Jesienny niezbędnik ogrodnika. 7 urządzeń, które ułatwiają jesienne prace wokół domu.

Urządzenia ogrodowe
Jesienny niezbędnik ogrodnika. 7 urządzeń, które ułatwiają jesienne prace wokół domu.

Praca w ogrodzie przy pomocy właściwych urządzeń staje się bardzo łatwa, prosta i przyjemna. Jakie TERAZ warto mieć pod ręką? 

Jesień - w ogrodzie - to, razem z wiosną, najbardziej wymagająca i pracochłonna pora roku. Regularna pielęgnacja trawnika, rabat kwiatowych, krzewów oraz drzew to nie wszystko. Teraz powinieneś znaleźć czas również na porządki wokół domu (szczególnie systematyczne usuwanie kurzu oraz liści, które codziennie „zdobią” trawnik i podjazd). Przełom września i października to także najlepszy moment na to, by zacząć przygotowywać przydomowy krajobraz do nadchodzącej zimy.

Pracy jest sporo, ale wspólnie ze STIGA wykonasz ją po pierwsze poprawnie, po drugie prezycyjnie, a po trzecie sprawnie - maksymalnie szybko i przy minimalnym wysiłku. 

7 urządzeń ogrodniczych, które przydają się jesienią wokół domu

1. Pilarka – do przygotowania drewna na opał i przycięcia drzew ozdobnych

STIGA pomoże Ci zarówno w przygotowaniu drewna na opał, jak i w przycięciu młodych drzew liściastych. Dla tego gatunku drzew ozdobnych to niezwykle ważny zabieg:

  • zapewnia prawidłowe rozrastanie się korzeni,
  • pozwala zachować odpowiednią wysokość drzewa,
  • podnosi odporność i wytrzymałość np. na rozłamanie,
  • przyśpiesza wzrost młodych pędów (zagęszczanie korony),
  • zapobiega rozrastaniu się gałęzi w niewłaściwym kierunku.

Chcąc wykonać go w sposób bezpieczny zarówno dla siebie, jak i roślin, wybierz pilarkę akumulatorową z silnikiem bezszczotkowym i automatyczną pompą olejową (model SPR 500 AE). Wciskasz przycisk START i… pracujesz maksymalnie wydajnie, a przy tym cicho, bez spalin czy zbędnych przerw, np. na uzupełnienie paliwa.

Zero spalin, zero hałasu. Stuprocentowy komfort pracy w ogrodzie.  Bezpieczna dla środowiska pilarka akumulatorowa pomoże Ci prawidłowo zadbać o kondycję drzew ozdobnych – by jesienią wyglądały pięknie, a zimą nie zostały uszkodzone wskutek mrozu.

1 Pilarka akumulatorowa STIGA SPR500AE-min.jpg

Pilarka akumulatorowa to lekka, a dzięki temu bardzo wygodna w obsłudze maszyna. Szeroki uchwyt boczny i miękki w dotyku uchwyt górny zapewniają łatwość obsługi, a dodatkowe miejsce na podparcie kciuka pozwala na wykonywanie jeszcze szybszych i płynnych ruchów prowadnicą. Co przekłada się na precyzję cięcia. 

Za Twoje bezpieczeństwo odpowiada bezwładnościowy hamulec łańcucha uruchamiany ręcznie lub automatycznie w przypadku odbicia wstecznego prowadnicy, które może wystąpić w momencie zakleszczenia się prowadnicy w rzazie.

2. Sekator - do przycinania i formowania krzewów

Krzewy (w tym żywopłoty) wskutek jesiennego cięcia przepięknie zagęszczają się. Wzmacniają gałęzie, nie tracąc energii na zbędny rozrost. 

Jesienne cięcie krzewów służy dwóm celom. Z jednej strony wzmacnia gałęzie roślin, przez co przepięknie się zagęszczają. Z drugiej, skutecznie zabezpiecza je przed zimą i towarzyszącą jej aurą – mrozem, śniegiem, marznącym deszczem. Młode pędy same z siebie nie są w stanie przetrwać w tak niekorzystnych warunkach, najczęściej zamarzają już przy pierwszym gwałtownym spadku temperatury. Przycięte w październiku, najpóźniej w listopadzie zdążą jednak zdrewnieć jeszcze przed pierwszym przymrozkiem.

Jak przycinać żywopłot? 

Wierzchołki należy zrównać do jednej wysokości, wówczas żywopłot prezentuje się najładniej (u formowanego, takiego jak buk, tuja czy grab szczyt należy przycinać „na płasko”, dzięki czemu osiadający śnieg nie osiądzie na niższych partiach rośliny). Natomiast boki w taki sposób, by dół rośliny był widocznie szerszy niż góra. Taka technika cięcia sprzyja zarówno nasłonecznieniu i nawodnieniu krzewu, jak i zsuwaniu się śniegu z gałązek umieszczonych w dolnej części rośliny.

JAK PRZYGOTOWAĆ SEKATOR I PILARKĘ DO ZIMOWEJ PRACY WOKÓŁ DOMU?

Cięcie żywopłotu zgodnie ze sztuką umożliwia sekator akumulatorowy, który pod względem efektywności sprawdza się równie dobrze, co maszyna spalinowa. Precyzyjne cięcie, płynne formowanie krzewów, co zapewnia im późniejszy równomierny rozrost to zasługa zarówno wycinanego laserowo podwójnego noża, jak i ergonomicznego uchwytu tylnego. 

Możesz go obrócić o 180 stopni i ustawić – w pięciu pozycjach (w zależności od kierunku wzrostu pędów). W ten sposób łatwo zmienisz kierunek cięcia z pionowego na poziome czy boczne - pod kątem - przy zachowaniu naturalnego ułożenia ręki i nadgarstka.

Łatwy w obsłudze i lekki sekator akumulatorowy wyposażony w obrotowy uchwyt to w praktyce idealnie poprowadzone cięcia, dzięki którym w mgnieniu oka przywrócisz krzewom nienaganną formę.

2 Sekator akumulatorowy STIGA SHT500AE-min.jpg

Komfortową i bezpieczną pracę przy cięciu gałęzi rosnących w wyższych partiach roślin – drzew, krzewów - umożliwiają pilarki oraz sekatory na wysięgniku. Pracując z ich pomocą, nie musisz używać drabiny.

3. Nożyce ogrodowe – do przycinania niedużych krzewów oraz obrzeży trawnika

Niewielkie, a przez to lekkie akumulatorowe nożyce SGM ze względu na wymienne ostrza możesz wykorzystać na dwa sposoby.

Nożyce akumulatorowe o wymiennych ostrzach to mały-wielki, zawsze skuteczny pomocnik w sezonowych pracach ogrodowych. Dzięki niemu nie tylko krzewy zyskują piękny wygląd. Obrzeża trawnika również!

3 Nożyce akumulatorowe STIGA SGM 104 AE-min.jpg

Krótkie, 8-centymetrowe ostrza idealnie nadają się do wyrównywania krawędzi trawnika. Chcąc pracować wygodnie, wykorzystaj teleskopowy uchwyt (sprawdź również inne akcesoria to tego urządzenia!). Dłuższy, 18-centymetrowy nóż świetnie sprawdza się zarówno w formowaniu niedużego żywopłotu, jak i krzewinek zdobiących ogród.

4. Rozdrabniacz ogrodowy – do ściętych gałęzi

Po skończonym cięciu krzewów ozdobnych wszędzie wokół domu zalegają ścięte gałązki, pędy… Zamiast od razu zbierać je do worków i wyrzucać, rozdrobnij je! W ten sposób przerobisz odpady ogrodowe na ściółkę, która przyda się w przyszłym sezonie – wiosną np. od odżywienia gleby wokół roślin ozdobnych.

W tej pracy pomoże Ci rozdrabniacz STIGA.

Wyrzucić? Wykorzystać! Dzięki rozdrabniaczowi wszystkie ścinki pozostałe po cięciu drzew i formowaniu krzewów błyskawicznie przerobisz na wysokiej jakości, organiczną ściółkę. Przyda się wiosną do odżywienia gleby w ogrodzie!

Rozdrabniacz STIGA BIOSILENT2500-min.jpg

Bio Master wyposażony w wysokiej jakości podwójne noże tnące, dwustronne i obracalne, z łatwością rozdrabnia gałęzie o średnicy do 40 mm. System cięcia właściwy w Bio Silent to 8-zębowy wałek, który umożliwia pracę w dwóch kierunkach. 

Do przodu – sam wciąga podawany materiał i do tyłu. Funkcja cofania pozwala w dowolnym momencie zatrzymać maszynę, a następnie wznowić jej pracę. Co zapobiega uszkodzeniu rozdrabniacza wskutek nagłego zacięcia się ostrzy czy przepełnienia kosza na zrębki.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PODCZAS ZAKUPU ROZDRABNIACZA DO GAŁĘZI?

Rozdrabniacze STIGA posiadają ponadto funkcję regulacji pokrętła komory tnącej. Brzmi skomplikowanie, ale działanie jest bardzo proste. To rozwiązanie umożliwia ustawić odpowiedni docisk noża (głębokość cięcia, siłę miażdżenia) do materiału znajdującego się w podajniku. Dzięki temu bez większego problemu dostosujesz parametry pracy maszyny do grubości gałęzi.

5. Dmuchawa / odkurzacz ogrodowy - do liści

Codzienne grabienie liści przy pomocy grabi to iście syzyfowa praca. Szczególnie kiedy liście pojawiają się w miejscach trudno dostępnych, np. na rabatach kwiatowych pomiędzy delikatnymi roślinami ozdobnymi. Usuwanie ich ręcznie zajmie bardzo dużo czasu, a użycie miotły grozi uszkodzeniem delikatnych kwiatostanów czy pędów. 

Najlepszym pomysłem jest wykorzystanie poręcznej akumulatorowej dmuchawy ogrodowej. 

W dmuchawach STIGA powietrze wydmuchiwane jest bezpośrednio przez wentylator. Co w praktyce pozwala na błyskawiczne uprzątnięcie grubej warstwy liści - z trawnika, chodnika przed domem czy tarasu.

Dmuchawa akumulatorowa STIGA SAB500AE-min.jpg

Silny strumień powietrza (55 m/s w modelu SAB 500 AE) z łatwością poradzi sobie zarówno z suchymi, jak i mokrymi liśćmi; możesz zgromadzić je w jednym miejscu, w formie zgrabnego kopczyka. Stamtąd natomiast sprawnie przenieść do worka na odpady biodegradowalne i wyrzucić.

DMUCHAWA DO LIŚCI: URZĄDZENIE, Z KTÓRYM SZYBKO WYSPRZĄTASZ OGRÓD

W sytuacji, kiedy chcesz ograniczyć ilość pracy w ogrodzie do koniecznego minimum, wybierz dmuchawę ogrodową z funkcją odkurzacza do liści. W ten sposób nie będziesz musiał zbierać ich ręcznie. Tę pracę wykona za Ciebie maszyna - wyposażona w funkcję zasysania, dzięki której liście zbierane są do pojemnego worka.

Zamiatarka – do drobnych zanieczyszczeń wokół domu

Jesienią podjazd, taras i ścieżki często pokryte są liśćmi, kurzem, połamanymi drobnymi gałązkami i innymi drobnymi zanieczyszczeniami, przez co wyjątkowo niekorzystnie kontrastują ze starannie wypielęgnowanym ogrodem. 

Rozwiązaniem jest zamiatarka ręczna STIGA. Maszyna z jednej strony cicha, co docenią zarówno domownicy, jak i najbliżsi sąsiedzi, z drugiej w pełni przyjazna środowisku. W trakcie pracy nie emituje żadnych spalin. 

Łączymy przyjemne z pożytecznym i wyposażamy zamiatarki w praktyczne rozwiązania, dzięki którym codzienne porządki wokół domu stają się lekkim, przyjemnym i odprężającym zajęciem. Między innymi regulację kąta zamiatania oraz rolki boczne pozwalające na swobodne usuwanie kurzu i pyłu zarówno z narożników, jak i wzdłuż ścian.

Zamiatarka ręczna STIGA SWP577-min.jpg

Zaletą maszyny jest również jej ergonomiczna konstrukcja, co z jednej strony oznacza komfortową pracę w naturalnej, wyprostowanej, pozycji i bez obawy o nadwyrężenie mięśni rąk czy ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Z drugiej natomiast łatwość przechowywania; po złożeniu kierownicy zamiatarkę możesz ustawić w pionie, oszczędzając miejsce w garażu.

SPRZĄTAJ OGRÓD, SPACERUJĄC! POZNAJ NOWE ZAMIATARKI RĘCZNE STIGA

Liście, gałązki, kurz, piasek… wszystko, co zbiorą szczotki zamiatające w trakcie pracy, finalnie znajdzie się w pojemnym koszu (20 litrów w modelu SWP 355). Pamiętaj o tym - kupując zamiatarkę, weź pod uwagę typ roślinności, który dominuje w Twoim ogrodzie. 

Jeżeli są to głównie drzewa i krzewy liściaste, warto rozważyć zakup zamiatarki o największej pojemności kosza (50 litrów w modelach: SWP 474 i SWP 577). Dzięki temu za jednym razem zbierzesz więcej suchych liści, znacznie skracając czas porządków wokół domu.

6. Wertykulator – do przywrócenia trawnikowi dobrej kondycji przed zimą

Wertykulacja trawnika potrzebna jest, kiedy dotychczas zadbany trawnik przestaje przypominać naturalny „zielony dywan”; przerzedza się, traci źdźbła, na których miejscu pojawiają się chwasty i mech. Innym, równie jednoznacznym sygnałem świadczącym o konieczności przeprowadzenia tego zabiegu jest woda stojąca w ogrodzie. 

Jeśli nie wsiąka w głąb podłoża przez dłuższy czas, to znaczy, że struktura stała się nieprzepuszczalna i wymaga rozluźnienia. Jesienna wertykulacja to także świetny sposób na zabezpieczenie domowej murawy przed niekorzystnymi, zimowymi, warunkami pogodowymi. 

Wertykulację najszybciej i najdokładniej przeprowadzisz przy pomocy wertykulatora STIGA. 

  1. Ustaw głębokość roboczą noży w przedziale 6 mm - 2 cm.
  2. Prowadź wertykulator po trawniku w liniach pionowych.
  3. Zmień kierunek pracy — prowadź wertykulator po trawniku w liniach poziomych.

Jeśli pracować w ogrodzie, to w taki sposób, by nie szkodzić roślinom. W jesiennej pielęgnacji trawnika pomoże CI wertykulator elektryczny – cichy, który nie emituje spalin. Wykorzystaj go, jeśli zależy Ci na skutecznej poprawie warunków glebowy i wzmocnieniu darni jeszcze przed zimą. Dzięki czemu już od pierwszych dni wiosny będzie zachwycał swoim naturalnym pięknem.

Wertykulator elektryczny  STIGA SV213E-min.jpg

Noże tnące w wertykulatorze obracają się tylko w jedną stronę. Chcąc prawidłowo wykonać wertykulację na całej powierzchni trawnika, musisz więc zmieniać kierunek jazdy. W rezultacie trawnik tuż po zabiegu wyglądem przypomina szachownicę.

WERTYKULACJA TRAWNIKA. CO TO JEST I DO CZEGO SŁUŻY WERTYKULATOR?

Wertykulator elektryczny zasilany jest przez prąd, co nie oznacza, że pracuje gorzej niż maszyna spalinowa. Fakt, modele o niskiej mocy (do 500 W) odpowiednie są jedynie do pracy na terenie o powierzchni do 200 m². Pozostałe jednak, które osiągają moc od 1000 W górę, w tym wertykulatory STIGA (1300 W – SV 213 E; 1500 W – SV 415 E), możesz śmiało stosować na większych obszarach. O powierzchni nawet 800 m²! W przypadku wertykulatora elektrycznego jedyne, o czym musisz pamiętać, to swobodny dostęp do gniazdka; zasięg pracy urządzenia wyznacza długość przewodu zasilającego.

Wertykulatory STIGA, niezależnie od napędu, wyposażone są w specjalne noże tnące wykonane ze stali nierdzewnej - odpornej na korozję, uszkodzenia mechaniczne czy niekorzystne warunki pogodowe. 

Nacinają one darń pionowo, wbijając się w podłoże, tworząc niewidoczne gołym okiem rowki. W rezultacie tlen, woda i składniki odżywcze docierają do zmizerniałych korzeni traw. Darń rozkrzewia się prawidłowo, a trawa rośnie zdrowa i piękna – mocna, gęsta i soczyście zielona.

Prac ogrodowych nigdy za mało, a już na pewno nie jesienią, kiedy lista obowiązków jest tak długa jak wiosną. Niektóre z czynności, np. cięcie drzew, przycinanie i krzewów, czy wertykulację trawnika wystarczy wykonać raz a dobrze. Inne, takie jak usuwanie liści czy sprzątanie podjazdu, należy powtarzać niemalże codziennie. We wszystkich pomoże Ci STIGA. Wspólnie zaprowadzimy porządek wokół Twojego domu i zadbamy o kondycję Twojego ogrodu!