Piękna trawa po zimie. Jak i czym nawozić trawnik na wiosnę?

Ogród
Piękna trawa po zimie. Jak i czym nawozić trawnik na wiosnę?

Trawnik po zimie sam się nie zregeneruje. Potrzebuje wsparcia, a najlepszym, jakie może otrzymać, jest? Dobrze dobrany nawóz!

SPIS TREŚCI

Płytko krzewiąca się darń bardzo szybko przyswaja składniki odżywcze, które przez zimę zachowały się w wierzchniej warstwie gleby. Jest ich jednak niewiele; zbyt mało, by dostarczyć niezbędną ilość odpowiednich makro- i mikroelementów do systemu korzeniowego trawy.

Kiedy ich zabraknie, przydomowa murawa zacznie zmieniać się na gorsze. Darń osłabnie, przez co stanie się podatna na aktywność patogenów chorobotwórczych, głównie grzybów. Trawa straci naturalny kolor, przerzedzi się a w miejscach zacienionych, gdzie przez większą część dnia panuje wilgoć – ustąpi miejsca mchowi oraz innym chwastom.

Ta sytuacja wcale nie musi się wydarzyć, wystarczy przeprowadzić nawożenie trawnika. Wiosną potrzebne jest do użyźnienia podłoża w ogrodzie — regeneracji darni i stymulowaniu zdrowego rozwoju traw. Wiosenne nawożenie trawnika zapewnia z jednej strony dobry wzrost, z drugiej – naturalnie piękny, nasycony kolor trawy.

NAWOŻENIE TRAWNIKA – TERMIN

Nawożenie trawnika to powtarzalny zabieg pielęgnacyjny, który najlepsze efekty przynosi, kiedy przeprowadzany jest 3 razy w ciągu okresu wegetacyjnego: na wiosnę, w lecie oraz na jesień.

Wiosenne nawożenie trawnika przeprowadź już wkrótce, tj. na przełomie marca i kwietnia. Drugie (letnie) przypada na okres od początku maja do końca czerwca; pomaga utrzymać trawnik w dobrej kondycji w szczycie sezonu. Ostatnie, jesienne nawożenie — od połowy sierpnia do początku października; ma na celu dobre przygotowanie trawnika do zimy.

KIEDY NAWOZIĆ TRAWNIK NA WIOSNĘ?

Optymalne warunki do nawożenia trawnika wczesną wiosną panują, kiedy trawa jest sucha, a gleba lekko wilgotna. Najlepiej wykonać je w dzień pochmurny, kiedy trawa nie nagrzeje się od słońca.

Absolutnie nie wolno stosować nawozów sypkich zarówno na przesuszony, jak i mokry trawnik. Nawożenie trawnika podczas suszy grozi popaleniem trawy. Pod wpływem wilgoci natomiast granulki nawozu przyklejają się do źdźbeł, co zmniejsza efektywność nawożenia.

Wiosenne nawożenie trawnika ma sens, jeśli przeprowadzane jest na glebie zregenerowanej po zimie, dlatego, zanim zadbasz o bieżącą kondycję darni, popraw strukturę podłoża w ogrodzie!

Wiosną w małym ogrodzie przyda się wertykulator elektryczny. Dzięki niemu lekką ręką przygotujesz trawnik na przyjęcie nawozu.

Kolaż 1_ Wertykulator elektryczny STIGA-min.jpgŹródło: STIGA

Trawnik rosnący na glebie piaszczystej w pierwszej kolejności potrzebuje próchnicy (np. z kompostu), a dopiero później nawożenia. Jeśli Twój trawnik rośnie na glebie gliniastej, to najpierw przeprowadź wertykulację i aerację; po tygodniu darń będzie gotowa na przyjęcie składników odżywczych zawartych w nawozie.

Wertykulacja trawnika:

  • poprawia warunki glebowe,
  • podnosi elastyczność darni,
  • zwiększa odporność darni na patogeny chorobotwórcze,
  • stymuluje intensywne krzewienie i prawidłowy rozwój trawy.

Polega na płytkim pionowym nacinaniu darni (do 15 – 20 mm w głąb podłoża) w celu rozluźnienia struktury gleby i usunięcia z  jej wierzchniej warstwy filcu, który blokuje swobodny przepływ powietrza, wody i składników odżywczych do warstwy korzeniowej. Tym samym uniemożliwia młodym źdźbłom zdrowy rozwój.

W prawidłowym przeprowadzeniu wertykulacji pomoże Ci wertykulator. Spalinowy — zasilany wydajnym silnikiem o niskim zużyciu paliwa — przyda się w dużym ogrodzie. Dzięki niemu praca pójdzie bardzo sprawnie i nie będzie trwała w nieskończoność. Kiedy skończysz wertykulować trawę, zostanie Ci jeszcze sporo czasu wolnego, który wykorzystasz tak, jak lubisz najbardziej. Niekoniecznie na pracę wokół domu.

Wertykulator elektryczny sprawdzi się w mniejszym ogrodzie, gdzie łatwo o swobodny dostęp do źródła prądu. Praca z tym urządzeniem upływa w bardzo przyjemnej atmosferze – dosłownie, ponieważ w jej trakcie nie są emitowane spaliny.  Co więcej, wertykulator elektryczny działa cicho. Włączony, nie zakłóca spokoju domownikom czy bliskim sąsiadom.

Duży ogród to miejsce, gdzie świetnie sprawdza się wertykulator spalinowy. Z jego pomocą oczyścisz darń z filcu, przez co zwiększysz efektywność kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych, jakich wiosną wymaga trawnik. Wśród nich — nawożenia.

Kolaż 2_ Wertykulator spalinowy STIGA-min.jpg

Źródło: STIGA

Bez względu na rodzaj, wszystkie wertykulatory STIGA wyposażone zostały w praktyczną funkcję regulacji głębokości roboczej regulującą pracę noży tnących. W rezultacie wywierają jednakowy nacisk na podłoże, równomiernie nacinając darń (w odstępach co 2-3 cm na wybraną głębokość, tj. od -5 do -20 mm).

Podczas pierwszego przejazdu wertykulatorem, nie ustawiaj zbyt głęboko noży tnących – wystarczy zaledwie 5 mm, aby skutecznie usunąć płytką warstwę filcu z powierzchni trawnika. Głębokość nacięć stopniowo zwiększaj w kolejnych przejazdach, do osiągnięcia poziomu 10 mm (lub więcej, w zależności od tego, jaki bardzo bujną trawę chcesz uzyskać w końcowym efekcie wertykulacji).

Na efekty wertykulacji trawnika musisz poczekać około miesiąca. Tyle czasu potrzebuje darń, by w pełni się zregenerować po zimie.

Aeracja trawnika:

  • napowietrza darń,
  • poprawia wchłanianie wody i nawozów
  • polepsza strukturę gleby bezpośrednio pod darnią,
  • pobudza młode źdźbła do wzrostu, przez co zwiększa masę korzeniową darni.

Polega na nakłuwaniu trawnika na głębokość 8 – 10 cm w głąb podłoża. Na małej powierzchni aerację można przeprowadzić przy pomocy specjalnych butów z kolcami. W dużym ogrodzie zdecydowanie wygodniej i szybciej wykonać tę pracę, używając aeratora.

CZYM NAWOZIĆ TRAWNIK NA WIOSNĘ?

1.    Jaki nawóz do trawnika na wiosnę, część I: organiczny, gotowy – mineralny

Organiczne nawozy do trawnika to między innymi kompost, obornik torf ogrodniczy, włókno kokosowe. By dobrze zadziałały, muszą zostać rozdrobnione. Warto stosować je w ogrodzie co najmniej raz na 3 lata ze względu na korzyści, jakie przynoszą:

  • ożywiają mikroorganizmy glebowe,
  • ograniczają ilość próchnicy odkładającej się w glebie,
  • poprawiają właściwości fizyko-chemiczne oraz wodne gleby,
  • chronią darń przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Nawozy organiczne nie prowadzą do przenawożenia trawnika, ponieważ ilość uwalnianych do gleby składników mineralnych regulują procesy naturalne.

wpis blogowy.jpg

Wiosną, ciepła aura sprzyja intensywnemu porostowi trawy. Po kilku tygodniach, z reguły na przełomie marca i kwietnia, urośnie na tyle, że konieczne będzie jej ścięcie. Co zrobić z pokosem?

Wykorzystać jako nawóz do trawnika! Czytaj więcej..

 

Gotowe (mineralne) nawozy do trawnika dostępne są w postaci granulek, proszku lub płynu.
Najszybciej, bo równocześnie — dolistnie i doglebowo — działają płynne nawozy. Natomiast najwygodniejsze w użytku są granulowane nawozy mineralne do trawy ze względu na łatwość równomiernego rozłożenia ich na całej powierzchni trawnika.

Rozsypane granulki zwilżone wodą, pomału uwalniają składniki pokarmowe, zapewniając kompletne i regularne odżywianie darni przez cały okres wegetacyjny.

2.    Jaki nawóz do trawnika na wiosnę, część II: krótkoterminowe, długoterminowe

Nawozy krótkoterminowe działają mniej więcej przez 30 dni. Należy stosować je systematycznie, najlepiej co miesiąc przez cały okres wegetacyjny, inaczej nawożenie trawnika nie przyniesie spodziewanych rezultatów.

Szczególnie że darń zasilona nawozem krótkotrwałym zostaje odżywiona tylko w części – pobiera jedynie ok. 30% ze składników pokarmowych zamkniętych w drobnych granulkach. Większość przedostaje się do głębszych warstw gleby.

Nawozy długoterminowe działają od 100 do nawet 160 dni (przez 6 miesięcy). Dzięki czemu wystarczy zastosować je raz, najwyżej dwa razy w sezonie. Stosując je, nie ryzykujesz przenawożenia trawnika, podobnie jak w przypadku nawozów organicznych. Co jest zasługą stałego, powolnego uwalniania niewielkich dawek składników mineralnych w głąb podłoża.

Kiedy pochodzą z nawozów o wydłużonym okresie oddziaływania, darń przyswaja ich aż ok. 70%. Reszta wypłukiwana jest poza strefę korzeniową – identycznie jak część składników dostarczanych w nawozach krótkoterminowych.

Wydłużone w czasie działanie nawozu to rezultat zabiegów stosowanych przez producentów, w tym między innymi: kondensowania składników odżywczych czy „osłaniania” granulatu — obtoczenie go siarką, olejami mineralnymi (np. żywicą) lub związkami trudno rozpuszczalnymi.

Jak szybko rozpuszcza się nawóz długoterminowy? To zależy od temperatury i wilgotności podłoża. Im cieplejsza i bardziej mokra gleba, tym więcej składników odżywczych zostaje uwolnionych. Co jest spójne z naturalnym tempem wzrostu trawy; im wyższa temperatura i więcej światła słonecznego, tym rośnie szybciej. Tym samym potrzebuje większej dawki makro-, mikroelementów.

3. Jaki nawóz do trawnika na wiosnę, część III: jednoskładnikowe, wieloskładnikowe                                

Nawozy jednoskładnikowe do trawnika. Wczesną wiosną trawa do intensywnego wzrostu i wybarwienia potrzebuje nade wszystko azotu (N), a tego najwięcej jest oczywiście w nawozie jednoskładnikowym – azotowym.

Najlepszym jest saletra amonowa, gdzie azot występuje w aż dwóch, uzupełniających się formach: saletrzanej i amonowej. Szybko działający azot saletrzany przyśpiesza regenerację darni po zimie. Wolno wchłaniający się azot amonowy, nie ulega wymywaniu z gleby, korzystnie wpływa na ukorzenianie roślin.

Nawozy wieloskładnikowe do trawnika. To tzw. nawozy startowe do trawników. W ich składzie poza azotem w wysokich stężeniach występują inne pierwiastki mające wpływ na kondycję i wygląd trawnika po zimie: fosfor (K), potas (P), żelazo (Fe).

Fosfor stymuluje rozwój systemu korzeniowego. Potas uodparnia darń zarówno na choroby, jak i niekorzystne warunki pogodowe (suszę, ulewne deszcze, przymrozki, śnieg). Natomiast żelazo bierze udział w produkcji chlorofilu, który odpowiada za zielenienie się trawy.

JAK NAWOZIĆ TRAWNIK NA WIOSNĘ?

Tuż przed wykonaniem zabiegu nawożenia mocno wygrab glebę i lekko spulchnij glebę (dzięki czemu nawóz do trawy szybciej wniknie w okolice jej korzeni). Następnie odpowiednią dawkę nawozu rozprowadź równomiernie na całej powierzchni trawnika.

WIOSENNE NAWOŻENIE TRAWY – CHECKLISTA

1.    PRZED NAWOŻENIEM TRAWNIKA

Trawnik rosnący na glebie piaszczystej zasil próchnicą (np. kompostem). W przypadku trawnika rosnącego na glebie gliniastej wykonaj: wertykulację i aerację. Po tygodniu darń będzie gotowa na przyjęcie składników odżywczych zawartych w nawozie.

2.    KIEDY NAWOZIĆ TRAWNIK?

Termin wiosennego nawożenia trawnika przypada na przełom marca i kwietnia.

3.    CZYM NAWOZIĆ TRAWNIK?

  • rodzaj nawozu: organiczny lub mineralny

Nawóz organiczny to m.in.: kompost, obornik. Rozłożenie go na trawniku jest pracochłonne, ale nie grozi przenawożeniem trawnika.

Nawozy mineralne dostępne są w sklepach ogrodniczych w formie

  • proszku,
  • płynu (działa najszybciej, co więcej dwukierunkowo, tj. dolistnie, doglebowo),
  • granulek (najłatwiejszy do równomiernego rozprowadzenia na powierzchni trawnika).

Okres oddziaływania nawozu: krótkoterminowy, długoterminowy

Nawóz krótkoterminowy działa jedynie przez ok. 30 dni. Przy czym darń pobiera jedynie 30% zawartych w nim składników odżywczych. Z tego względu stosować go systematycznie, przez cały okres wegetacyjny.

Nawóz długoterminowy oddziałuje od 100 do nawet 160 dni (przez 6 miesięcy), kiedy darń przyjmuje blisko 70% aktywnych minerałów. Nie należy stosować go często, najwyżej dwa razy w sezonie. Zasilając trawnik nawozem długoterminowym, nie ryzykujesz przenawożeniem darni.

Zawartość składników mineralnych w nawozie: jednoskładnikowy, wieloskładnikowy

Nawóz jednoskładnikowy rekomendowany dla trawnika, który wiosną nie wymaga intensywnej regeneracji. Poprawiają krzewienie traw, pobudzają je do wzrostu.

Nawóz wieloskładnikowy rekomendowany dla trawnika, który przez zimę został dotkliwie uszkodzony. Odbudowują uszkodzoną strukturę darni, stymulują proces krzewienia i wzrostu traw, a także korzystnie wpływają na barwienie źdźbeł.

Trawnik po zimie nie grzeszy urodą ani kondycją. Gołym okiem widać, że osłabiona darń wymaga intensywnej regeneracji. Nie obejdzie się bez nawozu! By wybrać ten właściwy – w zależności od wymagań podłoża w ogrodzie – i prawidłowo go użyć, wykorzystaj porady STIGA. W ten sposób trawnik odzyska formę, ogród swoją najpiękniejszą ozdobę, a Ty przyjemność z podziwiania krajobrazu wokół domu.

 

Spodobał Ci się artykuł? Dowiedz się jeszcze więcej o pielęgnacji trawnika na wiosnę!

Trawnik po zimie: 10 najważniejszych prac pielęgnacyjnych

Jak zregenerować przesuszony trawnik?

Bez kabla i spalin. Pielęgnacja trawnika przy pomocy urządzeń akumulatorowych.

Zobacz produkt w sklepie Stiga