W jaki sposób ściółkować glebę?

Ogród
W jaki sposób ściółkować glebę?

W wyniku ściółkowania osłabiona gleba odzyskuje dobrą kondycję, a rośliny ozdobne i uprawne — korzystne warunki do rozwoju.

Ściółkowanie polega na okryciu wierzchniej warstwy gleby wokół roślin odpowiednim materiałem organicznym lub nieorganicznym. To ważny wiosenny zabieg pielęgnacyjny, który warto przeprowadzić w pierwszych tygodniach okresu wegetacyjnego – tuż po ostatnich roztopach, kiedy gleba nadal jest wilgotna i jeszcze nieporośnięta chwastami. Wówczas ściółkowanie przynosi najlepsze rezultaty.

Zalety ściółkowania:

  • użyźnia glebę, odżywiając ją w minerały, makro- i mikroelementy,
  • zapobiega wypłukiwaniu gleby oraz składników pokarmowych z głębszych warstw podłoża,
  • poprawia warunki glebowe – cyrkulację powietrza, utrzymuje prawidłowe pH, wilgotność, temperaturę.

U krzewów owocowych ściółka chroni owoce rosnące na dolnych gałązkach przed zabrudzeniami w kontakcie z ziemią, u drzew minimalizuje uszkodzenia owoców, które opadły na ziemię. W obu przypadkach — przyśpiesza schnięcie owoców po opadach. Dzięki temu hamuje procesy gnilne, zapobiega pojawieniu się oraz rozwojowi patogenów chorobotwórczych. W rezultacie chroni jakość plonów.

Ściółka pełni również funkcję estetyczną. Warstwy kory w zróżnicowanych kolorach stanowi ozdobę samą w sobie, szczególnie kiedy sąsiaduje z np. szarym żwirem. Możesz wykorzystać ją również jako tło dla roślin ozdobnych; pięknie podkreśli ich barwy.

Wady ściółkowania

Ściółka organiczna przyciąga ślimaki, które żerując na liściach roślin ozdobnych i warzyw, dotkliwie je uszkadzają. Na szczęście, możesz temu zapobiec. Wystarczy, że materiał ściółkowy, po rozłożeniu wokół roślin, przysypiesz mączką bazaltową. To naturalny nawóz zawierający ponad 40 uzupełniających się pierwiastków (w tym między innymi: mangan, molibden, fluor, rad, cynk, kobalt), które kompleksowo chronią rośliny przed szkodnikami – ślimakami, mszycami, pchełkami kapuścianymi.

W jaki sposób ściółkować glebę?

  • etap I: przygotowanie gleby

Przed rozłożeniem materiału ściółkowego oczyść glebę z chwastów. Następnie dokładnie go spulchnij, by rozluźnić strukturę i poprawić warunki glebowe. By praca szła sprawnie i przyniosła najlepsze rezultaty, skorzystaj z pomocy odpowiedniego urządzenia.  Glebogryzarka dzięki mocnym rotatorom sięgającym do 26 cm w głąb podłoża bardzo dokładnie wzrusza glebę. Wyrywa bryły ziemi, która ze zbitej staje się sypka, niemalże miałka. W rezultacie zwiększa przepuszczalność; swobodnie przepuszcza wodę, tlen i składniki odżywcze niezbędne roślinom do prawidłowego rozwoju. Przekopana i intensywnie dotleniona ziemia potrzebuje już tylko odpowiedniego nawodnienia. Podlej ją obficie, jeśli w najbliższym czasie nie zapowiada się na deszcz.

  • etap II: rozprowadzanie materiału ściółkowego

Ściółka powinna być wilgotna, luźna i rozdrobniona. Należy rozsypać ją równomiernie na całej powierzchni rabaty, tworząc warstwy o grubości dostosowanej do rodzaju gleby: od kilku centymetrów na ciężkim podłożu do kilkunastu – na lekkim, piaszczystym.

Czym ściółkować glebę?

Wybierając materiał do ściółkowania, pamiętaj, że wpłynie on na wygląd rabat, a więc charakter ogrodu. Ściółka kolorowa najlepiej prezentuje się w towarzystwie roślin ozdobnych, mniej dekoracyjna – na grządkach.

Ściółka organiczna stopniowo uwalnia cenne składniki odżywcze, dzięki czemu dłużej i lepiej odżywia glebę. Do uprawy amatorskiej – w ogrodzie, przydomowym warzywniku – najlepiej nadaje się kompost. To cenny nawóz organiczny bogaty w próchnicę, który w przeciwieństwie do nawozów mineralnych i obornika, nie stwarza zagrożenia przenawożenia. Powstaje ze zmielonych, sfermentowanych odpadów roślinnych, między innymi: skoszonej trawy, liści, drobnych gałązek pozostałych po pierwszym w sezonie cięcia krzewów i drzew, czy mułu. W ogrodzie jest ich pełno, szczególnie wiosną, kiedy przypada najbardziej intensywny okres prac. Warto je wykorzystać i samodzielnie przygotować odżywczy kompost. W precyzyjnym poszatkowaniu poszczególnych składników nawozu pomoże Ci rozdrabniacz elektryczny wyposażony w solidny, zębatkowy mechanizm rozdrabniający. Bezpieczeństwo pracy z urządzeniem zapewniają praktyczne rozwiązania, między innymi: funkcja bezodrzutowego cięcia odpadków, czy system samoczynnego wciągania fragmentów roślin przez noże tnące. Maszyna pracuje, podłączona do prądu, dzięki czemu nie generuje spalin i jest w pełni przyjazna środowisku. Wymiernym efektem nawożenia kompostem jest poprawa struktury gleby. Piaszczysta chłonie wodę, ale nie przepuszcza jej w całości, dzięki czemu staje się bardziej plastyczna, natomiast zwięzła – lżejsza i pulchniejsza.

Ściółka nieorganiczna to wygodne w użytkowaniu, wielosezonowe materiały syntetyczne: agrowłóknina, agrotkanina. Argowłóknina to najlepsza ściółka syntetyczna ze względu na bardzo dobrą przepuszczalność wody i tlenu. Co więcej, skutecznie chroni podłoże przed wiosennymi przymrozkami, niektórymi szkodnikami (śmietką, połyśnicą machwianką), patogenami chorobotwórczymi oraz pojawieniem się i rozwojem chwastów. Agrotkanina, w porównaniu do agrowłókniny z jednej strony gorzej przepuszcza wodę i nie zapewnia tak dobrej cyrkulacji powietrza, z drugiej — lepiej chroni glebę przed wypłukiwaniem substancji odżywczych. W rezultacie najlepiej sprawdza się w roli podkładu pod ozdobny grys lub kamienie.

Ściółkowanie gleby to zabieg, który znacznie poprawia warunki wzrostu roślin. Pod warunkiem, że został wykonany prawidłowo, w przeciwnym razie może doprowadzić do osłabienia kondycji sadzonek. Z tego względu, upewnij się, że wiesz, co i jak zrobić, by prawidłowo rozłożyć materiał ściółkowy. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy praktycznych urządzeń – glebogryzarki, rozdrabniacza -, z którymi praca w ogrodzie i na działce jest lekka, łatwa i efektywna.