Piękny trawnik jak okiem sięgnąć! Najlepsze sposoby na ubytki w trawie po zimie

Zrób to sam
Piękny trawnik jak okiem sięgnąć! Najlepsze sposoby na ubytki w trawie po zimie

Spis treści:

Przerzedzona trawa psuje zarówno wygląd przydomowego krajobrazu, jak i humor. Na szczęście jedno i drugie można poprawić!

Mówi się, że trawnik to najpiękniejsza ozdoba ogrodu, ale czasami trudno w to uwierzyć. Szczególnie wiosną, kiedy w miejscu, gdzie powinna gęsto rosnąć trawa, widzisz „placki” gołej ziemi…

Przyczyny powstawania ubytków – dziur na trawniku

 • susza,
 • wymarzanie trawy zimą,
 • filc i mech pokrywające darń,
 • niska odporność darni na grzyby i bakterie chorobotwórcze,
 • długo utrzymujący się deszcz, po którym woda „stoi” na trawniku.

Na przerzedzanie się trawy w dużym stopniu wpływa pielęgnacja trawnika. Im lepiej zadbasz o niego po zimie, tym bardziej zabezpieczysz na wiosnę – przed uszkodzeniami wskutek niekorzystnych czynników, na których występowanie nie masz wpływu. Czyli warunków pogodowych, a także… ingerencji zwierzaków domowych.

Twój trawnik wygląda podobnie? Nie spisuj go jeszcze na straty! Prawidłowo wykonana dosiewka przywróci trawnikowi naturalnie piękny wygląd.

Wybrakowany trawnik.jpegAdobe Stock

W jaki sposób powstają dziury na trawniku?

Z pojedynczego nasiona wyrasta jedna kępka trawy. Jeśli przy zakładaniu trawnika wysiałeś równomiernie na powierzchni całego ogrodu odpowiednią ilość nasion i większość z nich ładnie wykiełkowała, to w rezultacie uzyskasz piękną, zwartą darń.

Niestety zdarza się, że z czasem wskutek różnych niesprzyjających czynników (już wiesz, jakich) kępki trawy stopniowo tracą naturalną barwę. Blakną, aż przybierają kolor słomkowy. Obumierają jedna po drugiej, po czym wypadają, pozostawiając po sobie puste miejsce – które zajmują niechciane „samosiejki”.

Chwasty.

W tej sytuacji nie ma wyjścia. W miejscach, gdzie powstały ubytki, trzeba dosiać trawę.

Dosiewanie trawy. Jak uzupełnić ubytki na trawniku?

Sposób 1: dosianie tej samej mieszanki traw, z jakiej wysiano trawnik.

Sposób 2: wysiew trawy samo zagęszczającej.

Który sposób i w jakiej sytuacji jest lepszy?

Po lewej – Twój obecny trawnik. Po prawej – Twój trawnik za kilka miesięcy. Tak działa dosiewka!

Kolaż_ Niejednolity trawnik, jednolity trawnik-min.jpgAdobe Stock

Sposób 1: dosianie tej samej mieszanki traw, z jakiej wysiano trawnik

To najczęściej zalecana technika uzupełniania dziur na trawniku. Kiedy nowe kępki trawy wzejdą i w całości przykryją ubytki, darń odzyska jednolity wygląd. Co więcej, trawa będzie rosnąć w tym samym tempie.

Minusem tego rozwiązania jest ryzyko ponownego pojawienia się ubytków w miejscach, gdzie trawa pierwotnie nie chciała rosnąć. Np. zacienionych czy często deptanych. Ten problem można jednak rozwiązać poprzez wysianie na wybranych fragmentach trawnika nasion z innej mieszanki. Bardziej odpornej na uszkodzenia czy trudne warunki.

Sposób 2: wysiew trawy samo zagęszczającej.

 • tworzy naturalnie piękną – zieloną, gęstą, zwartą – darń,
 • dzięki podziemnym rozłogom doskonale zadarnia ubytki,
 • uszkodzony trawnik samoistnie się regeneruje (rozkrzewia),
 • nasiona kiełkują szybciej, niż w przypadku tradycyjnej mieszanki traw.

W sytuacji, kiedy zależy Ci na szybkim efekcie dosiewki lub po prostu nie pamiętasz, jakich nasion użyłeś, zakładając trawnik, użyj trawy samo zagęszczającej.

Mieszanka składa się ze specjalnie wyselekcjonowanych nasion trawy, które rozrastają się we wszystkich kierunkach dzięki podziemnym kłączom. Krzyżują się ze sobą, a z każdego powstałego wiązu wyrastają korzenie. Wspólnie tworzą gęstą darń, która rozrastając się, przykrywa „placki” nagiej gleby.

W ciągu kilku miesięcy ubytki znikają z powierzchni trawnika. On sam wygląda, jakby nigdy nie miał żadnych, nawet najmniejszych mankamentów.          

Trawnik uzupełniony trawą samo zagęszczającą jest bardzo odporny na intensywne użytkowanie (częste deptanie) i niekorzystne warunki pogodowe — ostre słońce, mróz, opady deszczu czy śniegu. Co więcej, sam się regeneruje; nowa kępa trawy wyrasta z podziemnych kłączy.

Czym różni się zwykła trawa od trawy samo zagęszczającej?

Zwykła trawa to zbiór pojedynczych, osobno rosnących kępek. Samo zagęszczająca tworzy gęstą sieć kępek, które łączą się ze sobą dzięki podziemnym kłączom. Pojedyncza kępka stymuluje rozwój kolejnej, dzięki czemu wszystkie równomiernie zarastają trawnik, likwidując wolne powierzchnie oraz ubytki.

Przygotowanie trawnika na dosiew trawy

 • Skoś trawę po raz pierwszy w sezonie.
 • Usuń filc, mech i chwasty.
 • Spulchnij trawnik – szczególnie w miejscach, gdzie zamiast trawy, jest naga ziemia.
 • Ponownie skoś trawnik, by pozbyć się ścinek i zrobić miejsce dla kiełkujących nasion.

Puste miejsca, ubytki, pomiędzy rosnącą trawą to z reguły zbita gleba, którą należy przygotować na wysiew nasion trawy.

Usuń filc, mech i chwasty.

Najpierw pozbądź się zniszczonej darni. Kiedy zacznie gnić, stanie się miejscem, gdzie zadomowią się różnego rodzaju patogeny chorobotwórcze. Przez co uniemożliwi młodym kępkom trawy prawidłowy wzrost. Będą rozwijać się wolniej, niż powinny.

Innymi słowy: przeprowadź wertykulację trawnika.

To jeden z podstawowych zabiegów regenerujących trawnik po zimie. Polega na pionowym nacinaniu darni — od kilku do kilkunastu milimetrów w głąb podłoża (w zależności od stopnia uszkodzenia trawnika oraz możliwości wertykulatora).

Przyjazny środowisku wertykulator elektryczny to dobre rozwiązanie zarówno dla małego, jak i średniej wielkości trawnika. Pod względem skuteczności nie ustępuje maszynie spalinowej, a przy tym pracuje cicho — nie zakłóca spokoju wypoczywającym domownikom.

Kolaż 2_ eko wertykulator spalinowy STIGA-min.jpg

Jak wykonać wertykulację trawnika?

 • ustaw głębokość roboczą noży wertykulatora w przedziale 1,3 - 2 cm.
 • prowadź urządzenie po trawniku w liniach pionowych.
 • zmień kierunek pracy; prowadź wertykulator po trawniku w liniach poziomych.

Przy bardzo zniszczonym trawniku urządzenie powinno pracować na maksymalnej głębokości. Nawet -20 mm, co potrafią wertykulatory spalinowe STIGA. Jeśli uszkodzenia są powierzchowne, noże tnące mogą pracować wyżej. Choćby na głębokości, na jakiej nacinają darń wertykulatory elektryczne. Czyli w zakresie:

 • od – 6 mm do +4 mm,
 • od −13 mm do +4,5 mm.

Spulchnij trawnik – szczególnie w miejscach, gdzie zamiast trawy jest naga ziemia.

Kiedy trawnik dojdzie do siebie po wertykulacji, pora na aerację. Czyli napowietrzanie trawnika poprzez nakłuwanie darni na głębokość od 8 do 10 cm w głąb podłoża.

Jaka jest różnica pomiędzy wertykulacją a aeracją? Aeracja jest zabiegiem delikatniejszym ze względu na technikę pracy – nakłuwania darni, a nie jej nacinania.

 • wyrównuje darń,
 • napowietrza podłoże,
 • wzmacnia korzenie trawy,
 • pomaga pozbyć się mchu i chwastów,
 •  poprawia przepływ wody do korzeni traw.

Pracując z wertykulatorem i aeratorem skoncentruj się najbardziej na miejscach, gdzie nie ma już trawy, a gleba jest zbita. Musisz ją rozluźnić, ponieważ nasiona potrzebują żyznego, lekkiego podłoża, by szybko i dobrze się ukorzenić.

Hotlink-min.jpg

Raz: wertykulacja. Dwa: aeracja. W sumie — skuteczna renowacja zniszczonego trawnika.

Wertykulacja, aeracja. Czym różnią się podobnie brzmiące zabiegi regeneracyjne, dzięki którym trawnik odzyskuje nienaganny wygląd? Czytaj dalej! 

 

Skoś trawnik, by pozbyć się ścinek i zrobić miejsce dla kiełkujących nasion.

Pozostaje już tylko skosić trawę! Teraz bardzo przydatna będzie kosiarka z pojemnym koszem. Im więcej ścinków pomieści za jednym razem, tym rzadziej będziesz go opróżniał. W efekcie dużo szybciej wykosisz trawnik. I kolejna praca z głowy!

Kosiarka akumulatorowa STIGA, która zasilana jest przez baterię litowo-jonową za jednym razem zgromadzi w koszu do 60 litrów ścinek. Kosiarki spalinowe i elektryczne zbierają nieco więcej – do 70 litrów skoszonej trawy.

Swoją drogą, ściąganie i zakładanie kosza — bez względu na rodzaj kosiarki, z jaką pracujesz — jest bardzo łatwe:

 • łapiesz za uchwyt,
 • wyjmujesz kosz.
Hotlink 2-min.jpg

Jak wybrać kosiarkę? 9 porad specjalisty STIGA

Przekonaj się, co o zakupie kosiarki ma do powiedzenia nasz ekspert – sprawdź, na co zwrócić SZCZEGÓLNĄ uwagę podczas zakupu kosiarki. Czytaj dalej!

 

Jak dosiać trawę na trawniku?

 1. Rozsyp na trawniku świeże podłoża z dużą zawartością próchnicy.
 2. Wysiej 2 pełne garście nasion na 1m² trawnika.
 3. Podlewaj nasiona regularnie.
 4. Zasil trawnik w nawóz.

1. Rozsyp na trawniku świeże podłoże z dużą zawartością próchnicy.

Cienka (1 cm) warstwa świeżej ziemi z próchnicą wystarczy, by przyśpieszyć zagęszczenie darni i kiełkowanie nasion trawy. Wysypaną ziemię dokładnie rozgrab, by została równomiernie rozłożona na całej powierzchni trawnika.

2. Wysiej 2 pełne garście nasion na 1m² trawnika.

W pustych miejscach możesz wysiać nieco więcej nasion. W ten sposób ubytki ładnie zarosną świeżą, gęstą trawą. Ponownie zagrab trawnik, dzięki temu nasiona wpadną pomiędzy rosnące źdźbła.

Psst! Jeśli Twój dom otacza spory trawnik, który kosisz, wygodnie siedząc na traktorku ogrodowym z serii Park lub Villa, to mamy dla Ciebie dobrą informację. Z jego pomocą możesz również rozsypać nasiona trawy i nawóz! Wystarczy podpiąć do niego rozsiewacz nawozów.

Ten praktyczny dodatek wykona konieczną pracę za Ciebie. Sprawia, że masz mniej obowiązków w ogrodzie, a więcej siły i wolnego czasu, które możesz spożytkować w przyjemniejszy sposób. Na przykład oddając się swoim pasjom czy spędzając czas na zabawie z bliskimi. W ogrodzie oczywiście!

3. Podlewaj nasiona regularnie.

4. Zasil trawnik w nawóz.

Podlewanie nasion przyśpieszy kiełkowanie. Nawożenie trawnika ok. miesiąc po dosiewie nasion trawy zapewni zregenerowanej darni jeszcze lepszy start – dobre ukorzenienie. Najlepsze efekty osiągniesz, stosując nawóz wieloskładnikowy o długotrwałym działaniu.

Nawóz wieloskładnikowy poza azotem zawiera także fosfor, potas i żelazo – pierwiastki mające wpływ na kondycję i wygląd trawnika po zimie.

 • fosfor pobudza korzenie do rozwoju,
 • potas zwiększa odporność darni na choroby, niekorzystną pogodę i uszkodzenia,
 • żelazo zwiększa produkcję chlorofilu, dzięki któremu trawa tak pięknie zieleni się.

Nawóz długoterminowy wystarczy zastosować raz, najwyżej dwa razy w sezonie; działa od 100 do nawet 160 dni. Czyli nieustannie przez 6 miesięcy. Wówczas darń przyjmuje blisko 70% aktywnych składników odżywczych (o 40% więcej, niż kiedy zasilona jest nawozem jednoskładnikowym).

Nie przejmuj się niejednolitym trawnikiem. Szybko go naprawisz! Zagęszczanie trawy możesz przeprowadzić na dwa sposoby – mieszanką zwykłej trawy i trawą samo zagęszczającą. Obojętnie, który z nich wybierzesz, skutecznie zadarnisz wszystkie ubytki. Efekt? Piękny trawnik, który sprawia radość i jest powodem do nieskrywanej dumy.

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Koniecznie przeczytaj kolejne!

Znajdziesz w nich jeszcze WIĘCEJ praktycznej wiedzy o regeneracji trawnika po zimie:

 • Wiosenna pielęgnacja trawnika
 • Renowacja trawnika po zimie. 10 kroków do pięknego trawnika na wiosnę!
 • Zniszczony trawnik po zimie? Jakie błędy mogłeś popełnić w pielęgnacji ogrodu
Zobacz produkt w sklepie Stiga