Jak radzić sobie z suszą -  najważniejsze wskazówki

Porady
Jak radzić sobie z suszą -  najważniejsze wskazówki

Nadeszły letnie dni, pełne słońca… Świetnie? Dla Twojego ogrodu niekoniecznie. Długie dni bez deszczu to wyzwanie dla roślin. Jak poradzić sobie z suszą? Skorzystaj z wypróbowanych sposobów ochrony trawnika, kwiatów i roślin. 

Jeśli Twój ogród wysycha w lecie, na pewno masz już wypracowane sposoby na podlewanie ogrodu. Może postawiłeś zbiornik na deszczówkę i tam gromadzisz wodę do podlewania, albo próbujesz uprawy roślin odpornych na suszę – takich jak barwinek i tymianek? Jeśli jednak jesteś początkującym ogrodnikiem, albo szukasz wskazówek i nowych informacji, poniżej przedstawiamy wskazówki, aby Twój ogród mógł przetrwać trudny okres bez szwanku. 

Poznaj swój ogród

Po pierwsze i najważniejsze ustal, które rośliny w Twoim ogrodzie potrzebują najwięcej wody. Pomoże ci to określić sposoby i pory nawadniania. 

 • Siewki, sadzonki i młode rośliny, należy podlewać regularnie. 
 • Podziel inne rośliny na te, które muszą być nawadniane codziennie i te które można podlewać co kilka dni. 
 • W okresie największych upałów dokładnie nawadniaj rośliny, upewniając się, że woda dotrze do korzeni.
 • Pamiętaj, by nie podlewać roślin w pełnym słońcu - należy to robić wieczorem lub wczesnym rankiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak robić to poprawnie, przeczytaj ten artykuł.
 • Starsze krzewy i drzewa nie muszą być tak często nawadniane, ale jeśli susza utrzymuje się długi czas, one także będą potrzebować wody.  

Przyschnięty trawnik? 

Brak wody i palące słońce może zmienić nawet najpiękniejsze zielone trawniki w suche i nieestetyczne połacie. Jeśli Twój trawnik zacznie przysychać, nie musisz się od razu martwić. Każdy trawnik ze zdrowym systemem korzeniowym znów stanie się zielony, kiedy tylko spadnie deszcz. Jeśli to nie wystarczy, możesz spróbować kilku sprawdzonych sposobów. Jak zregenerować przesuszony trawnik? Sprawdź nasze wskazówki

Oczywiście najlepiej nie dopuścić do tego stanu. Co możesz zrobić, by Twoja trawa miała większą szansę przetrwać upały? 

 • Podlewaj ją regularnie w miesiącach letnich.
 • Zawsze nawadniaj trawnik wcześnie rano, ponieważ wtedy woda będzie miała czas dotrzeć do głębszych warstw gleby i nie wyparuje tak szybko w palącym słońcu. 
 • Kluczowe są koszenie i mulczowanie, czyli zabieg który wzbogaca trawnik o cenne substancje odżywcze (drobno zmielony pokos, ulega rozkładowi i służy za naturalny nawóz). Warto więc postawić na odpowiednio dobrane, wytrzymałe maszyny ogrodowe, które będą jednocześnie kosić i mulczować, jak na przykład te z serii ePower. To między innymi: 
 • Aero 132e 
 • Combi 340e 4Ah
 • Multiclip 547e S 2x4Ah 
 • Combi 748e V 
 • Twinclip 950e V 

Wystarczy dobrać maszynę do rozmiarów ogrodu, kierując się wielkością obszaru roboczego, czyli maksymalną powierzchnią, którą skosisz na jednym ładowaniu akumulatora. W przypadku maszyn STIGA obszar ten mieści się w przedziale od 100 m² do nawet 1100 m² na jednym ładowaniu.  Dlatego zastanów się, która sprawdzi się najlepiej w Twoim ogrodzie.  

Collector kosiarka-min.jpg

Nie zapomnij o regularnym odchwaszczaniu 

Chwasty są uciążliwe podczas suszy, kiedy Twój ogród szczególnie potrzebuje wody i składników odżywczych.  Dlatego regularne pozbywanie się chwastów to najlepszy sposób, aby pomóc roślinom ozdobnym i uprawom przetrwać ten trudny czas. 

Przygotuj swój ogród na urlop 

Jeśli zbliżają się Twoje wymarzone wakacje, przed wyjazdem możesz zrobić kilka rzeczy, aby chronić swój ogród:

 • Koś trawnik, aby pobudzić trawę do wzrostu. W miesiącach letnich nie należy jednak kosić na najniższym poziomie ponieważ może to spowodować wysuszenie trawy. Jeśli wysokie temperatury nie zachęcają do prac w ogródku, możesz posłużyć się maszyną, która zrobi to za Ciebie. Nierealne? Jak najbardziej realne, jeśli zaopatrzysz się w robota koszącego Stig - inteligentne narzędzie, które zadba o Twój trawnik, kiedy Ty będziesz w spokoju wypoczywać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach robotów koszących, koniecznie przeczytaj ten artykuł. 
 • Zbierz warzywa i owoce zanim wyschną i przejrzeją, dbając o ich odpowiednie przechowanie.  
 • Dokładnie podlej ogród.

Jeśli nie będzie Cię dłużej niż tydzień, umów się z kimś bliskim, by podlewał ogródek podczas Twojej nieobecności. Dobrym sposobem na wygodne podlewanie trawnika, jest także zamontowanie systemu nawadniającego, najlepiej w formie zraszaczy i lini kroplujących, których pracę zaplanujesz z wyprzedzeniem. 

Przygotuj się na przyszły rok

Regularne okresy suszy zawsze są wyzwaniem, nawet dla doświadczonych ogrodników. Jest jednak kilka sposobów, aby się przygotować i nie dać się zaskoczyć. Oto one:

 • Ściółkowanie materią organiczną (taką jak domowy kompost, kora lub liście). Warstwę organiczną rozsyp wokół drzew owocowych, krzewów, bylin, pod żywopłotami i wokół cebulek wiosennych. Ten zabieg spowalnia parowanie wody z gleby. 
 • Mulczowanie to eko nawożenie trawnika, które sprawi, że źdźbła będą silniejsze. To pomoże przetrwać w czasie suszy. Jak i kiedy mulczować trawnik? Zajrzyj do naszego artykułu
COLLECTOR136eKit_291342068ST2_amb01-min.jpg

Letnie słońce może być wyzwaniem dla roślin w Twoim ogrodzie, jednak jeśli będziesz o nie regularnie dbał, pamiętał o kluczowych zabiegach pielęgnacyjnych oraz o podlewaniu, powinny przetrwać bez uszczerbku. Powodzenia!