Ogród przypomina pustynię? Sprawdź poziom kwasowości gleby!

Ogród
Ogród przypomina pustynię? Sprawdź poziom kwasowości gleby!

Jednym z kluczowych czynników odpowiadających za powodzenie upraw i okazały rozkwit kwiatów jest właściwa kondycja gleby: jej żyzność, odporność na choroby i zdolność do przyjmowania składników odżywczych. Skąd pewność, że nie osłabła po zimie? Sprawdź, w jaki sposób badać jakość gruntu i reagować, gdy jego wyniki wskazują na niebezpieczne zakwaszenie.

Spis treści:

Dlaczego powinieneś badać glebę?

Ustalenie poziomu jej kwasowości (pH) ma kluczowe znaczenie dla jakości upraw i roślinności, którą codziennie tak starannie pielęgnujesz. Jeżeli, choćby w podstawowym zakresie, nie poznasz właściwości gruntu nie będziesz również wiedział, w jaki sposób poprawnie go zagospodarować i pobudzić ogród do życia.

Kiedy należy zbadać kwasowość?

Wyróżniamy dwie sytuacje, w których określenie kwasowości gleby jest zabiegiem obowiązkowym:

  1. Podczas siewu i sadzenia. Większość roślin wypuszcza korzenie dopiero wówczas, gdy ich podłoże osiągnie właściwy poziom pH. Stąd, jeżeli zależy Ci na zdrowo kwitnących roślinach, nigdy nie nawoź działki "na oko". Ustalenie aktualnego poziomu pH pomoże w ustaleniu najbardziej optymalnej dawki oraz rodzaju nawozu, a także pozwoli na ewentualną poprawę jakości gruntu jeszcze przed rozpoczęciem intensywnych prac działkowych.
  1. W przypadku niezadowalających wyników regularnej pielęgnacji działki. Być może zastanawiasz się, dlaczego - pomimo dobrego sprzętu, wiedzy i właściwej pielęgnacji - ogród nie wygląda nawet w połowie tak dobrze, jak początkowo planowałeś. Oklapnięte kwiaty, słabo rosnące warzywa, wątłe drzewka owocowe... to może być efekt zbyt kwaśnej lub zasadowej gleby.

Niezależnie od głównej przyczyny słabej jakości gruntu, rezultat zawsze jest ten sam: marnie wyglądający ogród i jałowa działka. Prosty test na poziom pH ziemi zwykle wystarcza, aby wyeliminować ryzyko ogrodowej klęski.

Jak prawidłowo przeprowadzić badanie?

Chcąc samodzielnie sprawdzić odczyn gruntu, w pierwszej kolejności zaopatrz się w specjalny "zestaw do badania współczynnika pH gleby", zawierający ampułkę laboratoryjną wypełnioną roztworem, którego kolor zmienia się po wymieszaniu z próbką ziemi. Następnie krok po kroku wykonuj kolejne czynności:

  1. wypełnij ampułkę dokładnie odmierzoną ilością ziemi (minimalna i maksymalna dawka określane są przez producentów w instrukcji obsługi),
  2. silnie wstrząśnij w celu przemieszania roztworu z próbką gruntu,
  3. odczekaj aż ziemia opadnie na dno ampułki, a płyn nabierze jednolitego koloru.

Wynik tekstu poznasz, gdy otrzymaną barwę roztworu porównasz z szablonem dołączonym do ampułki:

Źródło: opracowanie własne

 

Pamiętaj, że wartość pH gleby jest zmienna! Zbadanie tylko jednej próbki nie gwarantuje obiektywnych wyników, dlatego zawsze gromadź ich więcej (ok. 2-3) i dbaj o to, aby pochodziły z różnych części ogrodu.

W jaki sposób szybko przywrócisz glebie dobrą kondycję?

Zbyt kwaśna potrzebuje dużej dawki wapnia, np. w postaci podłoża popieczarkowego. Uzyskiwany po zakończeniu cyklu uprawy pieczarek stanowi cenny nawóz organiczno-torfowy doskonale użyźniającym glebę. Gleba zasadowa natomiast wymaga obniżenia poziomu pH poprzez np. stosowanie nawozów zawierających wysoką dawkę siarki, zwiększającej kwasowość.

Alternatywną i równie skuteczną metodą analizy odczynu pH gruntu jest obserwacja "samosiejek":

  • stokrotka oraz biała koniczyna wskazują na glebę ubogą w składniki odżywcze,
  • pokrzywa, gorczyca polna lub mokrzyca świadczą o zbyt dużej ilości azotu,
  • skrzyp polny i podbiał pospolity są charakterystyczne dla gleby ciężkiej i zbyt wilgotnej, wymagającej ponownego spulchnienia.

Czy warto oddać próbkę gleby do laboratorium?

Na podstawie samodzielnych badań i obserwacji uzyskasz informacje o najbardziej podstawowych właściwościach gleby, tj. poziomie pH i żyzności. Jednak szczegółowe dane o zawartości składników odżywczych poznasz dopiero po oddaniu próbki gleby do specjalistycznych badań laboratoryjnych, przeprowadzanych w Okręgowych Stacjach Chemiczno-Rolniczych.

Jeżeli tego typu jednostka badawcza nie znajduje się w Twojej miejscowości, przeprowadź badanie przez Internet; przygotowaną próbkę roztworu odbierze od Ciebie kurier, a wyniki otrzymasz drogą e-mailową.

Badanie laboratoryjne wskazane jest przede wszystkim wówczas, gdy rośliny coraz częściej chorują. Taka sytuacja związana jest z zaburzeniem ich fizjologii w postaci niedoboru makro- i mikroelementów.

Zanim przystąpisz do intensywnych prac działkowych, upewnij się, że kompleksowo przeprowadziłeś podstawowe zabiegi pielęgnacyjne gruntu. Na podstawie badania poziomu pH gleby będziesz w stanie poprawie ocenić jej stan, a w efekcie - właściwie rozplanować florę ogrodową. Twoja troska o dobrą kondycję gleby szybko przyniesie pozytywne efekty. Ogród zatonie w morzu kwiatów, a na działce gęsto wykwitną silne łodygi pierwszych roślin uprawnych.