Sadzonki z odkrytym korzeniem - Jak stworzyć z nich piękny żywopłot?

Porady
Sadzonki z odkrytym korzeniem - Jak stworzyć z nich piękny żywopłot?

Planujesz założenie żywopłotu? Sprawdź, jak go stworzyć z sadzonek z odkrytym korzeniem!

Tworzenie żywopłotu z sadzonek z odkrytym korzeniem jest jednym ze sposobów na uzyskanie naturalnej i pięknej granicy w Twoim ogrodzie. W tym artykule omówimy, jak krok po kroku zrobić to w sposób skuteczny i oszczędny.

Czym są sadzonki z odkrytym korzeniem?

Sadzonki z odkrytym korzeniem, nazywane inaczej kopanymi z gruntu, to rośliny, które w przeciwieństwie do tych hodowanych w doniczkach nie mają korzeni zamkniętych i zabezpieczonych żadną osłoną.

Takie sadzonki uprawiane są w szkółkach w gruncie, a następnie wykopywane i transportowane do sklepów ogrodniczych. 

Najpopularniejsze sadzonki z odkrytym korzeniem to te przeznaczone na żywopłoty i owocowe drzewka, ale wśród nich znajdziemy również gatunki krzewów czy kwiatów. 

Rośliny sprzedawane bez bryły ziemi i pojemnika są zazwyczaj tańsze (nawet kilkakrotnie!) od tych uprawianych w doniczkach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku roślin jednorocznych lub przeznaczonych na szpalery, które zwykle kupowane są w dużych ilościach. 

Warto jednak pamiętać, że sadzonki z odkrytym korzeniem wymagają specjalnej opieki i są bardziej wrażliwe na wysychanie niż te w doniczkach. Z tego względu należy zadbać o to, aby korzenie nie wyschły przed posadzeniem, a gleba do nasadzeń była odpowiednio przygotowana i wilgotna.

Jakie rośliny z gołym korzeniem nadadzą się na żywopłot?

Wybierając sadzonki z odkrytym korzeniem do posadzenia, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy korzenie są dobrze wykształcone i nieuszkodzone.

Istnieje wiele gatunków roślin z odkrytym korzeniem, które nadają się do uprawy w formie żywopłotów. Najczęściej wybieramy te, które dobrze znoszą cięcie, są odporne na choroby i szkodniki, a także charakteryzują się gęstą i bujną strukturą.

Przykładowymi roślinami na żywopłot, które występują w formie sadzonek z odkrytym korzeniem, są:

  • tuja zachodnia (Thuja occidentalis) - gatunek iglasty, który charakteryzuje się gęstą i regularną strukturą, co sprawia, że jest idealny na żywopłoty. Odporny na choroby i szkodniki, dobrze znosi cięcie i szybko rośnie,
  • bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) - jest krzewem rosnącym bardzo wolno. Jak sama nazwa wskazuje, jest rośliną zimozieloną. Preferuje stanowiska w cieniu i półcieniu, jednak dobrze radzi sobie również w słońcu. Ma małe wymagania glebowe,
  • żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) - to kolejny iglak, który dobrze nadaje się na żywopłoty. Jest odporny na suszę, choroby i szkodniki, rośnie szybko i nadaje się do formowania,
  • klon polny (Acer campestre) - to drzewo liściaste, które dobrze nadaje się na żywopłoty. Charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami, powolnym wzrostem i gęstymi, mocno rozgałęzionymi, zwartymi koronami oraz dekoracyjnymi liśćmi,
  • berberys pospolity (Berberis vulgaris) - krzew o gęstej i kolczastej strukturze, który nadaje się na niskie żywopłoty. Jego cechy szczególne to intensywnie czerwone owoce, a także liście zmieniające kolor na czerwony w okresie jesieni,
  • żylistek czerwony (Cornus alba) - to krzew o gęstej i rozłożystej strukturze. Charakteryzuje się intensywnie czerwonymi pędami, a także dekoracyjnymi liśćmi i kolorowymi kwiatami.
  • grab pospolity (Carpinus betulus L.) - jest szybko rosnącym drzewem liściastym z silnie zagęszczoną koroną, która nadaje się kształtowania w formie żywopłotu. Jesienią jego liście przebarwiają się na żółty kolor. Roślina ta cieszy się dużą odpornością na różne warunki.
113-min.jpg

Zakładanie żywopłotu z roślin kopanych z gruntu - krok po kroku

Właściwie wykonane prace w trakcie sadzenia roślin kopanych z gruntu dają pewność, że rośliny się przyjmą, a Ty nie będziesz musiał powtarzać tego żmudnego procesu i narażać się na dodatkowe koszty. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w planowaniu zajęć.

Krok 1: Wybierz odpowiedni gatunek rośliny

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego gatunku rośliny, który będzie łatwy w utrzymaniu i idealnie wkomponuje się w Twój ogród. Wybierz rośliny, które będą dobrze tolerować klimat i warunki glebowe w Twoim ogrodzie. 

Jest to bardzo istotne w procesie planowania wymarzonego ogrodu.

Krok 2: Przygotuj miejsce do sadzenia

Kolejną ważną czynnością jest przygotowanie miejsca do sadzenia. Usuń chwasty i inne przeszkody z terenu, który zamierzasz przekształcić w żywopłot. Oczyść glebę i upewnij się, że jest ona dobrze nawodniona.

Do przekopania i rozluźnienia ziemi pod nasadzenia przyda się kompaktowa glebogryzarka SRC 685 RG, która w łatwy sposób przekształci zbitą ziemię w idealny teren do sadzenia roślin z odkrytym korzeniem.

Istotną kwestią jest także zadbanie o odpowiednie podłoże, w którym wybrany gatunek roślin będzie się czuł najlepiej. Szczegółowych informacji o preferowanej przez daną roślinę ziemi z pewnością udzieli Ci pracownik sklepu ogrodniczego lub szkółki, w której kupisz sadzonki. 

Jednak nie zawsze będziesz w stanie znacząco poprawić jakość gleby w swoim ogródku - dlatego tak ważne jest skrupulatne dobranie gatunków do warunków panujących na stanowisku, na którym mają wzrastać.

Krok 3: Kup odpowiednie sadzonki z odkrytym korzeniem

Wybierając rośliny do posadzenia, zwróć uwagę na ich stan - czy korzenie nie są uszkodzone, przesuszone czy zgniłe. Uważaj także na defekty liści i pędów, które mogą powodować podatność rośliny na choroby i słaby rozwój.

Jeśli chcesz zminimalizować koszty, po sadzonki wybierz się bezpośrednio do szkółki, gdzie kupisz je w cenach niższych, niż te proponowane przez sklepy ogrodnicze.

Krok 4: Posadź rośliny

Po przygotowaniu miejsca i wyborze odpowiednich roślin możesz przystąpić do sadzenia. Zanim zaczniesz, upewnij się, że miejsce, w którym będziesz sadzić, jest dobrze nawodnione. Przygotuj otwory na sadzonki o głębokości i szerokości dwukrotnie większej niż korzeń rośliny. Umieść sadzonki w otworach i uzupełnij glebę wokół korzeni. Upewnij się, że rośliny są dobrze osadzone i nie przesuwają się.

Krok 5: Podlewanie i pielęgnacja

Po zakończeniu sadzenia obficie podlej rośliny wodą. Aby utrzymać żywopłot w dobrej kondycji, podlewaj go regularnie w suchych okresach, a także wzmacniaj nawozami organicznymi co kilka miesięcy. 

O sadzeniu drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami pisaliśmy więcej tutaj.

W prowadzeniu pięknego żywopłotu istotne jest także regularne przycinanie, który pozwoli na lepszy wzrost rośliny, a także utrzymanie go w odpowiednim kształcie. 

Aby żywopłot zachwycał pięknym kształtem i bujnym wzrostem, regularnie go przycinaj.

Aby praca była lekka i przyjemna, zaopatrz się w urządzenia ogrodowe, które znacznie usprawnią Twoją pracę. Sekator akumulatorowy SHT 700 AE doskonale spisze się w pracach nad zagęszczonymi roślinami o pokaźnych rozmiarach, natomiast w przypadku małych sadzonek sprawdzą się nożyce akumulatorowe SGM 102 AE.

1-min.jpg

Więcej o tym, jak utrzymać żywopłot w dobrej formie przeczytasz w tym artykule.

Podsumowując, sadzonki z odkrytym korzeniem są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą stworzyć piękny i naturalny żywopłot w swoim ogrodzie. Dzięki tym roślinom można w prosty i niedrogi sposób oddzielić swoją działkę od sąsiedniej posesji, zapewnić sobie prywatność oraz stworzyć przyjemną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. Wystarczy tylko odpowiednio wybrać gatunki roślin, zadbać o odpowiednie warunki sadzenia i regularnie pielęgnować żywopłot, aby cieszyć się jego pięknem przez wiele lat. 

Zarówno w przygotowaniu gruntu do wysadzenia, jak i w dalszej pielęgnacji roślin pomogą Ci urządzenia ogrodowe STIGA.