Ogród kontra mrozy. Jak dbać o ogród w styczniu?

Porady
Ogród kontra mrozy. Jak dbać o ogród w styczniu?

Styczeń - pełnia zimy. Czy to oznacza przerwę w pracach ogrodowych? Absolutnie! 

Zima od jakiegoś czasu płata nam figle - raz zasypując dużą ilością białego puchu, a innym razem oferując iście wiosenną aurę. Jak wykorzystać pierwszy miesiąc w roku i zadbać o stan ogrodu?  

Zabezpiecz rośliny

Prace ogrodowe w styczniu polegają głównie na zabezpieczeniu roślin przed mrozami, ciężkim śniegiem i wiatrem. Przemrożone kwiaty, krzewy i drzewa są bardzo podatne na różne choroby i nie prezentują się dobrze w ogrodzie.

Rośliny osłania się dopiero wtedy, kiedy temperatura spadnie do -5°C. Jeśli zrobimy to zbyt szybko, możemy przyczynić się do ich gnicia. Jeśli dotychczas w Twoim regionie było wystarczająco ciepło, a teraz łapią przymrozki, okryj wrażliwe na temperaturę rośliny!

Delikatne byliny zabezpiecz gałązkami iglastymi (mogą być takie po świątecznej choince!) albo korą. Możesz do tego wykorzystać również trociny, które zostały Ci po ogrodowych pracach. 

Krzewy okryj agrowłókniną. Spiralne obwiązanie iglastych gatunków zabezpieczy je przed zdeformowaniem i złamaniami od ciężaru śniegu lub w wyniku mocnego powiewu wiatru.

Więcej o zabezpieczaniu roślin dowiesz się z artykułu: Jak prawidłowo zabezpieczyć krzewy i rośliny ozdobne przed nadchodzącymi mrozami?

Sprawdzaj okryte rośliny co jakiś czas - jeśli zabezpieczenia uległy uszkodzeniu, należy je poprawić. Miej jednak na uwadze zmieniające się warunki - jeśli pogoda za oknem znów zrobi się wiosenna, to okrywy trzeba zdjąć.

Pnie drzew ozdobnych (zwłaszcza młodych) należy zabezpieczyć np. słomą.

Strząsaj nadmiar śniegu z drzew i krzewów

Kiedy drzewa i krzewy pokryje nagle duża ilość mokrego śniegu, należy go z nich usunąć. Dotyczy to w szczególności drzew i krzewów iglastych, których igły zatrzymują puch na gałązkach. Mokry, ciężki śnieg może spowodować poważne uszkodzenia - między innymi połamać lub zdeformować gałęzie i łodygi, a nawet całe rośliny. 

Jak pozbyć się śniegu? Jeśli się da, po prostu delikatnie potrząśnij gałązkami. Jeśli nie - pomóż sobie ostrożnie łopatą lub miotłą. Niedużą ilość świeżego puchu możesz także z łatwością usunąć dmuchawą akumulatorową STIGA. Pamiętaj jednak, aby powiew nie był zbyt intensywny - to również może uszkodzić rośliny.

Pielęgnacja trawnika w zimie

Zimą trawnik nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Musisz jednak ostrożnie z niego korzystać. Udeptywanie śniegu czy mokrej, niezmrożonej ziemi może doprowadzić do uszkodzenia struktury gleby, a w konsekwencji i młodej darni. 

Przygnieciony, zbity w skorupę śnieg dłużej się topi, a to może spowodować gnicie trawy.

Jeśli zima zaskoczyła intensywnymi opadami, może okazać się, że przy odśnieżaniu terenu wokół domu konieczne będzie wykorzystanie pługa śnieżnego do traktorka. Jeśli jednak opady nie były zbyt wielkie, warto rozważyć inne opcje odśnieżania, które pomogą zadbać również o dobry stan trawnika przy podjazdach i chodnikach. 

W takim wypadku warto rozważyć użycie odśnieżarki akumulatorowej - dzięki niej usuwany śnieg nie będzie zalegać hałdami tuż przy ścieżkach, ponieważ zostanie równomiernie wyrzucony na odległość nawet 6 metrów! 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego zapobieganie tworzeniu się zasp na trawie jest takie ważne, zajrzyj do naszego artykułu

Bielenie pni drzew owocowych

W styczniu warto również wykonać bielenie drzew owocowych. Zapobiega ono uszkodzeniom roślin powstałych w wyniku silnego ogrzania - bezpośrednio od promieni słonecznych w ciepłe, słoneczne dni, lub tych, do których doszło w wyniku skupienia promieni świetlnych odbitych na śniegu.

Jeśli bieliłeś już swoje drzewa, ale w międzyczasie przyszły roztopy i deszcze, to sprawdź, czy warstwa wapna nie została zmyta. Jeśli tak się stało, koniecznie powtórz ten zabieg.

O tym, jak poprawnie wykonać bielenie pni, przeczytasz tutaj.

Zabezpieczanie ran 

Jeśli jakaś roślina uległa uszkodzeniu, np. powstało pęknięcie lub złamanie, należy posmarować ubytek maścią ogrodniczą, która przyspieszy gojenie. Zapobiegnie to rozwojowi infekcji.

Pierwsze cięcie

Przy sprzyjającej, bezwietrznej pogodzie i temperaturze powyżej 0°C można przeprowadzić pierwsze cięcie żywopłotów i krzewów, a także drzew. Więcej o zasadach przycinania drzew i krzewów pisaliśmy w tym artykule.

Do tych czynności przyda Ci się podkrzesywarka w zestawie z sekatorem akumulatorowym na wysięgniku MT 500e. Z takim urządzeniem bez problemu dokonasz pierwszego w sezonie podcięcia swoich ogrodowych okazów.

Jak widzisz, zima w ogrodzie nie jest zupełnie bezczynna! Choć prace nie są tak wymagające jak na przykład na wiosnę, to nie warto zupełnie spuszczać swojego przydomowego raju z oczu. Zabezpieczone i wypielęgnowane rośliny przywitają wiosnę w doskonałej kondycji, a to zapewni im warunki do szybkiego rozwoju. Z pomocą przychodzi STIGA!