Jak cieszyć się ukwieconym ogrodem… zimą?

Porady
Jak cieszyć się ukwieconym ogrodem… zimą?

Zimą wiele roślin wchodzi w fazę uśpienia, ale są też wyjątki, które zaczynają kwitnąć, gdy wszystko inne idzie spać. 

Jeśli czas, kiedy w Twoim ogrodzie nie ma kwiatów, to czas stracony, zdecyduj się na rośliny, które kwitną zimą! Poniżej proponujemy Ci kilka gatunków, które oczarują Cię nawet w chłodniejsze miesiące. 

1. Ciemiernik biały

Znany również jako “róża zimowa” czy „róża bożonarodzeniowa”. Jego gęste, wiecznie zielone liście są zwieńczone dużymi kwiatami, które kwitną od grudnia do marca. Nawet gdy jest poniżej zera i kąsają mrozy, ten wytrzymały, wieloletni ciemiernik dobrze się rozwija. 

Protip: Świetnie nadaje się również jako kwiat cięty. Połóż delikatne kwiaty w szklanej misce z wodą, aby stworzyć efektowną aranżację!

Jak go uprawiać?

ukwieconyogrod4.jpeg

Ciemiernik sadzi się w wilgotnej, dobrze przepuszczalnej glebie zasadowej. 

Jeśli nie wiesz jak zbadać kwasowość swojej ziemi, przeczytaj nasz poradnik.

Dobrze sprawdzi się na trudnych stanowiskach, ale postaraj się zadbać o to, aby zapewnić mu półcień, a także miejsce osłonięte od wiatrów - pozwoli to na ochronę rośliny przed większymi mrozami.. Świetnie wygląda sadzony między drzewami lub krzewami, jednak można go uprawiać również na tarasach i balkonach. 

Najlepiej sadzić go początkiem maja, albo pod koniec sierpnia i we wrześniu.

Ciemiernik osiąga wysokość od 20 cm do nawet 45 cm.

Ciemierniki wymaga żyznych gleb, dlatego warto nawozić je kompostem lub obornikiem. Gdy pojawią się nowe liście i kwiaty, dobrze jest odciąć te stare. Roślina ta nie lubi przenoszenia.

2. Kamelia 

Kamelia (zwana również kwiatem herbaty górskiej) to wiecznie zielony krzew z Azji Południowo-Wschodniej. Znany jest z pięknych kwiatów, występujących w kilku wyrazistych kolorach: białym, żółtym, fuksjowym oraz czerwonym. Kwitnie zarówno zimą, jak i wiosną.

Ten szybko rosnący i wiecznie zielony krzew ma pachnące, pojedyncze, pełne lub półpełne kwiaty z okrągłymi płatkami i jasnożółtymi pręcikami, którym pszczoły nie mogą się oprzeć. Jest odporny na różne warunki.

ukwieconyogrod1.jpeg

Jak ją uprawiać?

Należy ją sadzić w glebie wolnej od wapna, dobrze przepuszczalnej. Jeśli nie masz kwaśnej gleby, uprawiaj ją w dużych pojemnikach z kompostem wrzosowatym. 

Kamelia pięknie rośnie niezależnie od nasłonecznienia, ale potrzebuje osłony przed wiatrem i silnymi mrozami. 

Kamelię można ją sadzić od listopada do marca, jeśli ziemia nie jest zamarznięta.

Roślina dorasta do 2,5 m wysokości i jest dosyć rozłożysta.

Twarda woda wodociągowa zawiera duże złogi wapnia, które wpływają na kwasowość gleby, więc w miarę możliwości do podlewania używaj wody deszczowej. 

Wiosną warto dodać dobrej jakości ściółkę z kory, aby kondycja gleby była jeszcze lepsza. O zaletach więcej napisaliśmy w tym artykule

Przycinanie nie jest konieczne, aby pojawiały się nowe pąki. Jeśli jednak chcesz kontrolować jej wysokość, przycinaj ją zaraz po przekwitnieniu.

3. Jaśmin nagokwiatowy

Jasnożółte kwiaty i wiecznie zielone pędy potrafią zachwycić. Wytrzymały, zimowy jaśmin (Jasminum nudiflorum) jest łatwy w uprawie i dodaje trochę radosnego blasku w pochmurne, zimowe dni. 

Jego bezzapachowe kwiaty pojawiają się czasami już w styczniu. Przy łagodnych temperaturach jaśmin może kwitnąć wiele tygodni.

Uwaga! Nie należy mylić jaśminu (Jasminum) ze znanym wszystkim, białym jaśminowcem (Philadelphus).

ukwieconyogrod2.jpeg

Jak go uprawiać?

Jaśmin najlepiej rośnie na dobrze przepuszczalnej glebie. 

Dobrze nasłonecznione stanowisko to idealne warunki, aby osiągnął spektakularne rozmiary.

Jeśli sadzisz jaśmin przy ścianie lub ogrodzeniu, poprowadź jego łodygi po kracie lub drutach. Chociaż jest rośliną pnącą, może równie świetnie wyglądać pociągnięty po nisko wiszącej ścianie, płocie czy murze.

Jaśmin nagokwiatowy najlepiej sadzić wiosną - wtedy, jeśli wszystko dobrze pójdzie, zakwitnie w następną zimę.

Krzew osiąga wysokość od 2 do 3 metrów. W przypadku większych okazów możemy mówić nawet o 4 metrach!

Jak pielęgnować jaśmin, aby pięknie rósł? Przed posadzeniem rośliny wykop dziurę około 15 cm od ściany i posyp ją mikoryzą - to wspaniały booster, który wspomoże wzrost krzewu! 

Dobrze jest nawozić go obornikiem lub kompostem. Więcej o kompostowaniu przeczytasz w artykule: Poszukujesz najlepszego nawozu? Znajdziesz go w ogrodzie!

Przycinaj go regularnie, aby zachować upragniony kształt i zapobiec łysieniu. Jeśli chcesz, aby pięknie się rozrastał, stosuj metodę “warstwowania”, która polega na przycinaniu młodych i zdrowych gałęzi blisko ziemi.

Przydatne narzędzia 

  • Jeśli chcesz samodzielnie przygotować ściółkę pod swoje rośliny, pomoże Ci w tym rozdrabniacz. Dzięki niemu ogrodowe odpady możesz przerobić na bio ściółkę!
  • W pielęgnowaniu żywopłotów świetnie sprawdzi się sekator akumulatorowy SHT 700 EA albo  nożyce akumulatorowe SGM - dla niższych, pojedynczych krzewów.
  • W okiełznaniu wysoko rozrastających się krzewów (np. 4-metrowych jaśminów)  pomoże Ci sekator akumulatorowy z wysięgnikiem
  • Aby przygotować ubitą ziemię do wysadzania roślin, spulchnij ją spulchniaczem dołączonym do nożyc SGM. 
  • Jeśli planujesz posadzić swoje rośliny na większym terenie, przydatna może okazać się glebogryzarka. Oszczędzisz z nią swoje siły i czas.

Nie pozwól zimie żeby odebrała Ci radość płynącą prosto z ogrodu. Zastosuj nasze wskazówki i ciesz się pięknie kwitnącymi roślinami, nawet w zimowe dni! Kolorowe kwiaty, kiedy wszystko dookoła nabiera szarych barw, to marzenie każdego entuzjasty barwnych ogrodów. Zrealizuj je ze STIGĄ!