Jak zregenerować przesuszony trawnik?

Ogród
Jak zregenerować przesuszony trawnik?

Wskutek suszy trawa może nieładnie zżółknąć – miejscowo lub na całej powierzchni. Co zrobić, by przywrócić jej piękny wygląd?

Sucha trawa, która wygląda, jakby została celowo wypalona, obiera przyjemność wypoczywania w ogrodzie, a także obniża estetykę przydomowego krajobrazu. Pomimo pięknych kwiatów, starannie przyciętych krzewów i perfekcyjnie uformowanych drzew rosnących wokół domu. Na szczęście zniszczony trawnik można zregenerować.

Jak odżywić suchy trawnik?

Szybka i skuteczna regeneracja trawnika po suszy zależy od właściwego doboru zabiegów pielęgnacyjnych do stopnia uszkodzenia darni. 

1. Trawnik przesuszony na całej powierzchni

Prawidłowe przeprowadzenie każdego z niżej omówionych zabiegów pielęgnacyjnych przyniesie zauważalne rezultaty po upływie około miesiąca. Zregenerowany trawnik zacznie na nowo zarastać gęstą, miękką i naturalnie piękną trawą.

W sytuacji, kiedy cały trawnik jest nieładnie żółty i widocznie przeschnięty, skoś go krótko – przy samej darni. Najlepsze rezultaty pracy zapewnia kosiarka z regulacją wysokości koszenia, przy pomocy której z łatwością przygotujesz trawnik do kolejnych zabiegów regeneracyjnych. Skoszona trawa wymaga porządnego wygrabienia. W ten sposób usuniesz martwe ździebła wraz z utworzoną przez nie warstwą filcu i zapewnisz darni dobre warunki do krzewienia się – swobodny dostęp do tlenu i poboru wody. Chłonność podłoża, a także odporność na patogeny chorobotwórcze poprawia wertykulacja trawnika. Płytkie, pionowe nacinanie gleby skutkuje rozluźnieniem jej struktury. Gleba staje się przepuszczalna, a przez to bardziej chłonna. Dzięki temu procesy: nawodniania, odżywiania i dotleniania sfery korzeniowej przebiegają bez zakłóceń. W rezultacie trawnik odzyskuje naturalnie piękny wygląd. Chcąc sprawnie przeprowadzić zabieg, wykorzystaj wertykulator: spalinowy, w pełni mobilny, przyda się w dużym ogrodzie;  elektryczny ze względu na cichą i ekologiczną pracę bez generowania spalin, a także konieczność podłączenia do źródła prądu sprawdzi się  w mniejszym ogrodzie. Po skończonej wertykulacji należy regularnie, co kilka dni, obficie nawadniać darń przez cały sezon letni.

Podczas przejazdu wertykulatorem, nie ustawiaj zbyt głęboko noży tnących. Wystarczy zaledwie 5 mm, aby skutecznie usunąć płytką warstwę filcu z powierzchni trawnika. Głębokość nacięć stopniowo zwiększaj w kolejnych przejazdach do osiągnięcia poziomu 10 mm lub więcej — w zależności od tego, jak bardzo bujną trawę chcesz uzyskać.

2. Trawnik uszkodzony miejscowo

Schemat prac jest dokładnie taki sam, jak w przypadku trawnika uszkodzonego w całości. Po przeprowadzeniu koniecznych zabiegów regeneracyjnych – skoszeniu, wertykulacji trawnika, nawodnieniu darni – dodatkowo wykonaj dosiew trawy w miejscach pożółkłych. Najlepiej użyj tej samej mieszanki, z jakiej wysiewałeś trawnik podczas jego zakładania. Dzięki temu trawa na całej powierzchni ogrodu będzie rosła w tym samym tempie, a także zabarwi się na jednakowy odcień zieleni.

Kosiarka, wertykulator, glebogryzarka – przy pomocy dobrze dobranych urządzeń ogrodniczych sprawnie i efektywnie zregenerujesz trawnik uszkodzony wskutek suszy

Jak zregenerować przesuszony trawnik_Kolaż.jpg


Źródło: www.stiga.pl

Co zrobić, jeśli trawa nie wzrasta na nowo pomimo zabiegów regeneracyjnych?

Wbrew pozorom, nie wolno go nawadniać ani nawozić. Woda, która nie jest w stanie przedostać się przez przesuszoną darń w głąb podłoża, gromadzi się na jej powierzchni. W rezultacie sucha trawa zaczyna gnić, a darń – chorować, porażona przez pojawiające i namnażające się patogeny chorobotwórcze. Nawóz rozłożony w trakcie upałów również nie przyśpieszy wzrostu trawy. Jedynie pogorszy i tak już zły stan trawnika, narażając go na dotkliwie poparzenia. 

Jedynym rozwiązaniem jest usunięcie darni i zakładanie trawnika od nowa. W tym celu przekop uschnięty trawnik na całej powierzchni, na głębokość co najmniej szpadla, a następnie pozostaw samemu sobie przez kilka tygodni. Dogodny termin na zakładanie trawnika przypada od połowy sierpnia do połowy września. Jeśli nie zdążysz wysiać nowej mieszanki traw w terminie, pozostaw glebę przez zminę  w tzw. ostrej skibie – dobrze spulchnioną. Wiosną, po oczyszczeniu z chwastów i wyrównaniu na całej powierzchni, będzie gotowa na przyjęcie nasion trawy. Przekopanie trawnika na całej powierzchni ułatwia gleboryzarka.

Przy pomocy glebogryzarki, bez zbędnego wysiłku, wzruszysz ziemię na głębokość ok. 30 cm — optymalną dla poprawy struktury darni poprzez zapewnienie jej swobodnego dostęp do powietrza i naturalnego światła oraz poboru wody. Dobra kondycja darni w praktyce przekłada się na wzrost zdrowych ździebeł traw, które tworzą naturalnie piękny trawnik.

Jak zapobiegać zniszczeniu trawnika wskutek suszy?

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż instalacji automatycznego nawadniania ogrodu – zraszaczy, które o wyznaczonej godzinie w ciągu dnia lub po zmroku nawadniają odpowiednią ilością wody trawę bez szkody dla roślin rosnących dookoła. Dobrą alternatywą jest zastosowanie hydrożelu, tj. dodatku do ziemi ogrodowej, który ułatwia magazynowanie wilgoci w głębszych warstwach podłoża. Tym samym eliminuje ryzyko przesychania darni.

Mizernie wyglądający trawnik nie zawsze jest konsekwencją niewłaściwej pielęgnacji. Zdarza się, że więcej szkód niż własne zaniedbania wyrządzają warunki pogodowe – susza w skrajnych przypadkach prowadzi do zupełnego wyniszczenia trawy w ogrodzie i wokół domu. Z reguły jednak jej negatywne skutki możesz zniwelować. Wykonując serię zabiegów regeneracyjnych dobranych w zależności od stopnia przesuszenia, w niecały miesiąc zregenerujesz trawnik, przywracając mu dobrą kondycję i doskonały wygląd.

Chcesz wiedzieć więcej o letniej pielęgnacji trawnika? Przeczytaj również:
Koszenie to nie wszystko. O czym pamiętać, by kompleksowo zadbać o kondycję trawnika?