Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Ogród
Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Ogród wymaga intensywnego nawodnienia przede wszystkim późną wiosną oraz latem, kiedy w naszym klimacie z reguły występuje susza, a deszcz pojawia się sporadycznie. Z tego względu tak ważne jest samodzielne – regularne i zgodne z zasadami – podlewanie roślin.

Podlewanie roślin w ogrodzie nie jest tak łatwe, jak może się wydawać. Brak podstawowej wiedzy prowadzi do błędów, a w konsekwencji osłabienia kondycji, a nawet zamierania całych rabat. Susza w największym stopniu zagraża roślinom o płytkich korzeniach zarówno jednorocznym, jak i wieloletnim. W sadzie szczególnej troski wymagają krzewy jagodowe – truskawka, malina, borówka amerykańska, żurawina wielkoowocowa.

O której godzinie podlewać?

Wczesny ranek (od brzasku do ok. 10:00) do popołudnia (od 16:00 do ok. 19:00) to najkorzystniejsze pory na podlewanie roślin. W godzinach 10:00 – 16:00 nie jest efektywne ze względu na transpirację, to znaczy parowanie wody z nadziemnych części roślin. Co więcej, krople wody pozostające na powierzchni liści mogą przyczynić się do ich poważnego poparzenia, ponieważ w słoneczne dni działają jak soczewki skupiające światło. Równie nietrafionym pomysłem jest zraszanie ogrodu późnym wieczorem. Wówczas rośliny zbyt długo pozostają wilgotne, co sprzyja pojawieniu się i rozprzestrzenieniu chorób grzybowych.

Jak często podlewać rośliny?Jak często podlewać rośliny?

To zależy od rodzaju podłoża. Rzadko, ale obficie spryskuj rośliny uprawiane na glebie ciężkiej (gliniastej). Codziennie, ale małymi dawkami – na lekkiej (piaszczystej). Nasiona świeżo wysiane podlewaj umiarkowanie przy pomocy rozproszonego strumienia wody. W ten sposób unikniesz wypłukania ziarnek spod powierzchni gleby i przemieszczenia ich na nowe, niewłaściwe miejsce.

Nieco inaczej wygląda pielęgnacja roślinności przechowywanej w donicach – na balkonie czy tarasie lub
w domu. Im mniejszy i nasłoneczniony pojemnik, tym częściej powinieneś uzupełniać go wodą; rośliny kwitnące w skrzyneczkach zawieszonych na balustradach wymagają podlewania nawet dwa razy dziennie, z rana i pod wieczór.

Jak długo powinno trwać nawadnianie?

Codzienny spacer w ogrodzie z wężem ogrodowym łączy przyjemne z pożytecznym. Musisz jednak wciąć pod uwagę sytuację, gdy nie będziesz mieć czasu lub sił na pracę w ogrodzie, choćby tak błahą, jak podlanie roślin. By nie pozostawiać ich samym sobie, zastanów się nad automatyczną instalacją nawadniającą. Zraszacze z funkcją ustawienia preferowanych godzin pracy, rozmieszczone w równomiernych odstępach, dostarczą wszystkim roślinom optymalnej ilości wody.

W jaki sposób zatrzymać wodę w glebie na dłużej?

Przesychanie niedługo po nawodnieniu to problem, który pojawia się w przypadku gleb lekkich. Tzw. pojemność wodną możesz poprawić poprzez wzbogacenie go w materię organiczną – obornik, kompost – lub ściółkowanie korą sosnową bądź zamiennie: słomą, trocinami, pokosem, pokrzywą czy naturalnymi matami (jutową, kokosową, bambusową, z sizalu). Warstwa ściółki na powierzchni gleby spowalnia proces parowania wody, przez co utrzymuje ją w warstwie korzeniowej.

W teorii podlewanie ogrodu to czynność niewymagająca przygotowań. W praktyce okazuje się jednak, że może przynieść więcej szkód niż pożytku, jeśli wykonywana jest niewłaściwą techniką. Znając dobre praktyki nawadniania roślin, jeszcze lepiej niż dotychczas zadbasz o zieleń wokół domu. Co więcej, będziesz cieszyć się jej naturalnym pięknem na dłużej.