Ogród w dobrej formie. Jak nadać atrakcyjny kształt krzewom ozdobnym?

Ogród
Ogród w dobrej formie. Jak nadać atrakcyjny kształt krzewom ozdobnym?

Posiadasz krzewy czy drzewka ozdobne? A może żywopłot? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad jak o nie zadbać. Zapraszamy do lektury!

Nienaganna prezencja krzewów ozdobnych - marzenie niejednego ogrodnika. Jesteś jednym z nich? Sięgnij po poniższy artykuł!

Przycinanie krzewów ozdobnych

Istnieje kilka rodzajów cięć krzewów ozdobnych. Oto one:

 • Cięcie po posadzeniu - to dzięki niemu roślina może się prawidłowo przyjąć. Wtedy też po raz pierwszy formuje się korona. Stosuje się je zazwyczaj w wypadku sadzenia na wczesną wiosnę lub jesienią krzewów wykopanych z gruntu (mających odkryty system korzeniowy). 

W jaki sposób wykonać cięcie? W pierwszej kolejności usuń wszelkie uszkodzone i zbyt długie korzenie. Następny krok to pozbycie się chorych i słabych pędów. Później skróć pozostałe, tak aby ograniczyć rozmiary korony. Pamiętaj, aby nie naruszyć naturalnego pokroju krzewu! 

 • Cięcie formujące koronę - przeprowadzaj je przez okres 2-3 lat po posadzeniu. Wykonuj go w okresie zimowym (w lutym i marcu). Usuwaj zawsze jeden z dwóch pędów, rosnących równolegle i konkurujących o przewodnictwo
 • Cięcie pielęgnacyjne w następnych latach – wykonuj je tak, aby nie zakłócić typowego dla każdego krzewu sposobu wzrostu, budowania korony i rozkrzewiania się.
 • Cięcie stymulujące kwitnienie – systematycznie usuwaj stare gałęzie. Dzięki temu rozluźnisz koronę i zapewnisz lepsze naświetlanie młodych pędów. Będą one regularnie kwitnąć.   
 • Cięcie odmładzające –  silnie przytnij całą koronę albo kilka najstarszych pędów, znajdujących się na obwodzie krzewu. Skróć je o 30-50 cm i odtwórz koronę z nowych pędów.
 • Usuwanie przekwitłych kwiatów (ogławianie) – przycinaj wierzchołki pędów razem z przekwitłymi kwiatami albo kwiatostanami. Dzięki zabiegowi przedłużysz kwitnienie krzewów.
 • Usuwanie odrostów korzeniowych – przeprowadzaj je zwłaszcza na szczepionych drzewkach i krzewach ozdobnych. Odrosty usuwaj niezwłocznie poprzez ich przycięcie (jak najkrótsze) albo wyrwanie.
 • Cięcie sanitarne – dotyczy wszelkich chorych, przemarzniętych lub uszkodzonych mechanicznie gałęzi. Jeśli gałęzie się o siebie ocierają, usuń tę bardziej uszkodzoną.
 • Cięcie prześwietlające koronę – wykonuj je na starszych, zanadto zagęszczonych krzewach, co kilka lat. 

Kiedy przycinać drzewa i krzewy ozdobne?

Najważniejszą zasadą przycinania krzewów ozdobnych jest ustalenie optymalnego terminu. Pora kwitnienia jest decydującym czynnikiem jeśli chodzi o termin cięcia, jednak równie istotna jest kwestia pogody - pracuj tylko w suche, słoneczne dni. Krzewy, które kwitną latem i jesienią przycinaj od lutego do momentu rozpoczęcia wegetacji. 

Krzewy mające pędy jednoroczne możesz przycinać co roku; są to przykładowo wrzosy. Gdy przytniesz gałązki, rozwiną się nowe, a te z kolei zakwitną w tym samym roku. 

Jeśli posiadasz krzewy, które zawiązują pąki latem na wieloletnich pędach, przycinaj je wyłącznie po okresie kwitnienia. Są to:

 • forsycja pośrednia
 • krzewuszka
 • lilak pospolity
 • migdałek trójklapowy
 • złotlin

Cięcie przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego to częsty błąd, skutkujący wybujałym rozrostem krzewu i słabym kwitnieniem. Pielęgnację krzewów zakwitających wiosną warto przeprowadzić więc corocznie na przełomie kwietnia i maja, skracając przekwitłe pędy o ⅓ długości.  

Jakich krzewów nie przycinać?

Czy cięcie zawsze jest konieczne? Odpowiedź brzmi: nie. Wśród krzewów, które doskonale radzą sobie bez ingerencji pilarki czy sekatora znajdują się m.in. niektóre krzewy kwitnące. Przycinania nie lubią:

 • azalie
 • ketmie syryjskie
 • magnolie
 • oczary omszone
 • perukowce podolskie
 • sumaki octowce
 • wawrzynki wilczełyka
 • złotokapy

Nie powinieneś również ścinać drzew ozdobnych, których korona uformowała się w szkółce. Usuń tylko pędy wyrastające w wadliwy sposób albo konkurujące z przewodnikiem. 

Krzewy i drzewa iglaste to kolejne z roślin, które nie wymagają intensywnego cięcia. Przez pierwsze dwa lata od zasadzenia pozwól im na swobodny wzrost, a w kolejnych latach wykonuj wyłącznie cięcie wiosenne i korygujące (czerwiec-lipiec), skracając jedynie pojedyncze, silnie wybijające pędy.

Wyjątkiem od tej reguły są jednak żywopłoty. Jak je pielęgnować?

Jak i kiedy uformować żywopłot?

Formuj go późną wiosną oraz jesienią. Przełomem czerwca i lipca przytnij wszystkie pędy o połowę ich długości, a gdy nadejdzie jesień, skróć wyłącznie tegoroczne przyrosty. Pamiętaj, aby strzyc żywopłot regularnie, zwyczajowo dwa razy w roku (wiosną i późnym latem). 

W czasie gdy żywopłot zaczyna rosnąć, kształtuj go poprzez częste strzyżenie, a gdy będzie starszy, utrzymuj nadaną mu formę. Dobrze ukształtowany, powinien mieć formę trapezu (w przekroju pionowym), czyli szerszy u podstawy i węższy u szczytu. Ściana boczna powinna się odchylać od pionu o 5-10 stopni. To sprawi, że cały żywopłot będzie doświetlony. 

Najczęstsze błędy w pielęgnacji krzewów ozdobnych

Przystępując do przycinania krzewów ozdobnych, warto zdać sobie sprawę z błędów, jakie popełniają ogrodnicy. Do najczęstszych należą:

 • cięcie brudnymi narzędziami
 • nieprzestrzeganie terminów pielęgnacji
 • rezygnacja z cięcia
 • nieodpowiednia technika cięcia, np. skracanie pędów na nieodpowiedniej wysokości

Pielęgnacja ogrodowego krajobrazu? Nie zapomnij o pilnowaniu terminów, w których możliwe jest bezpieczne usuwanie zdrewniałych czy wybujałych gałązek poszczególnych gatunków roślin. 

Pamiętaj też o systematycznej konserwacji narzędzi ogrodniczych pomocnych w tego typu zadaniu. Jakie urządzenia do przycinania warto mieć pod ręką?

Czym przycinać krzewy, żywopłoty i drzewka ozdobne? Poznaj narzędzia STIGA

 • sekatory SHT: 100 ae, 500 ae, 700 ae, 900 ae; SPH: 700 ae, 900 ae - przykładowo Sekator SHT 500 ae pozwala na około 50 minut pracy na jednym naładowaniu akumulatora. Podwójny nóż wycinany laserowo ma długość 58 cm, a przerwa między zębami to 27 mm. Uchwyt obraca się o 180 stopni i można go ustawić w trzech różnych pozycjach. 

Kolejnym ciekawym pomysłem jest sekator akumulatorowy z wysięgnikiem SPH 900 ae. Dwa wydajne (sugerowane) akumulatory 48 V 7,5 Ah możesz umieścić w systemie plecakowym SBH 900, dzięki czemu odciążysz kręgosłup i obniżysz wagę narzędzia. Akumulatory i system plecakowy do zakupienia osobno. 

krzewy stg-min.jpg
 • pilarka SPS 700 ae - to akumulatorowe urządzenie tnie na wysokość do 2,70 m, nie licząc wzrostu operatora (łączna wysokość pracy to więc ok. 4 m). Napędza ją potężny akumulator 48 V 4 Ah i silnik 450 W. Prowadnica ma długość 25 cm, a łańcuch jest skonstruowany tak, by zminimalizować odrzut. Pilarka została też wyposażona w wygodną, gumową rączkę. Czego chcieć więcej? 
 • urządzenia wielofunkcyjne - SMT 100 ae, SMT 500 ae - dzięki urządzeniom wielofunkcyjnym STIGA możesz zapomnieć o niewygodnej i niebezpiecznej pracy na wysokościach! Narzędzia są lekkie, ciche i nie wytwarzają spalin.  Posiadają teleskopowy wałek, dzięki któremu praca jest łatwiejsza, bez konieczności rozkładania drabiny. W SMT 500 ae osiągniesz wysokość do 4,30 m z sekatorem i 4 m z podkrzesywarką. Sześciopozycyjny uchwyt zapewni obrót o 112 stopni, dzięki któremu możesz ciąć krzewy pod kątem, bez wysiłku. 

Krzewy ozdobne, drzewka i żywopłoty są wizytówką ogrodu. Warto zadbać o ich nienaganną prezencję. Bardzo istotne jest regularne przycinanie i formowanie roślin. Prace ogrodowe czas zacząć!