Podstawowe zasady wiosennego przycinania drzew i krzewów ozdobnych

Ogród
Podstawowe zasady wiosennego przycinania drzew i krzewów ozdobnych

Wiosenne prace ogrodowe rozpoczynają się od przycinania drzew i krzewów ozdobnych. Jak przywrócić im naturalnie piękny wygląd?

Pierwsze w sezonie przycinanie starych lub uszkodzonych gałęzi przywraca drzewom oraz krzewom ozdobnym naturalny pokrój, zwiększa kwitnienie. W zależności od rodzaju rośliny i warunków atmosferycznych zabieg możesz przeprowadzić nawet pod koniec lutego. Ważne, by temperatura powietrza była dodatnia, dlatego na kilka dni przed planowaną pracą na bieżąco sprawdzaj prognozę pogody. W razie zapowiadanych przymrozków odłóż zabieg na inny dzień. Kontynuuj lekturę, a dowiesz się dlaczego.

Wiosenne przycinanie drzew ozdobnych

Drzewa liściaste w pierwszych latach wzrostu wymagają cięcia formującego. Polega ono na usunięciu gałęzi o ostrym kącie zrostu oraz tych, z których wyrasta po kilka pędów naraz. Dzięki temu przestają się rozgałęziać. Rosną prawidłowo, czyli równomiernie na całej długości pnia. W rezultacie drzewo odzyskuje naturalny – właściwy dla gatunku lub odmiany – kształt pokroju. Starsze egzemplarze potrzebują dodatkowo cięcia prześwietlającego, poprawiającego dopływ światła w górnej partii drzewa. Wówczas wycina się gałęzie: połamane, nadmiernie zagęszczające koronę oraz krzyżujące się (wzajemnie zasłaniające).

Pamiętaj o zabezpieczeniu obrażeń pnia, które powstają w trakcie pracy z pilarką łańcuchową. Nieopatrzone sprzyjają pojawieniu się szkodników, które żerując na drzewie, mogą doprowadzić do jego przedwczesnego obumarcia. By temu zapobiec, każdorazowo po usunięciu pojedynczej gałęzi, w miejscu cięcia, rozprowadź cienką warstwę maści ogrodniczej. To specjalny środek ochronny, który szybko regeneruje świeżo przycięte rośliny, a także skutecznie zabezpiecza je przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Przede wszystkim przymrozkami, które utrudniają gojenie się ran.

Pilarka – mobilny sprzęt, z którym sprawnie przytniesz gałęzie drzew w ogrodzie i przydomowym sadzie

Kolaż 1_Pilarki STIGA.jpg

Źródło: www.stiga.pl

Drzewa iglaste nie potrzebują cięcia formującego, ponieważ przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych, zachowują koronę we właściwym dla siebie kształcie. Wczesną wiosną wymagają jedynie cięcia sanitarnego, podczas którego usuwane są pędy stanowiące potencjalne źródło infekcji. To znaczy: uszkodzone, przede wszystkim przez szkodniki i patogeny chorobotwórcze.

Wiosenne przycinanie krzewów ozdobnych

Krzewy z ukrytą bryłą korzeniową nie wymagają radykalnego przycinania, poza drobną korektą form. Natomiast krzewy z odkrytym korzeniem potrzebują cięcia korygującego, które przywróci im zwartą formę. Jej brak to efekt skrócenia korzeni bez naruszania korony – zabiegu, który wykonywany jest tuż po wykopaniu roślin z gruntu (w szkółce). By wyrównać dysproporcję, należy przyciąć wszystkie pędy w górnej części krzewu – ok. 0,5 cm nad ostatnim pąkiem skierowanym na zewnątrz.

Sekator – precyzyjne cięcie bez szkody dla kondycji roślin. Idealny do pielęgnacji delikatnych krzewów ozdobnych.

Kolaż 2_Sekator spalinowy, elektryczny, akumulatorowy STIGA.jpg


Źródło: www.stiga.pl

Krzewy kwitnące wiosną i latem na pędach zeszłorocznych (forsycja, krzewuszka, tawuła wczesna, wierzby, wrzośce, jaśminowiec, żylistek) wymagają cięcia odmładzającego, które polega na usuwaniu gałązek uszkodzonych i chorych lub po przebytej chorobie. Dzięki temu roślina zostaje pobudzona do intensywnego wzrostu. Chcąc własnym krzewom stworzyć możliwie najlepsze warunki dla rozwoju nowych pędów, stare skróć o co najmniej 1/3, ale nie więcej niż 3/4 długości. Natomiast krzewy kwitnące latem i jesienią na pędach tegorocznych (budleje, omżyn Dawida, hortensja, pięciornik krzewiasty, powojniki) należy przycinać nisko, na wysokości od 15 do 30 cm nad ziemią. Po zakończeniu pracy w niedługim czasie zauważysz wyraźną zmianę w wyglądzie krzewu. Nie dość, że pięknie zagęści się, to na dodatek wypuści silne pędy, które zakwitną jeszcze w tym samym roku.

Czym przycinać rośliny ozdobne?

Pielęgnacja drzew i krzewów wokół domu to ciężka i trudna praca. Odpowiedni sprzęt sprawi jednak, że stanie się prosta, łatwa, a także w pełni bezpieczna dla roślin. Kiedy nadchodzi czas pierwszego w sezonie przycinania drzew i krzewów warto mieć pod ręką pilarkę, sekator lub nożyce.

Pilarka spalinowa nie ma sobie równych w cięciu grubych gałęzi drzew porastających duży ogród lub przydomowy sad. Jej atutem jest wydajny 2-suwowy silnik. Przy minimalnym spalaniu dostarcza maksymalną moc, która przekłada się na oszczędną pracę pomimo intensywnej eksploatacji. Bezpieczeństwo obsługi to zasługa praktycznych rozwiązań. Jednym z nich jest bezwładnościowy hamulec, który automatycznie blokuje łańcuch ostrza tnącego, kiedy niespodziewanie “odbije się” od powierzchni ciętego drewna.

Sekator spalinowy przeznaczony jest do cięcia cienkich gałęzi niewielkich drzew. Sprawną pracę w każdych warunkach zapewnia laserowo naostrzony nóż pokryty warstwą cynku w celu zabezpieczenia przed korozją. Pełną kontrolę nad urządzeniem zapewnia ergonomiczny uchwyt z funkcją kierunku cięcia pod każdym kątem — nawet od góry. Możesz go dowolnie zmieniać w trakcie pracy: z pionowego na poziomy i odwrotnie w zależności od kierunku wzrostu pędów. Natomiast sekator elektryczny i sekator akumulatorowy to urządzenia ekologiczne, które doskonale sprawdzają się w niedużym ogrodzie, przy cięciu gęstych krzewów ozdobnych. Różni je źródło zasilania (pierwsze pracuje na prąd, drugie dzięki akumulatorowi litowo-jonowemu), łączy natomiast: cicha praca bez szkody dla środowiska i efektywność porównywalna z efektami pracy przy pomocy maszyn spalinowych. To możliwe dzięki praktycznym akcesoriom, np. teleskopowemu wysięgnikowi, który umożliwia dokładne przycinanie pędów w wyższych partiach krzewu osiągającego kilka metrów wysokości. Używając go, nie musisz wchodzić na drabinę. W ten sposób praca w ogrodzie jest nie tylko łatwiejsza, ale także w pełni bezpieczna.

Pierwsze w sezonie przycinanie pozwoli roślinom ozdobnym zdrowo rosnąć, a co najważniejsze – nienagannie prezentować się nawet po zakończeniu okresu wegetacyjnego. By wykonać je poprawnie, a przy tym sprawnie, skorzystaj z pomocy odpowiednich urządzeń ogrodniczych. Pilarka, sekator, nożyce do cięcia przywrócą osłabione drzewa i krzewy ozdobne do formy.

Zobacz produkt w sklepie Stiga