Jak przygotować sekator i pilarkę do zimowej pracy wokół domu?

Urządzenia ogrodowe
Jak przygotować sekator i pilarkę do zimowej pracy wokół domu?

Sezon na pracę w ogrodzie trwa cały rok! Końcem stycznia pora na cięcie prześwietlające drzew. Jak zimą używać pilarki i sekatora?

Pierwsze w nowym roku sezonowe cięcie prześwietlające pozwala przebudzić drzewa i krzewy z zimowego snu, pobudzić je do prawidłowego wzrostu oraz intensywnego kwitnienia. Umiejętne to znaczy szybkie i precyzyjne usunięcie zbędnych — chorych, uschniętych, przemrożonych, uszkodzonych (połamanych) — gałęzi to nie zawsze kwestia umiejętności, ale narzędzi ogrodniczych: pilarki i sekatora. Nawet jako początkujący ogrodnik możesz z powodzeniem samodzielnie pielęgnować przydomowy krajobraz pod warunkiem, że nauczysz się pracować z urządzeniami tnącymi.

Praktyczne wskazówki dotyczące techniki pracy znajdziesz w artykule Jak zadbać o prawidłową formę koron drzew ozdobnych zimą?  Zanim jednak wyruszysz w teren — do ogrodu czy sadu —, upewnij się, że Twoja pilarka i sekator dobrze spełnią swoje zadania. Jeszcze przed uruchomieniem każdej z maszyn:

Po pierwsze – sprawdź stan techniczny

Nieważne, kiedy ostatnio pracowałeś z pilarką czy sekatorem — jeśli sięgasz po którekolwiek z urządzeń spalinowych, każdorazowo sprawdź stan techniczny podstawowych części:

  1. filtr powietrza — zanieczyszczony i niedrożny utrudnia uruchomienie silnika i obniża jego moc, a przy tym przyczynia się do zużycia większej ilości paliwa. Ze względu na nieprawidłowe spalanie może również prowadzić do uszkodzenia świecy zapłonowej. Zabrudzony filtr powietrza można oczyścić miękką szczoteczką lub przemyć specjalnym środkiem czyszczącym.
  2. świeca zapłonowa – pokryta czarnym nagarem sygnalizuje nieprawidłowe spalanie, którego przyczyn jest co najmniej kilka: zabrudzony filtr powietrza, złe proporcje benzyny i oleju w mieszance lub źle wyregulowany gaźnik. W przypadku ostatniego polecamy odwiedzić autoryzowany salon STIGA. Wykręcenie zużytej świecy w pilarce i zastąpienie jej nową nie jest kłopotliwym zajęciem,
    w przeciwieństwie do regulacji gaźnika.
  3. napięcie łańcucha tnącego pilarki – napięcie łańcucha tnącego jest prawidłowe, w momencie, gdy unosząc łańcuch w połowie prowadnicy, ogniwa prowadzące nie wychodzą z prowadnicy. Niedopuszczalna jest praca pilarką z łańcuchem luźno zwisającym lub zbyt mocno napiętym.

Pilarka przyda się do przycinania i usuwania grubych gałęzi drzew w ogrodzie i sadzi

pilarki_do_grubych_galezi.jpg

Źródło: www.stiga.pl

Nieco łatwiejsze w utrzymaniu są urządzenia elektryczne i akumulatorowe. Pierwsze do niezawodnej pracy potrzebują odpowiedniego przedłużacza. Niedopuszczalne jest stosowanie przedłużaczy z widocznymi pęknięciami, przetarciami czy zgnieceniami. Drugie – naładowanego akumulatora. Można doładowywać go w dowolnym momencie bez konieczności uprzedniego rozładowania „do zera”, co jest zasługą technologii Li-ion, która zapewnia stały i niezakłócony dopływ energii i zapobiega samorozładowaniu się baterii. W praktyce oznacza to, że nawet długo nieużywany akumulator nie traci energii i może zgromadzić jej dwa razy więcej niż w tradycyjnych akumulatorach NiMH o tej samej wielkości.

Sekator wykorzystaj do cięcia delikatnych pędów krzewów ozdobnych

sekatory_do_delikatnych_pedow.jpg

Źródło: www.stiga.pl

Po drugie – wyczyść urządzenia, pozbywając się zabrudzeń

Jeśli końcem sezonu zapomniałeś o przygotowaniu pilarki i sekatora (szczególnie zasilanych silnikiem spalinowym) do pracy w zimie i nie wyczyściłeś ich, niestety musisz zrobić to teraz.

Najwięcej zabrudzeń w postaci mieszanki trocin i pyłu wraz z olejem do smarowania zestawu tnącego gromadzi się z reguły pod pokrywą napędu. By skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń, bez obawy o uszkodzenie poszczególnych komponentów maszyny czy korpusu od wewnątrz, wykorzystaj np. drewniany kijek owinięty suchą szmatką. Brud gromadzi się również w miejscu przylegania prowadnicy do korpusu pilarki,  w okolicy kanału olejowego. Musi być on drożny, w przeciwnym razie nie zapewni swobodnego przepływu oleju, niezbędnego do smarowania łańcucha W czystości utrzymuj również otwór w prowadnicy, za którego pośrednictwem olej doprowadzany jest do rowka prowadnicy, jak i sam rowek. Ponadto zwróć uwagę na stan bieżni prowadnicy, szczególnie w dolnej części wykorzystywanej do cięcia; na krawędziach powinna być gładka. Ewentualne zadziory, powstałe wskutek długotrwałego użytkowania, można usunąć drobnym pilnikiem.

Pielęgnacja drzew i krzewów wymaga użycia odpowiedniego sprzętu ogrodniczego, przede wszystkim urządzeń tnących. Przygotuj swoją pilarkę oraz sektor do pracy i już w zimie zadbaj o kondycję roślin ozdobnych na wiosnę!

Zobacz produkt w sklepie Stiga