W jaki sposób sadzić drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami?

Ogród
W jaki sposób sadzić drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami?

Drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami, choć kosztują mniej od roślin sprzedawanych w donicach, są nieco bardziej wymagające. Jeżeli mają dobrze przyjąć się i zdrowo wzrastać, powinieneś: prawidłowo przygotować podłoże, dobrać odpowiednią technikę siewu oraz kompleksowo zadbać o pielęgnację.

Wybieraj je zawsze, gdy planujesz jednorazowo wysiać większą ilość roślin, np. na żywopłot. Siewki drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami uprawiane są w szkółkach. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku zostają jednak wykopane, stąd ich zamienna nazwa – „kopane z gruntu”.

Gdzie i w jaki sposób korzystnie kupić siewki roślin z odkrytymi korzeniami?

Dostępne są zarówno u hodowców, jak i w sklepach ogrodniczych. Zakup w pierwszym wariancie jest najkorzystniejszy, ponieważ osobiście możesz przekonać się, w jakich warunkach uprawiane są interesujące Cię gatunki, a także nadzorować ich traktowanie od momentu wykopania do przewiezienia pod wskazany adres. Rośliny na czas transportu powinny zostać zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem warunków pogodowych – słońca, wiatru – poprzez owinięcie brył korzeniowych oraz dodatkowym okryciem ich plandeką po ułożeniu w samochodzie.

Jeżeli jednak zdecydujesz się skorzystać z oferty sklepu ogrodniczego, zachowaj szczególną ostrożność — dokładnie przyglądaj się każdemu egzemplarzowi. Rośliny o gładkiej korze powinny być zadołowane w glebie i przechowywane w zacienionym miejscu, pozbawione objawów przesuszenia, infekcji chorobowych oraz znamion uszkodzeń. Sprzedawane są w stanie bezlistnym: wiosną przed otwarciem pąków, jesienią po opadnięciu liści.

Kiedy wysiewać rośliny z odkrytymi korzeniami?

Wiosna jest najbardziej odpowiednim okresem sadzenia roślin wrażliwych na niskie temperatury. Wśród gatunków owocowych są to m.in.: brzoskwinie i morele, natomiast ozdobnych — róże pienne.

Jesień natomiast to dogodna pora roku na sadzenie większości drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. Pomimo że są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, warto dodatkowo zabezpieczyć je i zastosować właściwe osłony przed mrozem, silnym i marznącym wiatrem czy opadami śniegu.

W jaki sposób przygotować podłoże do wysiewu?

Docelowe miejsca nasadzenia — wgłębienia o głębokości ok. 60 cm i średnicy ok. 50 cm – użyźnij. Wykopana gleba może okazać się ciężka i zbita, lekka i uboga lub przesuszona. W pierwszym wymaga rozluźnienia poprzez wymieszanie z piaskiem lub żwirem, w drugim poprawy właściwości dzięki dodatkowi w postaci cienkiej warstwy kompostu, natomiast w trzecim nawodnienia, np. hydrożelem – substancji gromadzącej wodę.

Jeszcze przed zasadzeniem roślin, warto ich korzenie zanurzyć w szczepionce mikoryzowej. W ten sposób dodatkowo je odżywisz; mikoryza poprawi ich przepuszczalność, dzięki czemu lepiej pobierać będą z gleby składniki odżywcze oraz wodę, a przez to szybciej wzrastać.

Zasady sadzenia i pielęgnacji drzew i krzewów ozdobnych „kopanych z gruntu”

Sadzonki drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami posadź tak szybko, jak to możliwe (najlepiej tuż po przewiezieniu do ogrodu), umieszczając na identycznej głębokości, na jakiej hodowane były
w szkółce. By ułatwić sobie osadzenie rośliny i równomierne rozłożenie korzeni bez zbędnego skręcania czy zawijania ich, na dnie przygotowanego dołka usyp niewysoki kopczyk ziemi. Następnie zasyp wgłębienie i delikatnie ugnieć podłoże, dzięki czemu gleba będzie dobrze przylegać do rośliny. To minimalizuje ryzyko wywrócenia się rośliny przez silny wiatr.

Wiosną, niedługo po posadzeniu, przytnij pędy roślin. Zabieg jednocześnie równoważy straty
w systemie korzeniowym i minimalizuje zapotrzebowanie na wodę w pierwszej fazie okresu wegetacyjnego. Te efekty uzależnione są jednak od techniki cięcia. Dobierz ją w zależności od gatunku drzew i krzewów, w przeciwnym razie przyczynisz się do osłabienia ich kondycji, a nawet zahamowania wzrostu.

Rośliny pozbawione bryły korzeniowej prezentują się nie mniej efektownie od doniczkowych.  Warto poświęcić im nieco czasu i pracy, by za mniejsze pieniądze upiększyć przydomowy krajobraz i cieszyć się efektownym ogrodem.