Krótki przewodnik po rodzajach gleby

Porady
Krótki przewodnik po rodzajach gleby

Piasek, glina, a może mieszanka? Jaki rodzaj gleby masz w swoim ogrodzie i co zrobić, żeby zasadzone rośliny były zdrowe i silne? 

Jaki rodzaj gleby masz w swoim ogrodzie? Dowiesz się, wykonując pięć prostych kroków:

  1. Chwyć w dłoń garść ziemi.
  2. Dodawaj po kropli wody, jednocześnie ugniatając ziemię, do momentu aż rozpadnie się na małe grudki.
  3. Kontynuuj dolewanie wody, aż gleba stanie się podatna na formowanie. 
  4. Gdy poczujesz, że ziemia się lepi, uformuj ją na kształt bryły.  
  5. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, aby określić rodzaj gleby po jej konsystencji!

Piaskowa konsystencja = piaszczysta gleba

Jeśli ziemia wydaje się ziarnista i pęka przy dotknięciu, oznacza to, że gleba jest piaszczysta.

Gleba piaszczysta nie jest w stanie zatrzymać tyle wody ani zachować tylu składników odżywczych, co inne rodzaje gleby. Nie tylko szybko wchłania i nie magazynuje wody, ale też szybko się nagrzewa, a w efekcie jest narażona na przesychanie. Dlatego posadzone w niej rośliny będą potrzebować regularnego, niezbyt obfitego podlewania. Podłoże powinno być nawilżone, ale nie podmokłe. Należy je także często nawozić, aby utrzymać optymalny poziom składników odżywczych. 

Naprzemienne stosowanie kompostu i obornika zwiększy chłonność ziemi, tj. zdolność do gromadzenia zarówno wody, jak i niezbędnych makroelementów. Do poprawy struktury gleby piaszczystej wykorzystaj również mieloną glinę.

Nie ziarnista, ale łamliwa = gleba gliniasto-piaszczysta

Jeśli ziemia nie wydaje się ziarnista, ale nadal łatwo kruszy się w dłoniach, mamy do czynienia z glebą piaszczysto-gliniastą.

Ten typ gleby jest w stanie zatrzymać więcej wilgoci i składników odżywczych niż gleba piaszczysta, więc nie trzeba jej tak często podlewać i nawozić. Magazynuje wodę i minerały w warstwie korzeniowej, dobrze się nagrzewa i jest bogata w próchnicę, która pozytywnie wpływa na wzrost i rozwój roślin. 

Zabierając się do aranżacji ogrodu upewnij się, że ziemia jest sucha. Jeśli podczas sadzenia roślin będzie zbyt mokra, stworzy twardą skorupę zmniejszającą przepływ powietrza i utrudniającą wzrost korzeni. W rozluźnieniu jej struktury pomogą glebogryzarki STIGA, dzięki którym przygotujesz grunt pod wysadzanie szybko i skutecznie.

Fancy three (3)-min.jpg

Trudna do rozbicia = gleba gliniasta

Trudna do rozdrobnienia w dłoniach bryła równa się glebie gliniastej.

Ten rodzaj ziemi jest w stanie zatrzymywać wodę i składniki odżywcze przez dłuższy czas, ale na wiosnę dłużej się nagrzewa i jest słabo przepuszczalna, co uniemożliwia swobodną cyrkulację powietrza w warstwie korzeniowej. To dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod wysadzanie roślin - rozbicie grudek i napowietrzenie ziemi glebogryzarką czy z pomocą akcesoriów urządzeń wielofunkcyjnych zapewni im lepszy wzrost. 

Tak przygotowane grządki podlewaj rzadziej, ponieważ w przypadku gleby gliniastej wsiąkanie wody do głębszych warstw trwa nieco dłużej. Warto także wydłużyć czas między jednym a drugim nawożeniem. Występujące w glinie minerały to naturalne bogactwo składników odżywczych.

Więcej o pielęgnacji i nawożeniu gleby gliniastej przeczytasz w naszym artykule na ten temat, sprawdź

AdobeStock_299598869-min.jpeg

Zanim rozpoczniesz przygodę z ogrodnictwem koniecznie dowiedz się, jaka jest ziemia w Twoim ogrodzie. Piasek, glina a może pół na pół? Typ gleby możesz określić w bardzo prosty sposób, obserwując uważnie jej konsystencję i fakturę. Warto również poznać jej pH, czyli kwasowość. Tak uzbrojony w wiedzę możesz śmiało zabierać się do pracy powodzenia!