5 skutecznych sposobów na zabezpieczenie roślin przed upałami

Zrób to sam
5 skutecznych sposobów na zabezpieczenie roślin przed upałami

Upał? Nie wszystkie rośliny poradzą sobie bez wsparcia. Poznaj protipy STIGA i zadbaj o ogród, by cieszył oko przez cały sezon!  

Lato to okres rozkwitu Twojego ogrodu – gałęzie i łodygi wprost uginają się od kwiatów i owoców. Ta uwielbiana przez większość z nas pora roku ma też swoją mroczną stronę. 

Wysokie temperatury nie zawsze służą roślinom narażając ogród na dotkliwe straty. Jeśli zastanawiasz się na czym polega pielęgnacja ogrodu w upały, to jesteś we właściwym miejscu!

Kiedy zaczyna się upał? Wysoka temperatura ma różną wartość dla różnych roślin!

Twój ogród jest różnorodny, a jak wiesz każda roślina lubi nieco inne warunki. Jedne preferują cień, inne nasłonecznione stanowiska. Określone gatunki mają nieodparty apetyt na wodę, inne nie potrzebują ciągłego podlewania. 

Podobnie jest z temperaturą. Zdolność do przetrwania w warunkach podwyższonej temperatury jest zróżnicowana i wiąże się z ulubionym siedliskiem rośliny.

Temperatury, które powodują śmierć roślin po kilkugodzinnej ekspozycji:

  • dla roślin siedlisk zacienionych – 35-45 °C,
  • dla roślin strefy umiarkowanej – 45-55 °C,
  • dla roślin pustynnych – 60-65 °C.

Stres termiczny roślin

Rośliny posiadają ograniczoną zdolność przystosowawczą - kilkugodzinna ekspozycja zapewnia pewien poziom aklimatyzacji, a wrażliwość na szok termiczny zmienia się sezonowo. Podatność na uszkodzenia jest mniejsza latem, gdy temperatury są wysokie i większa zimą.

Upał wpływa na wewnętrzne procesy zachodzące w roślinie. Na skutek wysokiej temperatury dochodzi do obniżenia aktywności wielu enzymów, a nawet do upośledzenia fotosyntezy, czyli najważniejszego procesu biochemicznego, który umożliwia rozwój zielonych organizmów.  

Roślina gorzej radzi sobie z przyswajaniem CO2, po kilku godzinach zostaje narażona na uszkodzenia całych organów, a co za tym idzie - trwałego więdnięcia poparzonych liści. 

Co robić, by do tego nie dopuścić?

Jak dbać o rośliny podczas upałów?

1. Podlewanie roślin w trakcie upałów

Nieodpowiednie podlewanie kwiatów czy warzywniaków w gorące dni może przynieść więcej szkód niż pożytku. Jak podlewać rośliny w upale? Kluczowy jest czas. Nawadniać należy wcześnie rano lub późnym wieczorem. Podlewanie w godzinach, w których słońce grzeje najmocniej (pomiędzy 10 a 18) może doprowadzić do poparzenia liści. 

Przed wieczornym spacerem z ogrodowym wężem warto również zadać sobie pytanie jak długo powinno trwać nawadnianie i w jaki sposób zatrzymać wodę w glebie na dłużej? Te kwestie omówiliśmy szerzej w artykule Jak podlewać rośliny w ogrodzie? Sprawdź! 

2. Izolacja cieplna roślin od wysokich temperatur

Warto dostarczyć roślinom nieco cienia i osłonic przed gorącymi promieniami słońca. Do tego celu idealnie sprawdzi się agrowłóknina, która jest materiałem oddychającym. Błędem będzie natomiast zastosowanie folii, która nie przepuszcza powietrza i dodatkowo podnosi temperaturę tworząc efekt szklarni.  

3. Wybór doniczki, a wysokie temperatury latem

Może się to wydawać zaskakujące, ale kolor doniczki ma znaczenie większe, niż tylko estetyczne! Ciemne barwy absorbują promienie słoneczne i nagrzewają się do wysokich temperatur. Warto więc zrobić przegląd osłonek i w miejscach szczególnie narażonych na upał zdecydować się na zastosowanie jasnych, kolorowych doniczek, które będą odbijać ciepło słońca, zamiast je pochłaniać.  

AdobeStock_258942839-min.jpeg

4. Letnie ściółkowanie roślin 

Chcąc pomóc roślinom przetrwać upał, warto zadbać o ściółkę. Podsypanie roślin korą sosnową, słomą, trocinami czy pokosem pozwala na zatrzymanie w gruncie większej ilości wody. Oznacza to mniej podlewania, większą dostępność wilgoci i lepszą gospodarkę wodną rośliny. Więcej o prawidłowym ściółkowaniu przeczytasz w artykule W jaki sposób ściółkować glebę?

Lato to również czas troski o trawnik. Aby uniknąć powstawania nieestetycznych, żółtych plam zaleca się codzienne zraszanie gleby i odpowiednią pielęgnację, czyli:

  • zwiększenie wysokości koszenia trawy aby ochronić korzenie
  • koszenie w trybie mulczowania. Zabieg ten polega na rozdrobnieniu pokosu, który w trakcie pracy zostaje równocześnie równomiernie rozrzucony po trawniku. Cienka warstwa ścinków ograniczy parowanie wody z gleby, a rozkładając się - zamieni się w ekologiczny nawóz. Wśród kosiarek STIGA oferujących funkcję mulczowania znajdują się modele takie jak: Multiclip i Twinclip, a także wybrane urządzenia z serii Combi.

5. Nawożenie roślin

Latem należy zadbać też o nawożenie roślin potasem, zwłaszcza wtedy, kiedy występują objawy niedoboru. Jest to makroelement odpowiadający za wchłanianie i wydalanie wody przez roślinę. Dostarczając roślinie właściwą ilość tego składnika, dbamy o jej prawidłową gospodarkę wodną i ułatwiamy przetrwanie letniego skwaru.  

Jak chronić rośliny ogrodowe przed upałem? 

Słońce jest niezbędnym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju przydomowych upraw. W dużej dawce może jednak stać się wrogiem, nie sprzymierzeńcem. Jak dbać o rośliny, kiedy lato w pełni? Odpowiednie nawożenie, ograniczona ekspozycja na światło, rozsądne nawadnianie, a nawet wymiana doniczek z ciemnych na jasne pomoże Ci zadbać o kondycję i piękny wygląd Twojego ogrodu.

Pamiętaj, w długie, gorące, wakacyjne dni natura potrzebuje szczególnej troski. Zadbaj o podstawy ochrony roślin w trakcie upału, by cieszyć się soczystą zielenią, aż do jesieni!