6 wskazówek, dzięki którym zaprojektujesz wymarzony ogród

Ogród
6 wskazówek, dzięki którym zaprojektujesz wymarzony ogród

Decydując się na samodzielną aranżację ogrodu, w pierwszej kolejności zdecyduj jaką funkcję ma pełnić: rekreacyjną, sportową, reprezentacyjną? Czy ma dostarczać owoce i warzywa? Te pytania pomogą nadać Twoim dalszym pracom właściwy kierunek. Oto 6 wskazówek, którymi warto kierować się w planowaniu wymarzonego ogrodu!

Sadzenie drzewa o rozłożystych gałęziach pośrodku ogrodu to częsty błąd popełniany przed ogrodników-amatorów. Roślina znajdująca się w tym szczególnym miejscu optycznie zmniejsza przestrzeń i sprawia, że pozostała część ogrodu-choć efektywnie zagospodarowana-pozostaje niezauważalna.

Piękny ogród nie zależy od imponującej ilości gatunków roślin, ale umiejętnego połączenia kilku z nich. Dysproporcje powstałe na skutek zbyt dużej ilości niepasujących do siebie kwiatów i krzewów negatywnie odbiją się na estetyce całego-przede wszystkim małego-ogrodu.

Posadzenie blisko siebie zróżnicowanych roślin może również doprowadzić do obumarcia części z nich. W naturalnym środowisku wiele gatunków roślin ogrodowych nie rośnie w swoim sąsiedztwie. Nie wiedząc, w jakim otoczeniu dana roślina czuje się najlepiej, zdajesz się na przypadek; posadzone przy sobie odmienne gatunki mogą współpracować i rosnąć na równi, albo nie. W tej sytuacji przetrwa silniejsza roślina.

Zwracaj uwagę na podstawowe wymagania roślin, jakie planujesz posadzić w ogrodzie. Zorientuj się, czy gatunki, które planujesz posiać są cieniolubne, czy może potrzebują silnego nasłonecznienia; jaką ziemię preferują; jak wyglądają zestawione z innymi roślinami oraz o różnych porach roku.

Jeżeli planujesz zakup drzewek ozdobnych (np. brzozy czy świerków), nie sadź ich w pobliżu obiektów architektonicznych. To zasada, której powinieneś przestrzegać zarówno ze względów estetycznych, jak i bezpieczeństwa. Rozrastające się konary w skrajnych przypadkach mogą uszkodzić dach domu, a korzenie - fundamenty.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie gatunku drzewka upewnij się zatem, czy gabarytowo pasuje do Twojego ogrodu. Jeżeli nie wiesz, jak dana roślina będzie wyglądać za kila lat - odwiedź szkółkę drzew ozdobnych. W ten sposób upewnisz się w decyzji zakupu.

Planując położenie poszczególnych roślin pamiętaj o tym, aby układały się piętrami. Im dalej od środka ogrodu, tym krzewy powinny być wyższe. Pamiętaj o następującej kolejności:

1) trawnik,

2) rośliny jednoroczne i dwuroczne byliny,

3) byliny,

4) niskie krzewy ozdobne,

5) wysokie krzewy,

6) drzewa.

Chcesz optycznie zwiększyć powierzchnię ogrodu? Wybieraj krzewy i drzewa o liściach (lub igłach) w tonacji zielono-niebieskiej, np. świerka kłującego, jałowca płożącego, trawę ozdobną "Festuca Glauca".

Obok roślinności – kwiatów, drzew i krzewów ozdobnych – na przygotowywanym przez Ciebie planie zagospodarowania ogrodu nie może zabraknąć pozostałych elementów dekoracyjnych: ścieżek, oczka wodnego, warzywnika, ogródka ziołowego itd. Postaraj się rozmieścić je tak, abyś mógł łatwo i szybko dostać się do dowolnej części ogrodu, np. podczas koszenia trawnika, czy prac na działce.

W samodzielnym przygotowaniu planu aranżacji ogrodu pomogą Ci darmowe programy komputerowe m.in.: Garden Puzzle, czy też Sketchup.

Wiele z nich posiada wykazy roślin, dzięki czemu szybko i prosto dobierzesz odpowiednie rośliny do swojego ogrodu.

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu to nie lada wyzwanie, co nie oznacza, że powinieneś z niego zrezygnować i zatrudnić zawodowego architekta krajobrazu. Przestrzegając kilku prostych zasad doboru i kompozycji roślin jesteś w stanie stworzyć przemyślany i kreatywny projekt wymarzonego ogrodu w niczym nie ustępujący pracy profesjonalisty!