Jak zregenerować przesuszony trawnik?

Ogród
Jak zregenerować przesuszony trawnik?

Nadmierne nasłonecznienie i wysokie temperatury mogą niekorzystnie oddziaływać na trawę, prowadząc do jej żółknięcia, a nierzadko całkowitego zniszczenia. Ogród traci wówczas swoje walory estetyczne, a odpoczywanie na świeżym powietrzu pozbawione jest przyjemności. W jaki sposób zregenerować zatem przesuszony trawnik? Czy samo nawodnienie pozwoli zneutralizować problem i przywrócić dawny, zielony kolor darni?

Spis treści:

Regeneracja trawnika na wiosnę

Zadbany trawnik ma żywy, zielony kolor, który dopełnia barwę wyrazistych i delikatnych kwiatów. Odpowiednio dobrana mieszanka posadzona na żyznej glebie wymaga regularnego strzyżenia przy zachowaniu od 2 do 4 cm źdźbła. Ściętą trawę należy dokładnie zagrabić, by wschodząca darń mogła zachować swój naturalny wygląd. Strzyżenie powinno być także uzupełnione innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, m.in. nawadnianiem oraz nawożeniem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nieumiejętne koszenie niekorzystnie oddziałuje nie tylko na źdźbła, ale również uprawiane rośliny. Przy słabym podłożu mają one słabo rozwinięte liście, nieliczne kwiaty oraz kiepski system korzeniowy. Pierwsze koszenie trawnika po zimie należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia, kiedy źdźbła osiągną wysokość 8 cm. Kolejnym z cyklicznych zabiegów pielęgnacyjnych jest wertykulacja, czyli pionowe nacinanie, sięgające głębokości 2 cm, umożliwiające usunięcie próchnicy powierzchniowej. Dzięki zabiegowi system korzeniowy ma dostęp do świeżego powietrza, wody i składników odżywczych. Do nacinania można wykorzystać specjalne wertykulatory lub ostro zakończone grabie. Zabieg zaleca się przeprowadzić wczesną wiosną, jeśli darń uprawiana jest co najmniej od dwóch lat. Jak wygląda regeneracja trawnika po wertykulacji? Efektywna pielęgnacja powinna obejmować:

  • aeracja, tj. nakłuwanie 8-10 cm w głąb darni, z zachowaniem kilkunastocentymetrowych odstępów – usprawnia wymianę gazową,
  • likwidację chwastów,
  • nawożenie,
  • rozrzucenie 0.1 – 2 m3 drobnoziarnistego piasku na 100 m2 trawnika – poprawia przepuszczalność gleby.

Jak uratować przesuszony trawnik?

Zżółknięta na całej powierzchni trawa odzyska swój dawny wygląd po przeprowadzeniu podobnych czynności co przy regeneracji wiosennej. Przyschnięte źdźbła należy krótko przyciąć, a następnie wygrabić wraz z warstwą filcu. Dzięki tam darń uzyska swobodny dostęp do wody, tlenu oraz składników, wspomagających jej krzewienie.  Następnie, niezbędne jest wykonanie wertykulacji, która poza swoim podstawowym zadaniem ochroni trawę przed atakiem patogenów chorobotwórczych. Ostatni z zabiegów to regularne nawadnianie. Najwygodniejszym rozwiązaniem są automatyczne zraszacze uruchamiające się po zmroku.

Jaka trawa regeneracyjna?

Trawy regeneracyjne charakteryzują się szybkim wzrostem, odpornością na uszkodzenia oraz niekorzystne czynniki zewnętrzne. Dobrze radzą sobie z suszą, mrozem i intensywnymi opadami. Trawy regeneracyjne idealnie sprawdzą się jako uzupełnienie darni zniszczonej przez wysokie temperatury. Można je również wykorzystać jako nowe, zielone podłoże dla uprawianych roślin. Korzenie i liście traw regeneracyjnych nie potrzebują dużo czasu, by odrosnąć po suszy lub koszeniu, dzięki czemu utrzymanie ich świeżego wyglądu nie wymaga zaawansowanej wiedzy na temat pielęgnacji ogrodu. Najpopularniejsze gatunki to kostrzewy – czerwona i trzcinowa. Świetne właściwości regeneracyjne ma również darniowa trawa sportowa.  

Kosiarka, wertykulator, glebogryzarka – przy pomocy dobrze dobranych urządzeń ogrodniczych sprawnie i efektywnie zregenerujesz trawnik uszkodzony wskutek suszy

Jak zregenerować przesuszony trawnik_Kolaż.jpg
Źródło: www.stiga.pl

Chcesz wiedzieć więcej o letniej pielęgnacji trawnika? Przeczytaj również: Koszenie to nie wszystko. O czym pamiętać, by kompleksowo zadbać o kondycję trawnika?

Ziemia do regeneracji trawnika – jaką wybrać?

Podłoże powinno mieć lekko kwaśny odczyn o pH od 5,5 do 6,5. Jego struktura nie może być zbyt zbita i uboga w próchnicę. Ustalając ilość ziemi, należy pomnożyć jej preferowaną grubość przez powierzchnię ogrodu. Warto pamiętać, że trawa nie będzie dobrze rozwijać się w płytkim podłożu. Jego minimalna grubość powinna wynosić 5 cm. Chcąc zmienić właściwości ziemi w swoim ogrodzie, można zastosować środki, polepszające warunki rozwojowe. Sucha trawa wymaga dobrego systemu nawodnienia i gliniastej gleby, która dostarczy cennej próchnicy. Jeśli natomiast w ziemi znajdują się zbyt duże pokłady wody, wówczas niezbędne jest zastosowanie drenażu, chroniącego korzenie przed gniciem. Prawidłowy rozwój trawy może również utrudniać wysoki odczyn zasadowy. Obniżenie pH warto przeprowadzić przy użyciu nawozu siarkowego lub kwaśnego torfu.

Zabiegi, poprawiające parametry podłoża, wymagają sporo cierpliwości, dlatego wiele osób decyduje się na zakup nowej gleby. Uniwersalnym rozwiązaniem jest czarnoziem. Ma on głęboki poziom próchniczy, zapewniający szybki i zdrowy rozrost systemu korzeniowego.

Regeneracja trawnika z rolki

Rozkładany trawnik jest zdecydowanie łatwiejszy w utrzymaniu od naturalnej darni. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z dbania o jego rozwój i estetykę. Trawy z rolki nie należy narażać na duże obciążenia zaraz po rozłożeniu. Najlepiej dać jej kilka dni na asymilację z podłożem. Nie należy również zapominać o regularnym nawadnianiu. Po dwóch tygodniach można przeprowadzić pierwsze strzyżenie. Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne wyglądają tak samo jak w przypadku tradycyjnej trawy.

Przesuszona trawa psuje estetykę ogrodu, niekorzystnie oddziałując na inne rośliny. Warto pamiętać o jej regularnej pielęgnacji, zapewniającej optymalne warunki rozwojowe. W przypadku dużych zniszczeń na skutek oddziaływania intensywnego słońca, można posiać trawę regeneracyjną.

Zobacz produkt w sklepie Stiga