Co zrobić ze skoszoną trawą (jeśli nie wyrzucić)?

Zrób to sam
Co zrobić ze skoszoną trawą (jeśli nie wyrzucić)?

Wyrzucasz skoszoną trawę do śmieci? To błąd! Dlaczego? Ponieważ to doskonały materiał do pielęgnacji trawnika. Przekonaj się sam!

Do tej pory traktowałeś skoszoną trawę jako odpady? W takim razie pora to zmienić! Ścinki można wykorzystać na kilka sposobów. Jakich? Dowiesz się z lektury!

Sposoby na zagospodarowanie skoszonej trawy

Nie wiesz co zrobić ze skoszoną trawą? Ściętą darń można wykorzystać jako naturalny, ogrodowy nawóz, przeznaczając ją na kompost. To doskonałe źródło próchnicy i ekologicznych składników odżywczych, które sprzyjają pielęgnacji tak roślin ozdobnych, jak i wsadzonych do ziemi warzyw. 

Uwaga: kompost z samej trawy jest ciężki i mazisty, przez co ogranicza przepuszczanie do gleby powietrza. Źdźbła powinny więc trafić do kompostownika wraz z innymi odpadami biologicznymi, np. obierkami warzyw, rozdrobnionymi gałązkami czy suchymi liśćmi (bez oznak chorobowych). 

Jak jeszcze możesz uprzątnąć ściętą trawę? Oddając ją służbom komunalnym czy… przeprowadzając zabieg mulczowania. 

Na czym polega mulczowanie trawnika?

Mulczowanie to nic innego jak koszenie, rozdrabnianie oraz równomierne rozprowadzanie warstwy pokosu na całej powierzchni trawnika. 

Jest to zabieg, w którego efekcie uzyskiwany jest naturalny, zielony, nawóz do trawnika powstały ze ściętych i rozdrobnionych źdźbeł traw. Zawiera makroelementy takie jak azot, fosfor, magnez, potas i wapń, które odpowiadają za:

 • stymulację wzrostu trawy,
 • odporność trawnika na choroby czy uszkodzenia mechaniczne (np. deptanie),
 • wzmocnienie systemu korzeniowego, a co za tym idzie - ułatwienie źdźbłom pobierania soli mineralnych i wody z podłoża,
 • równomierne i atrakcyjne zielenienie się trawnika.

Korzyści wynikające z mulczowania

Sam zabieg mulczowania to również korzyści dla ogrodników:

 • odżywia trawnik, przekształcając skoszoną trawę w naturalny, ekologiczny nawóz 
 • oszczędza czas i… pieniądze - koniec z dodatkowymi, kupnymi preparatami i ręcznym nawożeniem!
 • spowalnia wzrost chwastów
 • redukuje czas koszenia - nie robisz przerw na opróżnianie kosza
 • ogranicza parowanie wody z powierzchni gleby
 • zmniejsza ilość zielonych odpadów pozostałych po pracy w ogrodzie 

Urządzenia do mulczowania trawnika

Mulczowanie trawnika wykonasz za pomocą:

 • traktorów ogrodowych
 • kosiarek: 
 1. elektrycznych (Combi); 
 2. akumulatorowych (wybrane modele z serii SLM, Combi, Twinclip, Multiclip); 
 3. spalinowych (4w1 Combi, Multiclip, wybrane modele Twinclip);

Kosiarki mielące - Multiclip

Mulczowanie, a więc koszenie, rozdrabnianie i równomierne rozprowadzanie pokosu pozwala nie tylko na efektywną, ale przede wszystkim szybką pracę. Tniesz, nawozisz, dbasz o kondycję trawnika i stopień nawodnienia jednocześnie! 

Urządzenia z serii Multiclip zostały wyposażone w specjalnie wyprofilowany nóż tnący, a także  mocne (aluminiowe lub stalowe) podwozie, odporne na uderzenia i korozję. Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii skrócisz czas pracy nawet o 30% i zyskasz obłędny, zregenerowany trawnik przy minimalnym nakładzie pracy.  

Kosiarka akumulatorowa Multiclip 547 AE posiada akumulator 48V 4Ah. Szerokość cięcia wynosi 45 cm a w połączeniu z mocnym silnikiem 1,3 kW zapewnia cięcie do 500 m2 na jednym ładowaniu. Dla Twojej wygody wyposażyliśmy ją w regulację kierownicy i solidny przedni zderzak chroniący urządzenie przed uderzeniami - by praca była nie tylko skuteczna, ale też przyjemna! 

Kosiarka akumulatorowa Multiclip Pro 950 SX AE napędzana energooszczędnym silnikiem bezszczotkowym o mocy 2,2 kW, w ciągu 50 minut wykosi do 1300 m2 na jednym ładowaniu, dzięki dwóm akumulatorom 48 V 7,5 Ah. Posiada ergonomiczną, regulowaną kierownicę w kształcie litery X, a także niezwykle wytrzymałe i odporne na uderzenia koła przednie.  W celu szybkiego cięcia szerokość koszenia wynosi 48 cm W zależności od pory roku i wysokości trawnika, wybierasz spośród pięciu wysokości koszenia.  Akumulatory do nabycia osobno. 

kolaż 1 S-min.jpg

Kosiarka spalinowa Multiclip 47 SQ zaprojektowana specjalnie do mulczowania. Szerokość robocza wynosi 45 cm. Kosiarkę napędza silnik STIGA ST 140 OHV o pojemności 139 cm³ i mocy 2,2 kW przy 2900 obrotach na minutę. Po zastosowaniu deflektora może pracować w trybie wyrzutu bocznego. 

Kosiarka spalinowa Multiclip 50 SX ma napęd STIGA Combi 50 SX. Szerokość robocza koszenia wynosi 48 cm, a silnik ma pojemność 166 cm³ i moc 2,60 kW przy 2900 obrotach na minutę. Podwozie wykonano ze stali. Trudno dostępne miejsca do koszenia nie są już problemem, ponieważ możesz regulować kąt i wysokość dzięki ergonomicznej kierownicy. 

kolaż 2 S-min.jpg

Mulczowanie trawnika - przydatne wskazówki

Przystępując do zabiegu mulczowania, pamiętaj o kilku zasadach, które pozwolą Ci osiągnąć najlepsze efekty:

 • pokos nie może zawierać starych źdźbeł trawy ani łodyg, ponieważ trudno się rozkładają i w efekcie gniją na trawniku,
 • pamiętaj, aby trawa do mulczowania była sucha - poczekaj z zabiegiem na słoneczną i suchą pogodę,
 • mulczowanie to ekologiczne nawożenie; stosowanie dodatkowych preparatów jest zbędne, a niekiedy wręcz szkodliwe - zbytnio nawieziony trawnik ulegnie degradacji wskutek nadmiaru substancji mineralnych w glebie,
 • nie mulczuj trawy przy pierwszym koszeniu po zimie; długa trawa również się do tego nie nadaje,
 • jeśli widzisz zmiany chorobowe na trawniku, nie mulczuj go, tylko zbierz trawę i wyrzuć pokos - to jedyny sposób, by pozbyć się z jego powierzchni szkodliwych patogenów. Zabiegu mulczowania dokonuj dopiero wtedy, kiedy murawa będzie wolna od szkodliwych bakterii i patogenów.

Jak już wiesz, skoszona trawa ma wiele makroelementów, które korzystnie wpływają na glebę. Możesz użyć jej na kilka sposobów np. przeznaczając na kompost czy mulczując pokos i oszczędzając tym samym  sporo czasu przeznaczonego na ręczne nawożenie trawnika.