Tak czysty, że aż lśni! Ogłaszamy wielkie sprzątanie ogrodu przed jesienią

Urządzenia ogrodowe
Tak czysty, że aż lśni! Ogłaszamy wielkie sprzątanie ogrodu przed jesienią

Nadszedł wrzesień idzie jesień! To oznacza, że konieczne będzie sprzątanie. Sprawdź, co powinieneś zrobić.  

Jesienne prace w ogrodzie 

Wrzesień to czas, kiedy trzeba złożyć letnie sprzęty takie jak basen, huśtawki i trampoliny, a potem posprzątać. Zanim nadejdą jesienne deszcze i chłody, konieczne będzie także dokładne umycie tarasu (jeśli posiadasz drewniany także zaimpregnowanie) i ścieżek. Z drzew lecą już pierwsze liście, które trzeba systematycznie usuwać, by na trawniku nie rozwinęła się pleśń. Prace obejmują także przygotowanie roślin do jesieni. Które urządzenia będą pomocne? 

Dmuchawy i odkurzacze akumulatorowe 

W ofercie STIGA znajdziesz urządzenia do kompleksowej pielęgnacji ogrodu takie jak dmuchawy, dzięki którym usuniesz pierwsze opadłe liście z powierzchni trawnika, podjazdu i tarasu. To między innymi:

Zostały zaprojektowane tak by maksymalnie przyspieszyć i ułatwić Ci sprzątanie przestrzeni w ogrodzie. To maszyny napędzane akumulatorami, dzięki czemu nie emitują spalin ani wibracji, a ich praca jest cicha i wydajna. To także urządzenia wygodne i lekkie, wyposażone w ergonomiczne uchwyty. 

Dmuchawy STIGA przemieszczają powietrze w jednym kierunku z prędkością mieszczącą się w przedziale od 32 nawet do 60 m/s. Możesz także regulować prędkość wydmuchu, dzięki czemu doskonale nadają się  do usuwania lekkich materiałów na trawnikach i żwirze (niska prędkość), ścinków trawy i liści na asfalcie oraz na innych twardych powierzchniach (prędkość średnia) a nawet do usuwania świeżego śniegu, mokrych liści i uporczywych zabrudzeń (pełna prędkość).  

A jeśli chcesz nie tylko sprzątać, ale także zbierać odpady, niezwykle przydatny będzie VS 100e 4.0 Ah - odkurzacz akumulatorowy. Po odpowiedniej obróbce, powstanie z nich  ekologiczny nawóz do kwiatów. VS 100e 4.0 Ah wyposażony jest w worek o pojemności 45 l, który łatwo zdejmiesz i opróżnisz do kompostownika lub do mycia. Jego niewątpliwą zaletą jest niewielka waga (zaledwie 5 kg) i miękka rączka, co sprawia, że praca z nim jest lekka oraz niezwykle wydajna. 

Myjki wysokociśnieniowe 

Do usuwania liści, resztek roślin oraz  zabrudzeń z tarasu, chodnika, podjazdu, patio i ścieżek, a także odświeżenia elewacji czy desek do impregnowania,  idealnie sprawdzą się myjki wysokociśnieniowe. Po prostu dobierz myjkę do wielkości, na których najczęściej będziesz jej używać, a przekonasz się jakie to łatwe.  

Do niewielkich powierzchni takich jak balkony, wąskie ścieżki, czy meble i zabawki ogrodowe, a nawet motocykle, skutery i rowery najlepiej nadaje się myjka wysokociśnieniowa HPS 110. Jest łatwa w obsłudze, lekka i kompaktowa. Napędza ją silnik elektryczny o mocy  1400 W, dzięki czemu uzyskuje maksymalne ciśnienie 110 barów przy natężeniu przepływu 390 l/godz. Myjka HPS 110 została wyposażona w  obrotową, regulowaną dyszę oraz w zbiornik na detergent. 

Do standardowego użytku przydomowego idealnie sprawdzą się elektryczne myjki HPS 235 R i HPS 345 R. Mają wytrzymałe silniki o mocach od 1800 do 2100 W, które umożliwiają  uzyskanie maksymalnego ciśnienia od 135 do 145 barów. Zostały wyposażone w długie (sześcio lub  dziewięcio metrowe) węże, które łatwo zwiniesz po skończonej pracy. Myjki to urządzenia bardzo lekkie, stabilne i łatwe w transporcie dzięki plastikowym kółkom i uchwytowi teleskopowemu. 

Natomiast do dużych powierzchni takich jak podwórza, samochody osobowe i dostawcze, a nawet baseny świetnie nada się HPS 650 RG oraz HPS 550 R - czyli myjki wysokociśnieniowe na zimną lub ciepłą wodę (maks. 50 stopni Celsjusza) do zadań specjalnych. To urządzenie napędzane  silnikiem elektrycznym o potężnej mocy (od 2500 do 2800 W), który zapewnia uzyskanie maksymalnego ciśnienia 150 barów. Urządzenia są spore, ale dodatkowy uchwyt STIGA, gumowe koła i pokrętło regulacji ciśnienia sprawiają, że łatwo się je użytkuje i transportuje.  

Z łatwością sięgniesz wszędzie tam, gdzie zechcesz: długość węży wynosi od 10 do 12 m. Dodatkowo zostały wykonane ze wzmocnionego materiału. Sprzątaj jak chcesz, samą wodą lub z udziałem detergentu, który pobierany jest automatycznie do lancy z regulowaną głowicą. Do myjek dokupisz dodatkowe akcesoria, na przykład Patio Cleaner HPS110/235/345 czy Patio Cleaner HPS550/650 przystawki, dzięki którym wyczyścisz wszystkie powierzchnie płaskie takie jak:  tarasy, elewacje, mury i płoty a nawet drzwi. W ofercie STIGA dostępne są także szczotki, dzięki którym znacząco poszerzysz możliwości swojej myjki. 

Przygotowanie ogrodu przed zimą 

W przygotowaniu ogrodu przed zimą, pomogą Ci też wydajne zamiatarki ręczne, czyli  SWP 475SWP 355 oraz SWP 577Zostały wyposażone są w napęd bezpaskowy i wydajne szczotki talerzowe. Z ich pomocą możesz posprzątać opadające liście, a także ścinki trawy po koszeniu i gałązki pozostałe po cięciu. To ekologiczne maszyny, które nie emitują ani spalin ani hałasu. Są także łatwe w konserwacji i nie zajmują dużo miejsca w garażu, ponieważ można je przechowywać w pozycji pionowej. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i dobrać zamiatarkę do swoich potrzeb koniecznie sprawdź na co powinieneś zwrócić uwagę. Więcej wiadomość o tych maszynach znajdziesz w naszym artykule

Myjka hps-min.jpg

Przygotowanie roślin do jesieni

Jesienne prace w ogrodzie to przede wszystkim sprzątanie po intensywnym letnim okresie. W tym miesiącu trzeba przyciąć i wykopać cebule i kłącza tych bylin, które nie będą zimować w gruncie, na przykład dalii lub mieczyków. Twojej pomocy będą potrzebowały także krzewy róż, z których należy usunąć przekwitłe kwiatostany. Niektóre gatunki wytworzą nowe, a kwitnienie przedłuży się aż do późnej jesieni. 

Twój zielony dywan będzie potrzebował nawozów jesiennych, czyli takich w których składzie przeważa potas i fosfor. Pod koniec lata należy odstawić nawozy azotowe, tak by nie pobudzać trawy do wzrostu, ale wzmocnić ją i umożliwić przejście w stan spoczynku na zimę. Dobrymi produktami będą mączka fosforytowa, mączka bazaltowa lub nawozy organiczne, takie jak na przykład obornik w formie granulatu. Warto jednak wiedzieć, że obornik można stosować dopiero kiedy temperatury znacząco spadną. Wrzesień to także miesiąc, w którym możesz założyć trawnik. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak to zrobić, przeczytaj nasze wskazówki.

Wczesna jesień to również czas zbiorów i pielęgnacji grządek. Co powinieneś wykonać w tym czasie?  

Kiedy i czym przekopać ogródek jesienią?

Na pytanie kiedy przekopać ogródek jesienią należy z całą pewnością odpowiedzieć - po zbiorach. Sporą rolę odgrywa także narzędzie, które powinno ułatwić Twoją pracę i zadbać o grządkę niezależnie od jej rozmiaru. Potrzeba Ci mocnych i wytrzymałych narzędzi jakimi są glebogryzarki. W naszej ofercie znajdziesz takie modele jak: 

A jeśli wciąż zastanawiasz się, która z nich będzie najodpowiedniejsza do Twojego ogrodu koniecznie przeczytaj ten artykuł

Jakie rośliny można sadzić jesienią?

Jesień to także czas, kiedy (na uprzednio przygotowanej grządce) możesz posadzić nowe gatunki. Jakie rośliny można więc sadzić jesienią? Będą to przede wszystkim te odmiany, które zimują w gruncie i wypuszczają pędy na wiosnę. Warzywa i owoce które możesz wysiać w sierpniu to między innymi:  

  • Truskawki 
  • Szpinak 
  • Czosnek 
  • Sałata roszponka 

Dobrym sposobem na użyźnienie gleby na grządkach warzywnych to stosowanie nawozów zielonych. Jak to zrobić? Na pustych grządkach wysiej rośliny na zimowy poplon, czyli rzepak ozimy oraz mieszankę wyki z żytem. Na wiosnę, przed wysianiem warzyw, zetnij rośliny, rozdrobnij i zakop w ziemi. Tak przygotowaną ziemię należy ponownie zaorać. 

Natomiast rośliny ozdobne, które można posadzić we wrześniu to gatunki cebulowe, które zakwitną na wiosnę. To między innymi przebiśniegi, krokusy, tulipany, hiacynty, szafirki i kosaćce. 

Sezon na sianie i sadzenie roślin jeszcze się nie skończył! Mamy nadzieję, że już wiesz, kiedy przekopać ogródek jesienią, jak i czym sprzątać, albo jakie rośliny możesz jeszcze sadzić. Jesienne prace w ogrodzie to także cięcia, zbiory ostatnich owoców i doglądanie drzewek, krzewów, które stale atakowane są przez szkodniki. A jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat przygotowania roślin na każdą porę roku oraz jakie maszyny będą pomocne przy czynnościach pielęgnacyjnych, koniecznie odwiedź nas na www.stiga.pl.