Jak przygotować warzywniak w 3 krokach?

Porady
Jak przygotować warzywniak w 3 krokach?

Uwielbiasz warzywa, ale wybierasz tylko te z pewnych źródeł? Najwyższy czas, aby przygotować swój przydomowy warzywniak!

Choć w kalendarzu mamy jeszcze zimę, to każdy cieplejszy dzień przypomina nam, że zbliża się wiosna. A jeśli wiosna, to również świeże warzywa i owoce!

Nie od dziś wiadomo, że te z własnej uprawy są najsmaczniejsze i najzdrowsze. W końcu pielęgnując rosnące i dojrzewające dary natury dbamy o to, by były pozbawione szkodliwej chemii i sztucznych nawozów. 

Chcesz cieszyć się pysznymi warzywami prosto z Twojego ogrodu? Przygotuj z nami plan na warzywniak!

1. Wybór miejsca na warzywnik

Wybranie odpowiedniego miejsca na ogródek warzywny jest pierwszym, a zarazem jednym z najważniejszych elementów planowania. Powinno być ono osłonięte od wiatru oraz dobrze nasłonecznione - dzięki temu rośliny będą szybciej rosnąć, a warzywa pięknie dojrzewać. 

Zadbaj też, aby miejsce na warzywnik było oddalone od ruchliwej drogi i innych potencjalnych źródeł zanieczyszczeń.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest jakość i rodzaj gleby.  Od tego zależy choćby częstotliwość nawożenia i nawadniania warzywnika w sezonie. W Twoim ogrodzie dominuje gleba piaszczysta, gliniasto-piaszczysta, a może gliniasta? Prawidłowa identyfikacja jest bardzo ważna! Jeśli nie jesteś pewien, na co zwracać uwagę, sprawdź nasz krótki przewodnik na ten temat.

Równie istotną kwestią jest określenie poziomu kwasowości. Dla większości gatunków optymalne pH ziemi mieści się w zakresie 6,0-7,0. Bardzo często zdarza się, że glebę w wybranym miejscu trzeba odkwasić, a także użyźnić.

Jak zbadać glebę? Najlepiej kieruj się wskazówkami, które zebraliśmy w tym artykule.

Warto wspomnieć, że warzywa konkurują o substancje pokarmowe z drzewami owocowymi, dlatego nie należy planować ich uprawy w bliskim sąsiedztwie.

2. Rozrysowanie planu grządek

Planowanie rozlokowania grządek na kartce papieru wydaje się zbędne, jednak dzięki temu możesz zaoszczędzić dużo zmartwień i kłopotów. 

Rozrysuj wszystkie elementy swojego ogrodu - ściany, płoty, krzewy, drzewa itp., uwzględniając przy okazji rzucane przez nie cień. 

Urządzając warzywniak pod płotem lub murem, zwróć uwagę na to, aby poszczególne gatunki sadzić według wielkości roślin (najwyższe od ściany) - tak, aby wzajemnie się nie zacieniały. 

Rozplanuj także rozmieszczenie warzyw tak, aby ze sobą nie kolidowały, ponieważ niektóre z nich nie powinny rosnąć w bliskim sąsiedztwie z pozostałymi. O tym, jakie gatunki “żyją ze sobą w zgodzie” przeczytasz w tym artykule.

3. Przygotowanie terenu pod uprawę warzyw

Ważnym elementem jest wyraźne oddzielenie warzywnika od ozdobnej części ogrodu. Zapobiegnie to ewentualnym ingerencjom w grządki - np. wbieganiu tam zwierząt czy dzieci. 

Jak oddzielić warzywniak od ogrodu? Wystarczy zwykła siatka ogrodzeniowa lub niezbyt wysoki płotek ogrodowy. Możesz oddzielić go także krzewami, pamiętając jednak o pozostawieniu miejsca na swobodne przejście.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie stanowiska pod wysiew i sadzenie. Do tego przyda Ci się glebogryzarka, dzięki której oczyścisz przyszłą grządkę z trawy i chwastów, a także wstępnie rozluźnisz i napowietrzysz glebę.

Jeśli wybrane miejsce tego wymaga, przeprowadź zabieg odkwaszania i wzbogać glebę nawozem.

Przygotowane miejsce podziel na zagony (czyli strefy pod uprawę poszczególnych warzyw), które powinny być zorientowane w kierunkach północ-południe, w celu zapewnienia im optymalnego nasłonecznienia. 

Zagony te możesz przygotować bezpośrednio na gruncie albo przygotować warzywniak w skrzyniach, czyli na tzw. grządkach wzniesionych. Warto pamiętać, by odległość między nimi wynosiła około 30-50 cm, tak abyś mógł się między nimi swobodnie poruszać. 

Na uwadze miej też szerokość rozstawu grządek. Tutaj odległość uzależniona będzie od posadzonego gatunku - przykładowo sałata będzie potrzebować więcej miejsca niż rzodkiewka. 

Co przyda się w przygotowaniu gleby?

Przy organizacji terenu pod uprawy warto skorzystać z glebogryzarki SRC 685. Wyposażona jest w 2 komplety noży, których głębokość robocza wynosi 15 cm. Czterosuwowy silnik o pojemności 182 cm³, mocy 3,5 kW i trzech biegach (2 do przodu i 1 do tyłu) zapewnia ogromną moc i wysoką sterowność.

Dodatkowo model SRC 685 możesz wyposażyć w pług służący do odwracania, kruszenia i rozdrabniania uprawianej warstwy gleby, a także obsypnik, dzięki któremu w prosty, wygodny i szybki sposób przygotujesz grządki do sadzenia warzyw. 

Warzywnik przygotowany! Teraz pozostaje Ci tylko wysiew i sadzenie ulubionych warzyw!Uprawa warzyw w ogrodzie nie jest bardzo skomplikowaną sprawą. Jednak aby proces przygotowania miejsca pod uprawę warzyw przebiegł gładko i sprawnie, dobrze jest wcześniej wszystko zaplanować, uwzględniając istotne aspekty i przygotowując narzędzia. Poszukujesz wsparcia w ogrodowych czynnościach? Zapewnij sobie komfort pracy z urządzeniami STIGA!