Dlaczego powinieneś odśnieżać trawnik?

Ogród
Dlaczego powinieneś odśnieżać trawnik?

Śnieg otulający ogród nie tylko dodaje mu uroku, ale i pomaga zimującym roślinom zachować dobrą kondycję pomimo niekorzystnych warunków pogodowych. Zbyt duża ilość białego puchu może jednak stwarzać dla nich zagrożenie. Na uszkodzenia narażony jest przede wszystkim trawnik, który bywa przysypywany dodatkową ilością śniegu podczas odśnieżania zasp wokół domu. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Zagrożenie 1: Poważne uszkodzenie struktury komórek pędów traw 

W trakcie odśnieżania śniegu wokół posesji prawdopodobnie nie zastanawiasz się, co zrobić z jego nadmiarem, więc intuicyjnie zrzucasz go na trawnik. Pora zmienić przyzwyczajenia. Biały puch z czasem zamieni się w lód, który odizoluje źdźbła trawy od tlenu. Wskutek długotrwałego niedotlenienia woda obecna w ich komórkach zamarznie, a następnie zwiększy objętość, doprowadzając do rozerwania pędów. To z kolei sprawi, że wiosną ich wzrost będzie zdecydowanie słabszy i wolniejszy, przez co trawnik – pomimo właściwej pielęgnacji i sprzyjających warunków atmosferycznych – wygląda na zaniedbany, przede wszystkim przesuszony.

Zagrożenie 2: Zwiększenie podatności na choroby grzybowe

Zimą zbyt gruba warstwa śniegu pozostawiona na trawniku najpierw przygniecie, a następnie zupełnie połamie zamarznięte źdźbła. Natomiast na wiosnę, podczas roztopów, może przyczynić się do powstania pleśni. Długo utrzymująca się i wolno topniejąca pokrywa śniegowa stwarza wprost idealne warunki do rozwoju grzyba wywołującego pleśń śniegową. Charakterystycznym objawem choroby jest biały nalot pokrywający powierzchnię trawnika, który z czasem – wraz z zamieraniem roślin – przekształca się w brązowe plamy o średnicy od 5 cm do nawet 20 cm.

Usunięcie skutków pleśni śniegowej jest zarówno praco- jak i czasochłonne. Miejsca zajęte przez chorobę powinny zostać w całości pozbawione skażonej trawy wraz z kilkucentymetrową warstwą gruntu, a następnie dobrze nawiezione specjalistycznym nawozem. Dopiero wtedy będziesz mógł uzupełnić wybrakowaną powierzchnię trawnika sadzonkami trawy.

Uszkodzenia trawnika będące wynikiem zalegania na jego powierzchni nadmiaru śniegu będą widoczne dopiero wiosną

 Źródło: www.fotolia.pl

Jak pielęgnować trawnik zimą?

W przypadku długo utrzymującego się mrozu i towarzyszących mu intensywnych opadach śniegu trzymaj rękę na pulsie. Obserwuj powierzchnię trawnika, a jeżeli zauważysz na niej lód, delikatnie go rozkuj. W ten sposób zapewnisz warstwie korzeniowej swobodny dostęp do tlenu, tym samym chroniąc źdźbła przed dehydratacją (utratą wody).  

Trawnik powinien upiększać ogród, nie szpecić go. By spełniał tę pierwszą rolę, powinieneś odpowiednio dbać o niego, również zimą. Nie przysypuj go zbędną warstwą śniegu i doglądaj czy na jego powierzchni nie tworzy się lodowa skorupa. To wystarczy, by zapewnić pędom trawy korzystne warunki do rozwoju na wiosnę.