Bielenie pni drzew owocowych. Jak i czym bielić drzewka w ogrodzie?

Zrób to sam
Bielenie pni drzew owocowych. Jak i czym bielić drzewka w ogrodzie?

Piękny ogród to zdrowe rośliny! W jaki sposób zimą dbać o drzewka owocowe? Zobacz krok po kroku, na czym polega bielenie pni.

SPIS TREŚCI

Zimą drzewa owocowe, szczególnie jabłonie, śliwki, czy czereśnie narażone są na pojawienie się tzw. pęknięć zgorzelinowych, które prowadzą do przemarznięcia rośliny. Tym samym – jej przedwczesnego obumarcia. By temu zapobiec, należy... pobielić pnie drzewek.

Po co bielić pnie drzew owocowych?

Celem zabiegu jest zabezpieczenie kory drzewnej przed uszkodzeniami wskutek nagłych zmian temperatury. Najczęściej spada poniżej 0°C tuż po okresowym ociepleniu. W słoneczne dni pnie drzew oraz grubsze konary nagrzewają się. Natomiast nocą, kiedy temperatura gwałtownie spada — częściowo pobudzone do życia tkanki roślin, przemarzają.

Objawami uszkodzenia tkanek zewnętrznych i wewnętrznych drzewa owocowego są:

  • pionowe pęknięcia,
  • rany zgorzelinowe,
  • zbrunatnienie komórek (na przekroju młodych pędów jednorocznych).

Najbardziej wrażliwe na zmiany temperatury powietrza są drzewka młode, które nie zdążyły dobrze ukorzenić się w ogrodzie. Bieleniem obejmij nieco wyższe partie roślin, uwzględniając zarówno pień, jak i gałęzie – zwłaszcza u okazów nisko rozgałęzionych.

Czereśnia, śliwka i jabłoń są szczególnie wrażliwe na zimowe wahania temperatur. U tych gatunków drzew owocowych zabieg bielenia pni stanowi absolutną konieczność.

Bielenie pni drzew owocowych. Czym, jak bielić drzewka w ogrodzie_ Kolaż.jpg

Źródło: Adobe

Kiedy bielimy? Termin bielenia pni drzewek owocowych

Malować pnie drzew owocowych możesz już od połowy grudnia. Najlepszy termin na wykonanie bielenia przypada jednak na styczeń — od 8 do 23.01. To wtedy z reguły nocą chwyta mróz, a za dnia słońce mocno przygrzewa korę.

W tym czasie oglądaj uważnie prognozę pogody. Idealny dzień na bielenie drzew owocowych to taki, kiedy nie ma wiatru, deszczu ani słońca, a temperatura wynosi ok. 5°C.  

Ostatni moment na bielenie drzew owocowych wypada na przełomie stycznia i lutego, tj. od 24.01 do 15.02. Jeśli w tym czasie nie chwycisz za pędzel, zabieg bielenia będziesz mógł w ogóle pominąć. Wiosenne bielenie pni drzew owocowych nie ma sensu (nie przynosi spodziewanego efektu).

 Czy bielić drzewka owocowe podczas ciepłej zimy?

Globalne ocieplenie i jej następstwo w postaci łagodnej zimy to nie powód, by rezygnować z pielęgnacji ogrodu. Ciepły styczeń nie sprzyja roślinom sadowniczym, ponieważ gwałtownie zaburza ich naturalny cykl życia. W rezultacie przedwcześnie rozpoczynają wegetację i tym samym - tracą mrozoodporność. Jeśli w lutym przyjdzie mróz, przemarzną; ich kondycja na wiosnę może okazać się nie do odratowania.

Bielenie pni w trakcie łagodnej zimy:

  • ogranicza nagrzewanie się drzew od promieni słońca,
  • zapobiega przedwczesnemu rozhartowaniu roślin i rozpoczęcia okresu wegetacyjnego.

Czym bielić drzewa owocowe?

Do bielenia pni drzew owocowych możesz wykorzystać gotowe preparaty. Albo lekko rozcieńczonej farby emulsyjnej lub samodzielnie przygotowanego mleka wapiennego.

Jak przygotować mleko wapienne?

Czego potrzebujesz:

  • wody,
  • gliny lub krochmalu z mąki ziemniaczanej,
  • wapna palonego (znajdziesz je w każdym sklepie, centrum ogrodniczym).

Co musisz zrobić:

Krok 1: Wapno palone dokładnie wymieszaj z wodą w proporcji 1:5.

Krok 2: Do roztworu dodaj glinę lub krochmal.

Krok 3: Całość ponownie zamieszaj aż konsystencja będzie gładka i gęsta.

Dodatek gliny lub krochmalu z mąki ziemniaczanej zwiększa nie tylko gęstość, ale także trwałość mleka wapiennego. Nie spłucze go nawet intensywny deszcz, dzięki czemu nie będziesz musiał powtarzać zabiegu bielenia. Wystarczy, że wykonasz go raz a dobrze!

 

Jak bielić? Prawidłowa technika bielenia pni drzew owocowych

Gotowy preparat, rozcieńczoną farbę emulsyjną lub własnoręcznie przygotowane mleko wapienne nałóż na pnie drzew owocowych przy pomocy szerokiego pędzla z miękkim włosiem. Ewentualnie możesz użyć szczotki.

Pnie nagrzewają się najbardziej od strony południowej. Tam malowanie jest najważniejsze. Powinno być bardzo precyzyjne, a przy tym obejmować największą część pnia, tj. z konarami.

Zasadniczo bielenie pni od strony południowej wystarczy do zabezpieczenia drzew przed uszkodzeniami. Ze względów estetycznych warto jednak pomalować je w całości.

Pamiętaj o własnym bezpieczeństwie podczas pracy. Przy bieleniu szczególnie ważną kwestią jest ochrona wzroku. Wapno w kontakcie oczami działa drażniąco! Załóż okulary ochronne, zanim nałożysz pierwszą preparatu na pień drzewa. W sytuacji dostania się preparatu do oczu natomiast przemyj je obficie letnią wodą.

Alternatywne sposoby ochrony drzew owocowych zimą

Bielenie to najlepszy sposób na ochronę drzew owocowych zimą przed mrozem. Poza nim dobry rezultat przynosi również owinięcie pni białą agrowłókniną lub słomą. Absolutnie nie używaj w tym celu folii. To nie tylko nie pomoże, ale może nawet zwielokrotnić uszkodzenia.

Co więcej, na pnie drzew owocowych warto założyć specjalne osłonki z tworzywa sztucznego. Zapobiegają one obgryzaniu kory przez głodne zające i inne gryzonie. Zimą poszukują pożywienia, a ogród to najlepsze miejsce, gdzie mogą znaleźć go pod dostatkiem.

 

Bielenie drzew owocowych to jeden z najważniejszych zimowych zabiegów pielęgnacyjnych. Chcesz wykonać go w sposób prawidłowy i pomóc roślinom utrzymać dobrą kondycję do wiosny?

Skorzystaj z naszych wskazówek! Z ich pomocą skutecznie zabezpieczysz rośliny przed uszkodzeniami, do jakich dochodzi zarówno wskutek dobowych wahań temperatury, jak i przedwczesnego rozpoczęcia wegetacji.