Jak odżywić glebę przy użyciu glebogryzarki?

Urządzenia ogrodowe
Jak odżywić glebę przy użyciu glebogryzarki?

Pierwsze, ciepłe wiosenne powiewy zwiastują początek sezonu intensywnych prac na działce. Chcesz cieszyć się obfitymi plonami, jednak przeraża Cię wizja kilku godzin uciążliwego przekopywania ziemi? Z pomocą glebogryzarki skutecznie przyśpieszysz prace. Sprawdź, w jaki sposób maksymalnie wykorzystać możliwości tego urządzenia!

DBAJ O OPTYMALNY POZIOM DOTLENIENIA GLEBY

Glebogryzarka to urządzenie, które przeznaczone jest do kompleksowych prac na działce: przekopywania, spulchniania i odkwaszania gleby, ale nie tylko. Równie dobrze sprawdzi się w przypadku zabiegów pielęgnacyjnych trawnika - orki, aeracji czy wertykulacji.

Dla Ciebie oznacza to wyraźnie odczuwalną oszczędność czasu i energii. Wolne popołudnia zaczniesz poświęcać na rzeczy, które sprawiają Ci prawdziwą przyjemność, a sama praca na działce nabierze zupełnie nowego charakteru. Przekonasz się, że satysfakcjonujące zbiory nie zawsze są wynikiem wyczerpującej pracy fizycznej, ale często zależą od technologii, która uwolni Cię od przeważającej ilości obowiązków.

Zasada działania glebogryzarki jest bardzo prosta. Specjalnie wyprofilowane, szybko obracające się, rotatory energicznie wzruszają (tj. wyrywają i przerzucają) kopczyki ziemi, dzięki czemu staje się ona sypka i pozbawiona grudek. Efektem pracy zwykłą łopatą jest jedynie lekko spulchniona gleba, na której gołym okiem widoczne są bryły zbitej ziemi; możesz je zostawić i zmarnować plony lub ponownie przekopać, co pociągnie za sobą stratę czasu i sił – to dwa wyjścia z tej niefortunnej sytuacji, ale żadne z nich nie przyniesie korzyści.

Przewagą glebogryzarki jest stały poziom nacisku rotatorów przekopujących na glebę. Oznacza to, że cała powierzchnia działki zostaje spulchniona na równej wysokości, dzięki czemu wyeliminowane zostają aż dwa potencjalne zagrożenia nieudanych plonów: wspomniane grudy ziemi oraz ryzyko zasiewu nasion na nieregularnym terenie. Dodatkową korzyścią pracy ze maszyną jest dogłębne dotlenienie ziemi. Posługując się wyłącznie łopatą, zruszasz ją na różnych wysokościach (zbyt głęboko lub za płytko), co uniemożliwia poprawną cyrkulację powietrza i hamuje wzrost roślin.

Pełny obraz możliwości glebogryzarki zobaczysz za kilka miesięcy, podczas zbiorów. Prawdopodobnie będziesz zaskoczony dużymi zbiorami warzyw i owoców w stosunku do dotychczasowych efektów pracy przy użyciu manualnych narzędzi ogrodowych. Smaczna i zdrowa żywność – czy istnieje lepszy powód do wyposażenia swojego gospodarstwa w nowoczesny sprzęt ogrodniczy?

 

Zaawansowane funkcjonalności glebogryzarki odpowiadają za efekty jej pracy

Źródło: www.stiga.pl

 

WYSIEWAJ DZIAŁKĘ ORGANICZNYMI NAWOZAMI

Kompost nazywany „złotem ogrodników” doskonale odżywia glebę – sprawia, że jest pulchna i intensywnie nawilżona, a co za tym idzie, profesjonalnie przygotowana na wysiewy. Mimo iż wytwarzanie kompostu to rola kompostowników i rozdrabniaczy, to rozprowadzanie go na powierzchni działki jest zadaniem, któremu sprosta większość glebogryzarek.

Wszystko, czego potrzebujesz do efektywnego i błyskawicznego rozrzucenia organicznego nawozu to wielofunkcyjny obsypnik (który jednocześnie sprawdzi się do m.in.: zasypywania świeżo posianych sadzeniaków ziemniaków czy dolnych części roślin); jeżeli nie stanowi podstawowego wyposażenia glebogryzarki, możesz go nabyć w postaci dodatkowego oprzyrządowania.

Obok kompostu, uznanym nawozem naturalnym jest również torf. Wysokowartościowy i bogaty w próchnicę, fantastycznie użyźnia i odświeża glebę a jednocześnie chroni ją przed nadmiernym wysuszeniem. Z pomocą glebogryzarki równomiernie rozprowadzisz torf na działce, czym wspomożesz proces prawidłowego kwitnięcia i wzrostu roślin.

Samodzielny rozsiew nawozu może okazać się nieco problematyczny, szczególnie jeżeli nie posiadasz doświadczenia w tego typu pracy. Glebogryzarka nie tylko w pełni ją wykona, ale jednocześnie ochroni Cię przed ewentualnym ryzykiem zatrucia się nawozem (poprzez dostanie się jego oparów np. do oczu).

UTRZYMUJ DOBRĄ KONDYCJĘ GLEBY – PAMIĘTAJ O POPRAWNEJ OBSŁUDZE GLEBOGRYZARKI

Glebogryzarka, podobnie jak wszystkie inne narzędzia przeznaczone do pracy w ogrodzie, do pełnego zaprezentowania swoich możliwości potrzebuje właściwych warunków atmosferycznych i profesjonalnej obsługi.

Pamiętaj, że prawidłowe spulchnienie ziemi możliwe jest wówczas, gdy pozostaje ona optymalnie wilgotna. Nie powinieneś zatem używać glebogryzarki po obfitych opadach deszczu; brodząc w zalegającej wodzie zanadto ugnieciesz ziemię, a w konsekwencji – zablokujesz dopływ powietrza do jej głębszych warstw.

Maszynę pozostaw w garażu również w czasie upałów. Nawet przy wykorzystaniu glebogryzarki, zruszenie przesuszonej ziemi nie jest łatwe. Tak wyczerpująca praca nie pozostaje bez wpływu na Twój organizm; nie zapominaj, że intensywny wysiłek fizyczny w pełnym słońcu grozi udarem cieplnym.

Najbardziej optymalnymi warunkami do efektywnej i w pełni bezpiecznej pracy na działce jest zatem dzień umiarkowanie ciepły: z lekkim wiatrem i średnim poziomem wilgotności powietrza.

Glebogryzarka to zdecydowanie najbardziej uniwersalne urządzenie do pracy na działce. Zastępuje szereg manualnych narzędzi, silnie zrusza glebę, a przy użyciu dodatkowych akcesoriów – umożliwia szybki rozsiew nawozu. Jednak przede wszystkim, bezpośrednio wpływa na jakość upraw, co dla Ciebie powinno stanowić najważniejszą przesłankę do zainteresowania się tym urządzeniem.

Zobacz produkt w sklepie Stiga