Grunt to dobra ziemia. Jak wybrać podłoże dla roślin ogrodniczych?

Zrób to sam
Grunt to dobra ziemia. Jak wybrać podłoże dla roślin ogrodniczych?

Jaki rodzaj ziemi ogrodowej wybrać z myślą o uprawie roślin mających ściśle określone wymagania glebowe? Sprawdź!

Spis treści

 

Zdrowy wzrost trawy na trawniku, a także kwiatów, krzewów czy drzew wokół domu bezpośrednio warunkuje swobodny dostęp do światła, tlenu, wody i substancji odżywczych: mikro-, makroelementów, które powinny być magazynowane w warstwie korzeniowej. 

Nierzadko jednak zdarza się, że naturalne podłoże w ogrodzie nie jest w stanie zapewnić roślinom dogodnych warunków do prawidłowego rozwoju.

Co wtedy?

Skorzystaj z gotowej ziemi ogrodowej – dopasowanej do unikalnych wymagań roślin, jakie zdobią (lub w niedalekiej przyszłości będą zdobić) przydomowy krajobraz.

Rodzaje podłoży

Jak sprawdzić żyzność gleby w ogrodzie?

1. Poznaj rodzaj gleby.

Wykonując łatwy test gleby, przekonasz się, z jakim rodzajem gleby masz do czynienia w swoim ogrodzie. Rozetrzyj w palcach grudkę ziemi i przyjrzyj się jej dokładnie. Co widzisz?

Dzięki naocznemu badaniu dowiesz się, jaki rodzaj gleby dominuje w Twoim ogrodzie. Warto je przeprowadzić, jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć przygotowanie podłoża na wysiew lub sadzenie nowych roślin ozdobnych.

Naoczne badanie gleby-min.jpegAdobe Stock
 • Gleba gliniasta

Silnie brudzi palce. Jest wilgotna, lepka i ciężka. Zasobna w składniki pokarmowe, ale bardzo słabo przepuszczalna. Gleba gliniasta nagrzewa się powoli, uniemożliwia swobodną cyrkulację powietrza w warstwie korzeniowej. 

 • Gleba piaszczysta

Łatwo się rozsypuje, przez co nie brudzi palców, a przy tym nie daje się uformować. Jest lekka, mocno przepuszczalna — wchłania, ale nie magazynuje wody oraz składników odżywczych. Szybko się nagrzewa, co sprawia, że narażona jest na przesuszenie. Wymaga częstego i intensywnego nawadniania.

 • Gleba gliniasto-piaszczysta

W małym stopniu brudzi palce; kiedy ją rozetrzesz, powinna przybrać kształt walca. Możesz w niej wyczuć obecność piasku. Jest średnio przewiewna i tak samo przepuszczalna. Magazynuje wodę oraz składniki odżywcze w warstwie korzeniowej roślin, a ponadto dobrze się nagrzewa.

Gleba gliniasta i piaszczysta są trudne w uprawie, nie nadają się jako podłoże dla roślin ogrodniczych. Co innego gleba gliniasto-piaszczysta. Charakteryzuje się strukturą gruzełkowatą; kiedy delikatnie rozetrzesz ją w palcach, zauważysz, że składa się z małych grudek. Ich lepiszczem jest próchnica (humus), która jednocześnie wpływa na żyzność gleby:

 1. oddziałuje na wzrost i rozwój roślin,
 2. hamuje rozwój patogenów chorobotwórczych,
 3. umożliwia magazynowanie wody w warstwie korzeniowej,
 4. poprawia cyrkulację powietrza w głębszych warstwach gleby,
 5. dostarcza pierwiastki odżywcze do warstwy korzeniowej roślin,
 6. bierze aktywny udział w biologicznym obiegu makro-, mikroelementów,
 7. absorbuje promienie słoneczne, przyspieszając nagrzewanie się gleby.

Podobną budowę mają żyzne czarnoziemy.

2. Poznaj odczyn (pH) gleby

Tutaj nie jest możliwa naoczna analiza. Potrzebny jest test na kwasowość gleby. Możesz go przeprowadzić na dwa sposoby: przy pomocy kwasomierza elektronicznego lub “polowego”.

 • badanie kwasomierzem elektronicznym
 1. Wbij metalowy pręt urządzenia pionowo w podłoże.
 2. Odczytaj odczyn gleby na skali pH.

Przy pomocy kwasomierza elektrycznego w mgnieniu oka sprawdzisz odczyn pH (poziom kwasowości) gleby w ogrodzie. To punkt wyjścia dla doboru ziemi ogrodniczej, która sprosta wymaganiom konkretnych gatunków roślin ozdobnych: kwaso-, zasadolubnych.

Kwasomierz elektroniczny-min.jpg

Adobe Stock

 • badanie kwasomierzem polowym
 1. Niewielką ilość gleby włóż do zagłębienia w płytce lub do probówki.
 2. Wymieszaj z roztworem chemicznym dołączonym do zestawu.
 3. Po kilku chwilach porównaj kolor roztworu ze skalą - odczytaj wynik badania.
Skala pH gleby-min.jpg
Opracowanie: STIGA

Większość gatunków roślin ogrodowych, najlepiej czuje się na glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. To znaczy: pH 6,0 - 7,0. Przepuszcza i jednocześnie magazynuje składniki mineralne, przez co są łatwo dostępne dla rozwijającego się systemu korzeniowego roślin. Podobnie trawnik; mieszanki traw niezależnie od gatunku potrzebują podłoża lekko kwaśnego - pH 5,6 - 7,0. 

W takiej glebie rozwijają się ponadto mikroorganizmy glebowe, korzystnie oddziałujące na rozwój oraz wzrost roślin wokół domu. Przyczyniają się do przemiany materii, w której wyniku dotychczas niedostępne dla roślin aktywne substancje odżywcze stają się łatwo przyswajalne. Co więcej:

 1. podnoszą żyzność gleby,
 2. poprawiają odporność roślin na choroby,
 3. zwiększają dynamikę i zdolność kiełkowania roślin.

Wyjątkami od reguły są rośliny kwasolubne oraz zasadolubne.

Podłoże dla roślin kwasolubnych

Glebę o wysokiej kwasowości (pH - 4,5 - 5,5) toleruje niewielka ilość gatunków roślin ozdobnych:

 1. drzewa ozdobne: magnolia,
 2. iglaki: jodła, cyprysik, świerk biały,
 3. wrzosy: wrzosiec krwisty, wrzos pospolity,
 4. krzewinki: golteria rozesłana, dabecja kantabryjska,
 5. krzewy ozdobne: rododendrony, kalmie, pierisy, różanecznik, hortensja.

Rododendron, magnolia i wrzosiec krwisty to przykłady roślin kwasolubnych, które najlepiej czują się na glebie o odczynie pH wahającym się między 4,5 - 5,5.

Kolaż_ Wybrane rośliny kwasolubne-min.jpg

Adobe Stock

Podłoże dla roślin kwasolubnych to mieszanka torfu wysokiego (kwaśnego), przekompostowanej kory ogrodowej z drzew iglastych i nawozu zakwaszającego. 

Torf wysoki, tzw. kwaśny (pH 3,5 - 5), powstaje wskutek obumierania roślin kwasolubnych w płytkich zbiornikach wodnych o niskiej zawartości składników odżywczych. 

Po wydobyciu nie jest poddawany obróbce. Ze względu na niski stopień rozkładu oraz doskonałe właściwości sorpcyjne (zdolność do pochłaniania składników mineralnych i magazynowania ich w warstwie korzeniowej) torf wysoki —  kwaśny —  uważany jest za najbardziej wartościowy spośród dostępnych w sprzedaży:

 1. zwiększa efektywność nawożenia,
 2. neutralizuje substancje szkodliwe dla rozwijających się roślin,
 3. poprawia odczyn gleby - pozwala uczynić ją kwasową lub bardzo kwasową.

Nawozy zakwaszające (niepodnoszące odczynu pH gleby) stosowane w ziemi ogrodowej przeznaczonej pod rośliny kwasolubne to przede wszystkim siarczan amonu. 

Nie tylko zakwasza glebę, lecz także utrzymuje kwaśne pH przez cały okres wegetacyjny, co jest bardzo ważne ze względu na fakt, że ziemia ogrodowa z czasem powraca do pierwotnego odczynu. Eliminuje więc konieczność ponownego zakwaszania gleby poprzez wysypywanie wokół roślin np. trocin z iglaków czy igliwia. W efekcie zmniejsza ilość pracy w ogrodzie!

Siarczan amonu wzbogaca także glebę w azot. Jako nawóz azotowy możesz go stosować wczesną wiosną (tuż przed wysianiem nasion) lub w sezonie do nawożenia już rosnących, kwitnących roślin. 

Jak dawkować siarczan amonu?

Rekomendowana dawka nawozu wynosi 30 g na 1 m², przy czym należy aplikować ją w dwóch turach. Pierwszą wykorzystuje się wiosną tuż przed rozpoczęciem wegetacji, drugą - w pierwszym tygodniu czerwca.

Podłoże dla roślin zasadolubnych

Rośliny zasadolubne, by rosły zdrowe, silne i naturalnie piękne wymagają podłoża o odczynie pH 7,0 - 8,5. Jednym z poważnych mankamentów tego rodzaju gleby jest duża przepuszczalność, która z kolei oznacza w praktyce słabą zdolność do magazynowania wody. 

Jakie rośliny potrafią przeżyć w takich warunkach? Charakteryzujące się rozbudowanym, głębokim i szerokim, systemem korzeniowym, dzięki któremu mogą czerpać wodę z bardzo głębokich warstw podłoża:

 1. rośliny skalne: skalnice, rojniki,
 2. iglaki: świerk serbski i sosna czarna,
 3. kwiaty: goździki, sasanki, przebiśnieg,
 4. drzewka owocowe: jabłonie, grusze, śliwy,
 5. drzewa liściaste: buk pospolity, głóg, klon jawor, jesion,
 6. krzewy: czarny bez, budleja Dawida, bukszpan, jaśminowiec.

Goździki, bukszpan czy skalniaki - rojnik, by zdrowo i pięknie rosnąć potrzebują podłoża zasadowego o odczynie pH w przedziale 7.0 - 8,5.

Kolaż 2_ Wybrane rośliny zasadolubne-min.jpg

Adobe Stock

Podłoże dla roślin zasadolubnych stanowi mieszankę wapnia, torfu niskiego (odkwaszonego) i nawozów odkwaszających: wapniowo-magnezowych.

Torf niski, tzw. odkwaszony (pH 7,) powstaje na terenach, gdzie znajduje się woda bogata zarówno w tlen, jak i substancje odżywcze. W przeciwieństwie do wysokiego torf niski poddawany jest obróbce - ze względu na wysokie stężenie soli, która może przyczynić się do pojawienia się w ogrodzie szkodników takich, jak pędraki. W efekcie produkt sprzedawany jako torf odkwaszony to w rzeczywistości miks torfu wysokiego i niskiego o odczynie pH 5,0 - 6,5.

Wśród preparatów odkwaszających stosowanych w ziemi ogrodowej przeznaczonej pod rośliny zasadolubne najpopularniejsze są: 

 • nawozy wapniowo-magnezowe typu tlenkowego

Polecane są na gleby średnie i ciężkie. Zawierają wapń w postaci tlenkowej (CaO), działają szybko, ale krótko (dobrze rozpuszczają się w wodzie).

 • nawozy wapniowo-magnezowe typu węglanowego

Polecane na gleby lekkie. Zawierają wapń w postaci związków węglanowych (CaCO3), działają wolno, ale długo (słabo się rozpuszczają).

Stosując zarówno torf niski, jak i nawozy wapniowe musisz pamiętać o dokładnym wymieszaniu ich z podłożem. To jeden z kluczowych czynników, który wpływa na szybkość poprawy warunków glebowych (odczynu pH). Szczególnie znaczenie ma to w przypadku torfu; niewymieszany mocno pyli, oblepia zarówno buty, jak i dłonie.

Przekopywanie podłoża w celu wymieszania go z wartościowym nawozem to praca, od której odciąży Cię glebogryzarka STIGA

Glebogryzarka STIGA SRC 685 to mocna, a jednocześnie wygodna w obsłudze maszyna. Pracuje na szerokości 85 cm, co w połączeniu z funkcją zmiany biegów (2 w przód, 1 w tył) umożliwia płynną pracę bez wysiłku i zbędnych przerw w trudnym terenie - na ciężkiej glebie gliniastej. Regulowany uchwyt i praktyczne przednie koło ułatwiają zarówno użytkowanie, jak i transport urządzenia.

 

Kolaż 3_ Glebogryzarka spalinowa STIGA 685 RG-min.jpg

Wygodną i łatwą obsługę maszyny zapewnia między innymi regulowany uchwyt, którego wysokość możesz swobodnie regulować i dostosować go do swojego wzrostu. Model SRC 685 RG dodatkowo wyposażony jest w praktyczne tarcze ochronne, które zabezpieczają noże przed uszkodzeniami. 

W efekcie glebogryzarkę możesz używać w dowolnym miejscu w ogrodzie - tam, gdzie planujesz założyć rabaty ozdobne. Nawet w bliskim sąsiedztwie drzew!

Ile ziemi do ogrodu kupić?

To zależy od gatunków roślin, jakie planujesz posadzić lub zasiać w ogrodzie. 

 • byliny, czyli rośliny wieloletnie: krzewinki, krzewy i drzewa

Planując sadzenie krzewów lub drzew pamiętaj o przygotowaniu odpowiednio dużego dołu. Powinien być dwukrotnie głębszy i blisko trzykrotnie szerszy od bryły korzeniowej; po umieszczeniu rośliny na dnie, zasyp dół żyzną ziemią.

 • trawnik

Chcąc założyć trawnik wokół domu, wymieszaj podłoże z ok. 10-centymetrową warstwą zakupionej, żyznej ziemi ogrodowej.

„Grunt to podłoże!”, jak mawiają ogrodnicy. I mają sporo racji, ponieważ to właśnie od jakości gleby zależy zdrowy wzrost, odporność, a także intensywne kwitnienie roślin. Niestety, naturalna nie zawsze jest na tyle żyzna, by zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu konkretnych gatunków.

Wówczas warto wymieszać ją ze specjalną ziemią ogrodową –  przygotowaną z myślą o unikalnych wymaganiach poszczególnych kwiatów, krzewów czy drzew. STIGA jak zawsze będzie towarzyszyć Ci w pracy! Przy pomocy glebogryzarki sprawnie i bardzo dokładnie przekopiesz całą działkę wokół domu lub wybrany fragment ogrodu – tam, gdzie najbardziej zależy Ci na obecności roślin, których wygląd będzie uatrakcyjniał przydomowy krajobraz.

 

Podobał Ci się ten artykuł? Koniecznie przeczytaj kolejne!

Czeka na Ciebie jeszcze WIĘCEJ praktycznej wiedzy z pielęgnacji gleby w ogrodzie:

 1. 4 grzechy, które popełniasz na drodze do idealnego ogrodu
 2. Jak odżywić glebę przy użyciu glebogryzarki?
 3. Mikoryza: naturalna szczepionka roślin
 4. Cały rok prac ogrodowych tylko z jednym urządzeniem – to nie fikcja!
Zobacz produkt w sklepie Stiga