4 grzechy, które popełniasz na drodze do idealnego ogrodu

Ogród
4 grzechy, które popełniasz na drodze do idealnego ogrodu

Profesjonalna pielęgnacja ogrodu to nie tylko korzystanie z odpowiedniego sprzętu, ale i posiadanie szerokiej wiedzy o tym, jak dbać o różnego rodzaju roślinność. Nieświadome zaniedbanie może doprowadzić do uszkodzenia upraw i obumarcia krzewów ozdobnych. Zamiast uczyć się na własnych błędach, wyciągaj wnioski z cudzych!

Poznaj 4 grzechy główne, które najczęściej popełniane są w pielęgnacji przydomowego krajobrazu!

1. Całkowita wymiana gleby pod uprawy i zasiew kwiatów

Prawdopodobnie nie raz słyszałeś - od rodziców czy dziadków - że grunt przeznaczony pod zasiew powinieneś w pierwszej kolejności porządnie nawieźć "dobrą ziemią". Ten powszechny pogląd nie znajduje jednak potwierdzenia w rzeczywistości.

Chcąc zapewnić roślinom najkorzystniejsze warunki rozwoju, płytko zmieszaj ziemię z nawozem organicznym lub odkwaszonym torfem. To wystarczy, aby zapewnić głębszym warstwom gruntu wystarczającą ilość składników odżywczych i pobudzić korzenie roślin do wzrostu.

Wystrzegaj się radykalnej wymiany gleby na dużej głębokości! Tę czynność warto wykonywać tylko wtedy, gdy ziemia jest bardzo słabej jakości, np. skażona czy osłabiona po przebytej chorobie. Zdrowa nie potrzebuje tak dużej ilości świeżego gruntu - nawet, jeżeli pochodzi od zaufanego producenta. Zamiast dokładać sobie pracy, starannie nawieź działkę tylko jedną warstwą ziemi. Efektami Twojej zapobiegliwości będzie nie tylko zdrowy i piękny ogród, ale i oszczędność znacznej ilości pieniędzy, które będziesz mógł wydać na upiększenie ogrodu kwiatami i krzewami.

2. Niewłaściwe nawożenie roślin

Nawożenie gleby tylko w teorii jest łatwą czynnością; w praktyce wymaga dużego doświadczenia. Jakich błędów musisz się zatem wystrzegać, aby za kilka tygodni cieszyć się wymarzonym ogrodem, pełnym zdrowych upraw i pięknych roślin?

Po pierwsze: nigdy nie wykorzystuj starego nawozu, jeżeli nie jesteś pewien, do jakiego rodzaju roślin jest przeznaczony. Nawożenie gleby resztkami nawozu z zeszłego sezonu to ryzykowny pomysł. W ten sposób na pewno nie pomożesz roślinom, a wręcz im zaszkodzisz. Ze skutkami takiego zaniedbania możesz borykać się przez długi czas; w najgorszym scenariuszu czeka Cię ponowne przekopanie działki i całkowita wymiana ziemi.

Kolejną kwestią jest zły dobór terminu nawożenia. Nigdy nie wybieraj daty "na oko", bo to najszybsza droga do uszkodzenia delikatnych korzeni młodych roślin. Aby nie popełnić tego błędu, zapamiętaj:

  • nawozy azotowe (przeznaczone do nawożenia działki) stosuj maksymalnie do połowy lipca. Po tym terminie nawóz nie spełni swojej roli: nie odżywi roślin wystarczająco dobrze, aby mogły się przygotować na sezon zimowy, co wyraźnie odbije się na ich kondycji.
  • nawozy otoczkowane (przeznaczone dla roślin doniczkowych) stosuj od połowy kwietnia do początków maja. Półtora miesiąca to wystarczająco długi czas na to, aby rośliny w całości wchłonęły wszystkie niezbędne składniki odżywcze i zaczęły zdrowo kwitnąć.

Ogrodowym grzechem jest również przenawożenie działki.

Sposób dawkowania nawozu jest kwestią indywidualną. To, że ogród najbliższego sąsiada jest powierzchniowo podobny do Twojego nie oznacza, że możecie stosować dokładnie takie same ilości nawozu. Oba tereny mogą różnić się od siebie m.in.: ilością zasianych roślin, dotychczas stosowanymi rodzajami nawozów, codzienną pielęgnacją, itd. To istotne kwestie, o których musisz pamiętać zanim zasugerujesz się wskazówkami znajomego i wysiejesz na swoim ogrodzie zbyt dużą bądź za małą ilość nawozu.

Konsekwencjami, z którymi będziesz musiał się wtedy zmierzyć to przenawożenie i "spalenie" roślin bądź ich niewystarczające odżywienie. W obu przypadkach usuwanie strat oznacza konieczność ponownego wykonania tej samej pracy, a także wzrost kosztów. Jak uniknąć ryzyka uszkodzenia roślin poprzez niewłaściwe nawożenie działki? Wystarczy czytać informację o zalecanym dawkowaniu, którą producenci umieszczają na każdym opakowaniu nawozu. To najprostszy, ale często pomijany sposób na piękny, zdrowy i właściwie zadbany ogród.

 

Znajomość najczęstszych błędów w pielęgnacji ogrodu pozwoli Ci efektywnej pracować i szybciej osiągać satysfakcjonujące efekty w wyglądzie domowego krajobrazu.

Źródło: www.pinterest.com

 

3. Nieodpowiednie stosowanie środków przeznaczonych do ochrony roślin

Środki chwastobójcze, grzybobójcze, owadobójcze skuteczne są tylko wtedy, gdy wykorzystywane są z umiarem. Podobnie jak w przypadku nawozów, chemikalia do ochrony roślin stosuj w precyzyjnie wymierzonych dawkach; roślinom zaszkodzą nie tylko za duże, ale i za małe. W obu przypadkach możesz doprowadzić do zmniejszenia odporności roślin na środki ochronne, a w konsekwencji – do ich uszkodzenia.

Środki chemiczne do ochrony roślin stosuj zgodnie z zaleceniami producenta. Szczegółowe informacje, które znajdziesz na opakowaniach poszczególnych produktów powinny dotyczyć:

  • minimalnych i maksymalnych odstępów czasu pomiędzy poszczególnymi okresami nawożenia,
  • minimalnej i maksymalnej liczby zastosowań danego nawozu w sezonie,
  • minimalnej i maksymalnej dawki nawozu na 1 ha, stosowanych w sezonie wegetacyjnym.

4. Niepoprawne przycinanie roślin

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac w ogrodzie, każdorazowo sprawdź jakość wykorzystywanego sprzętu. Pracując z pomocą profesjonalnego sekatora o zaostrzonych nożach dokładnie przytniesz nawet pojedyncze gałązki roślin, dzięki czemu nie tylko je wzmocnisz, ale i zapewnisz im warunki do zdrowego i dynamicznego wzrostu.

Kiedy powinieneś zacząć przycinać krzewy i drzewa? Zasady są jasne:

  • owocowe: od końca lutego (jabłonie, grusze, śliwy), przez pierwsze tygodnie wiosny (brzoskwinie, nektarynki) po intensywne lato (po zbiorach przycinaj wiśnie, czereśnie i morele),
  • iglaste: od wczesnej wiosny do połowy czerwca (jałowce) oraz od połowy czerwca (sosny),
  • ozdobne: od pierwszych ciepłych tygodni wiosny ("cięcie prześwietlające"), a następnie, gdy roślina zacznie rozkwitać (krzewy kwitnące latem, tj. od drugiej połowy czerwca) oraz latem (przekwitłe kwiatostany róż i bylin).

Pamiętaj, że wiosna to także idealny czas na strzyżenie żywopłotu.

5. Nieumiejętne podlewanie ogrodu

Źle ulokowane zraszacze to jeden z najczęściej popełnianych błędów, których rezultatem są niewystarczająco nawilżone rośliny. Najbardziej optymalne miejsce dla tego typu urządzenia to takie, w którym znajduje się duża ilość roślin. Zraszacze pośrodku trawnika ładnie wyglądają na filmach, jednak w rzeczywistości są w tym miejscu zupełnie niepraktyczne.

Zwróć również uwagę na porę nawadniania: najlepsza to wieczór bądź poranek. Zraszanie roślin w środku upalnego dnia nie jest dobrym pomysłem; krople wody pozostające na liściach i igłach działają jak mikro soczewki i skupiają na sobie promienie słoneczne. W ten sposób gałęzie krzewów zostają poparzone, w wyniku czego usychają i opadają.

Nie bez znaczenia pozostaje również częstotliwość podlewania ogrodu. Jeżeli będziesz je przeprowadzał za często szybko doprowadzisz do zalania gruntu, a w efekcie - przegnicia korzeni roślin. Z drugiej strony, zbyt małe i nieregularne dostawy wody spowodują przesuszenie ziemi, czego konsekwencją może być nawet obumarcie flory ogrodowej.

Przygotowując się do założenia ogrodu, pamiętaj o czterech najważniejszych zabiegach, dzięki którym będziesz cieszyć się idealnie zadbaną roślinnością: przesypywaniu gruntu świeżą ziemią dobrej jakości, nawożeniu, przycinaniu oraz nawadnianiu zasianych kwiatów, krzewów i drzew. Wykonywane z głową - regularnie, ale bez przesadnej skrupulatności - i z pomocą odpowiedniego sprzętu ogrodowego, pozwolą Twoim roślinom zdrowo rozkwitnąć, a Tobie - cieszyć się wymarzonym, perfekcyjnie zaprojektowanym i zadbanym domowym krajobrazem.