiązania powinieneś obficie podlać ziemię – tak, aby nawóz rozpuścił się równomiernie na całej powierzchni trawnika. Dzięki temu uzyskasz najbardziej satysfakcjonujące efekty swojej pracy.

ZWIĘKSZ EFEKTY WERTYKULACJI

Pomimo iż trzeba trochę czasu, aby zauważyć pełne efekty wertykulacji, zaraz po jej zakończeniu możesz wyrównać krawędzie trawnika poprzez przycięcie je specjalnym nożem ogrodowym. Dzięki temu prostemu zabiegowi ogród natychmiast odzyska estetyczny wygląd. Zadbaj także o rośliny: pamiętaj, że rabatki najkorzystniej będzie ściółkować korą, np. sosnową, nieustannie cieszącą się dużą popularnością wśród ogrodników.

Wertykulacja to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o którym powinieneś pamiętać podczas planowania wiosennych prac w ogrodzie. Prawidłowo przeprowadzona, gwarantuje przywrócenie trawnikowi dobrej kondycji po kilku miesiącach zimy. Z pomocą profesjonalnych wertykulatorów STIGA bez najmniejszego wysiłku doskonale nawilżysz, dotlenisz i odżywisz glebę, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się doskonałym wyglądem ogrodu przez całe lato.

Zobacz produkt w sklepie Stiga