Przekopujemy grządki, czyli jak wybrać glebogryzarkę?

Urządzenia ogrodowe
Przekopujemy grządki, czyli jak wybrać glebogryzarkę?

Zastanawiasz się jak wybrać glebogryzarkę do ogrodu? Porównujesz, przekopujesz internet, ale ciągle nie możesz wybrać? Podpowiemy! 

O zaletach glebogryzarki długo by opowiadać. To nie tylko nieoceniona pomoc przy uprawie warzyw, ale również praktyczna maszyna, która pomoże Ci w czynnościach pielęgnacyjnych i aranżacji stanowisk dla drzew i krzewów ozdobnych.  

Jaka będzie najlepsza glebogryzarka do małego ogrodu, a jaka do dużego? Co ma do tego szerokość robocza i typ silnika? Na te pytania odpowiemy w artykule. Przeczytaj i przekonaj się, jaką glebogryzarkę powinieneś wybrać do swojego ogrodu.  

Typy glebogryzarek

Do najpopularniejszych typów glebogryzarek należą modele spalinowe (jak na przykład SRC 36 V, SRC 550 RG czy SRC 685 RG) - to mocne i wytrzymałe maszyny, których użytkowanie nie wiąże się z koniecznością doprowadzenia zasilania. 

Moc silnika 

To kluczowa kwestia! Jaki powinien być silnik w dobrej glebogryzarce? Przede wszystkim pamiętaj, że urządzenie będzie używane w różnych warunkach i jeśli silnik okaże się zbyt słaby, możesz mieć kłopoty podczas pracy na glebach zbitych, ciężkich i gliniastych, a także podczas pracy na większej głębokości. 

Analizując moce zastanów się też, jak duży jest Twój ogród. Można oszacować, że najlepsza glebogryzarka do małego ogrodu powinna mieć moc około 1,6 kW (SRC 36 V), a do większego od 3,5 (SRC 685 RG).  

Warto także przyjrzeć się ziemi i  zastanowić, do czego będzie używana oraz jak często. Najlepsza glebogryzarka do grządek powinna być lekka i zwrotna oraz dopasowana do typu gleby. Przemyśl również głębokość kopania, co może być przydatne przy aranżacji ogrodu i sadzeniu roślin ozdobnych. Glebogryzarka do małych warzywników powinna mieć mocny silnik, ale głębokość wykopu nie ma w tym przypadku aż tak wielkiego znaczenia. 

Szerokość pracy 

To prócz silnika druga najistotniejsza kwestia. Szerokość pracy to nic innego jak wielkość powierzchni, która jednorazowo jest przerabiana przez urządzenie. Warto się zastanowić, jak to będzie wyglądać w Twoim ogrodzie. Za duża glebogryzarka będzie oznaczała niewygodę na małej powierzchni, a za mała to długie godziny pracy na obszernym polu. W przypadku glebogryzarek spalinowych szerokości pracy mieszą się w przedziale od 36 cm nawet do 95 cm. 

Najlepsza glebogryzarka do małych grządek i stanowisk kwiatowych to na przykład SRC 36 V, której szerokość robocza wynosi 36 cm. Sprawdzi się świetnie podczas przygotowywania stanowisk dla roślin dzięki temu, że jest lekka (waży 27 kg) oraz zwrotna i wyposażona w miękkie uchwyty. Przekopiesz nią grunt na głębokość 20 cm za pomocą dwóch wytrzymałych noży o średnicy 260 mm

Z kolei wszędzie tam, gdzie zależy Ci, aby w krótkim czasie przeorać spory kawałek gruntu, najlepiej sprawdzi się na przykład SRC 775 RG, która dzięki strategicznemu rozmieszczeniu noży (2+1)*2 pomoże Ci przerobić jednorazowo pas ziemi o szerokości 75 cm na maksymalną głębokość 26 cm. Jej waga to 49 kg, ale jest niezwykle sterowna (dzięki wbudowanej skrzyni biegów umożliwiającej pracę zarówno do przodu jak i do tyłu)  i łatwa w transporcie (ma zamontowane koło z tyłu).  

Mobilność i waga 

Znaczenie ma również waga urządzenia, która przekłada się na komfort pracy, a także udogodnienia pozwalające na bezproblemowy transport glebogryzarki z miejsca na miejsce.

W przypadku glebogryzarek spalinowych trzeba być przygotowanym na wagę od 27 do 49 kg. Większa waga to większa wydajność, co przekłada się na komfort i efektywność wykonywanej pracy.  

Nie bez znaczenia jest tu także wygoda transportowania i przewożenia.  Mniejsze maszyny można bez trudu przenieść. Większe urządzenia, to większe wymagania, ale dzięki udogodnieniom w postaci kół przednich można je przewieźć do każdego miejsca w ogrodzie.      

Glebogryzarki art kolaż.jpg

Dodatkowe atuty 

Przy zakupie urządzenia warto wziąć pod uwagę dodatkowe udogodnienia, jakie oferują producenci. Najlepiej, jeśli Twoja glebogryzarka będzie pomocnikiem do wielu zadań! Tak jak glebogryzarki z serii SRC, które z pomocą akcesoriów łatwo zmienisz w pług czy precyzyjne narzędzie do znaczenia obrzeży grządek lub rowków do zasiewu. Wśród akcesoriów do glebogryzarek STIGA znajdziesz: 

Glebogryzarka to nie tylko urządzenie do przygotowania ziemi pod siew lub sadzenie roślin. To nieoceniony pomocnik, który ułatwi Ci wiele zabiegów ogrodniczych - jeśli tylko będzie dobrana zarówno do wielkości ogrodu, jak i typu gleby. Koniecznie weź pod uwagę także typ silnika, bo jaka moc, taka wydajność maszyny. 

Mamy nadzieję, że już wiesz jaka będzie najlepsza glebogryzarka do małego ogrodu, a jaka sprawdzi się idealnie w przypadku większego. Oferta glebogryzarek spalinowych STIGA z pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom.