Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Ogród
Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Nawadnianie ogrodów to zabieg, który sprawia, że trawnik i rośliny pozostaną ładne i zielone przez całe lato. Szczególnie jest to ważne w okresie suszy, gdy deszczu jest naprawdę niewiele. Aby zadbać o swoje rośliny, wiele osób decyduje się na samodzielne podlewanie ogrodów. Wykonywanie tego zabiegu regularnie sprawia, że kwiaty i krzewy są w dobrej kondycji nawet w okresie suszy.

Osoby, które nie uprawiają roślin, nie zdają sobie sprawy, jak trudne jest prawidłowe podlewanie roślin w ogrodzie. Podczas tego zabiegu często popełniane są błędy, które prowadzą do złej kondycji kwiatów i krzewów, a nawet zamierania całych grządek. Każda roślina potrzebuje wody, jednak są takie, które wymagają jej więcej i takie, które potrzebują jej mniej. Z naszym poradnikiem dowiesz się jak podlewać ogród, by zachwycał on swoim pięknem przez cały rok.

Kiedy podlewać ogród – rano czy wieczorem?

Uprawianie warzyw i roślin ozdobnych to bardzo popularne zajęcie. Wiele osób chce, aby środowisko, w którym żyją oraz produkty, jakie spożywają, były jak najbardziej naturalne. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na uprawę ogrodu. Początkujący działkowicze najczęściej nie wiedzą, jak często i czym podlewać ogródek warzywny, aby wysiane plony były zdrowe i bardzo smaczne. Wczesny ranek lub popołudnie to według wielu osób optymalny czas, kiedy podlewanie ogrodu jest w 100% bezpieczne. W ciągu dnia działania jest ono mało efektowne, a dodatkowe może zaszkodzić roślinom. Warto też pamiętać, że podlewanie ogródka w samo południe może skutkować poparzeniem liści, przez co rośliny nadmiernie chorują. Późny wieczór to również bardzo niekorzystna pora na podlewanie roślin w ogrodzie, ponieważ uprawy długo pozostają wilgotne, co może sprzyjać występowaniu chorób grzybowych. 

Jak często podlewać ogród?

Podlewanie ogródka wcale nie musi być uciążliwe. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze pod uwagę należy wziąć rodzaj podłoża. Niezbyt często, lecz bardzo obficie należy nawadniać rośliny, które posadzone są na ciężkiej, najczęściej gliniastej glebie. Codzienne podlewanie ogródka warzywnego wskazane jest w przypadku, gdy gleba jest lekka, piaszczysta. Tutaj należy zastosować małe ilości wody.

W przypadku świeżo posianych nasion strumień wody nie może być intensywny, gdyż ziarenka zostaną wypłukane z grządek, co może skutkować niepowodzeniem uprawy. W tym celu warto stosować podlewanie rozproszone. Świetnym ułatwieniem może okazać się automatyczne podlewanie ogrodu. To dzięki niemu, w kilka chwil, bez noszenia wody w konewce można podlać rośliny, nie tylko nie tracąc czasu, ale również nie narażając ich na różnego typu choroby grzybowe. Jeśli zostanie zachowana rozwaga, Twoje rośliny będą na pewno zdrowsze.

Nowoczesny system podlewania ogródka

Podlewanie roślin w ogrodzie to dla wielu osób duża przyjemność, lecz często codzienne obowiązki skutecznie uniemożliwiają regularne wykonywanie tej czynności. Jak sobie ułatwić to zadanie? Z pomocą przychodzi wspomniany wcześniej automatyczny system podlewania ogródka. Bogata oferta ogrodniczego sprzętu sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie wariant, który pomoże wystarczająco nawodnić rośliny.

Dla wielu osób pomocne mogą być zraszacze do podlewania ogródka, które można ustawić w preferowanych godzinach pracy. Odpowiednio rozmieszczone sprawią, że woda do podlewania ogrodu dotrze do każdej rośliny w odpowiedniej ilości.

Woda do podlewania ogrodu

Ogrodnicy, którzy od kilku lat zmagają się z suszą, szukają skutecznego sposobu, który pomoże zatrzymać im wilgoć w swoim ogrodzie. Zbyt szybkie przesuszanie jest najczęściej spotykane w przypadku gleb lekkich, dlatego wiele osób stara się zwiększyć ich pojemność wodną. Wykorzystując ściółkowanie, na przykład słomą, kartonami, skoszoną trawą czy naturalnymi matami, w prosty sposób można ograniczyć parowanie wody z gleby.

Godnym uwagi rozwiązaniem jest zbiornik na deszczówkę, który umożliwia gromadzenie się w nim wody opadowej. Jest to szczególnie pomocne rozwiązanie dla osób, które wiedzą, ile kosztuje woda do podlewania ogrodu oraz, u których w gminie wprowadzany jest zakaz podlewania ogrodów wodą z wodociągów.

Znając podstawy podlewania, można zadbać odpowiednio o swoje rośliny i cieszyć się ich wyjątkowym wyglądem przez długi czas.