Mulczowanie trawy: intensywna odbudowa kondycji trawnika po zimie

Ogród
Mulczowanie trawy: intensywna odbudowa kondycji trawnika po zimie

Wiosną, ciepła i wilgotna aura sprzyja intensywnemu porostowi trawy. Po kilku tygodniach, z reguły na przełomie marca i kwietnia, urośnie na tyle, że konieczne będzie jej ścięcie. Co zrobić z pokosem?

Zalety nawożenia trawnika pokosem

Ścięta trawa stanowi ok. 2/3 wszystkich ogrodowych odpadków. Chcąc je zutylizować, z jednej strony możesz zgrabić go z trawnika, a następnie umieścić w zielonym worku na śmieci i pozostawić służbom komunalnym. Z drugiej strony, pokos doskonale sprawdzi się w odżywianiu trawnika, który po zimie wymaga szczególnie intensywnej pielęgnacji.

Świeżo ścięta trawa to jeden z najcenniejszych nawozów naturalnych; 50 kg dostarcza glebie ok. 2 kg azotu, ok. 1 kg fosforu oraz ok. 2 kg potasu. W ten sposób pokrywa ok. 25% rocznego zapotrzebowania trawnika na nawóz. Pokos zmniejsza parowanie wody z podłoża, co pozwala utrzymać optymalną temperaturę oraz poziom wilgoci w głębszych warstwach gleby. Ponadto, zapobiega erozji gleby i spowalnia wzrost chwastów.

O czym pamiętać, chcąc przeprowadzić mulczowanie trawnika?

Mulczowanie to jeden z najbardziej ekologicznych zabiegów odżywiania trawnika, który jednocześnie pozwala na ograniczenie ilości odpadów ogrodowych. Wadą zabiegu, o której warto wspomnieć, jest ryzyko pojawienia się na powierzchni trawnika nieestetycznego filcu. To efekt przegnicia warstwy ścinek pozostawionych na trawniku, tj. kwiatostanów, łodyg, czy starych źdźbeł. Można temu zapobiec, przestrzegając zasad prawidłowego mulczowania.

Mulczowanie gleby 

  • przygotowania do mulczowania rozpocznij na kilka tygodni przez planowanym przeprowadzeniem zabiegu. Najważniejsze jest regularne (powtarzane co kilka dni) koszenie trawy. W ten sposób ograniczony zostanie rozwój kwiatostanów, których przedwczesne gnicie może stanowić bezpośrednią przyczynę pojawienia się na trawniku szkodliwego filcu,
  • trawa, którą kosisz powinna być sucha. Dzięki temu pokos nie ulega gniciu, a jego równomierne rozmieszczenie po powierzchni trawnika nie jest kłopotliwe,
  • mulczowanie to jedna z form nawożenia trawnika, stąd stosowanie innych preparatów odżywiających glebę jest zbędne. W wyniku przenawożenia, trawa rośnie znacznie wolniej - staje się rzadka i podatna na choroby. W skrajnych przypadkach zbyt duża ilość makro- i mikroelementów może doprowadzić do spalenia darni,
  • zwróć uwagę na rodzaj gleby. Wilgotne, słabo przepuszczające wodę nie wymagają częstego mulczowania. W przeciwieństwie do gleb piaszczystych; mulczowanie poprawia ich właściwości fizyczne, tj. m.in.: gęstość, plastyczność, pulchność, wilgotność, czy zwięzłość.

Czy już wiesz, która maszyna najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji Twojego trawnika!

Źródło: www.stiga.pl

Czym kierować się podczas zakupu kosiarki z funkcją mulczowania?

W system mulczujący wyposażone zostały zarówno kosiarki, jak i traktory ogrodowe. To nowoczesne i wielofunkcyjne maszyny, zaprojektowane z myślą o przyjemnej i komfortowej pracy w ogrodzie.

  • Noże

Największy wpływ na efekty mulczowania ma precyzja cięcia. W praktyce najlepiej sprawdza się system podwójnych noży, w które wyposażone są kosiarki spalinowe. Rozwiązanie to zastosowano w serii kosiarek spalinowych Twinclip. Górny nóż wykonuje cięcie podstawowe, dolny natomiast – uzupełniające, polegające na rozdrobnieniu ścinek. W ten sposób na powierzchni trawnika pozostaje cienka warstwa pokosu, który szybko ulega rozkładowi.

Kosiarki mulczujące doskonale sprawdzają się w niewielkim ogrodzie. Traktory ogrodowe natomiast nie mają sobie równych w pracy na większych powierzchniach.

  • Wysokość koszenia

Regulacja wysokości koszenia pozwala kontrolować ilość ściętej trawy pozostawianej na trawniku. Ponadto, umożliwia dostosować urządzenie do panujących warunków pogodowych.

W przypadku mulczowania, trawę należy skracać do 1/3 wysokości (podczas suszy o ok. 1/4). Nowoczesne kosiarki przeznaczone do jednoczesnego koszenia i mulczowania trawy, podobnie jak traktory ogrodowe, wyposażone są w komfortowy mechanizm regulacji wysokości cięcia - centralny lub manualny (za pomocą dźwigni). W kosiarkach Muliclip (np. 47 SQ B) możesz swobodnie ustawić jedną spośród pięciu pozycji koszenia, w zakresie od 31 do 80 mm. Podobne rozwiązanie wykorzystano w urządzeniach z serii 3 w 1, np. Twinclip 55 S B z siedmioma pozycjami koszenia, w zakresie od 25 do 77 mm.

  • Prędkość koszenia

Funkcja kontroli napędu nie tylko ułatwia manewrowanie kosiarką, ale i pozwala dostosować jej pracę do wysokości oraz gęstości trawy.

Mulczowanie to doskonała alternatywa dla utylizacji ścinków skoszonej trawy. Co więcej, najtańsza. Jako że odżywiasz glebę w ogrodzie naturalnym pokosem pełnym cennych mikro- i makroelementów, nie musisz dodatkowo inwestować w odrębny nawóz. W efekcie, możesz cieszyć się perfekcyjnie skoszonym i zadbanym trawnikiem, którego pielęgnacja nie wymaga siły, czy nakładów finansowych.

Zobacz produkt w sklepie Stiga