Poszukujesz najlepszego nawozu? Znajdziesz go w ogrodzie!

Zrób to sam
Poszukujesz najlepszego nawozu? Znajdziesz go w ogrodzie!

Kompost nie bez przyczyny nazywany jest "złotem ogrodników". To dzięki niemu Twój ogród zalewa morze kwiatów, a działka obfituje w zdrowe owoce i warzywa. Ten nieoceniony nawóz znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach, ale i we własnym ogrodzie. Sprawdź w jaki sposób samodzielnie wyprodukować kompost i jak radzić sobie z najczęstszymi problemami, pojawiającymi się przy kompostowaniu.

Dlaczego warto założyć kompostownik?

Zadaniem kompostu jest przede wszystkim dostarczenie glebie mikroelementów niezbędnych do jej odżywienia, a w efekcie użyźnienia. Substancje organiczne znacznie poprawiają cyrkulację powietrza, co szczególnie ważne jest w przypadku gleb ciężkich i zbitych, najczęściej niewystarczająco napowietrzonych w głębszych warstwach.

Kompost stosuj również do gleb piaszczystych, które z kolei przepuszczają zbyt dużą ilość wody, doprowadzając do przegnicia korzeni roślin. Nawóz pozwala zatrzymać odpowiednie dawki wody we właściwych warstwach ziemi, a e efekcie – optymalnie nawilżyć rośliny.

Zakładając kompostownik:

 • zmniejszasz ilości odpadów w gospodarstwie domowym,
 • działasz na rzecz środowiska (odpadki organiczne rozkładające się na wysypisku śmieci zaczynają wydzielać do atmosfery szkodliwy metan, co wpływa na niekorzystne zmiany klimatyczne),
 • oszczędzasz (kompost możesz wyprodukować samodzielnie, natomiast nawóz musisz kupić).

 

Silent i Bio Master – rozdrabniacze idealne do Twojego ogrodu

Źródło: www.stiga.pl

Z czego przygotujesz kompost?

Do najlepszych, choć często pomijanych, składników odżywczego kompostu zaliczamy w pierwszej kolejności resztki organiczne, którymi codziennie przepełniasz kuchenny kosz. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

 • skórki, skorupki jajek, zepsute owoce, nacie, ścięte uschnięte liście kwiatów i innych roślin przechowywanych w domu.

To jednak nie wszystkie składniki kompostu. Prawdopodobnie zaskoczy Cię fakt, że tak samo cenne są:

 • fusy z herbaty i kawy, filtry z kawy czy popiół z kominka.

Fusy z kawy zawierają spore dawki składników mineralnych (m.in. potasu, magnezu, miedzi, fosforu, azotu), które niezbędne są glebie do utrzymania właściwej kondycji. Posiadają lekko kwaśny odczyn PH (na poziomie 6,2), dzięki czemu, podobnie jak popiół, wprost idealnie sprawdzą się w naturalnej pielęgnacji gleby kwaśnej.

Co jeszcze możesz wykorzystać? Odpadki pochodzenia roślinnego zaścielające ogród to idealny skład w pełni wartościowego kompostu. Skoszona trawa, liście, drobne gałęzie krzewów i drzewek ozdobnych, siano czy drewniane wióry - to tylko niektóre "śmieci", które możesz wykorzystać w przydomowym kompostowniku.

Zanim jednak przystąpisz do kompostowania, pamiętaj, że gałązki zarówno drzewek, jak i krzewów zwierają bardzo małą ilość azotu. Z tego względu zawsze miej pod ręką dodatkowy zapas mineralnego nawozu azotowego, np. saletry azotowej. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy na 1m³ kompostownika dodasz maksymalnie 3 kg nawozu kupnego.

Jak założyć kompostownik?

Aby założyć najprostszą pryzmę kompostową powinieneś:

 1. wyodrębnić w ogrodzie miejsce na składowanie odpadków,
 2. wyłożyć dno kompostownika materiałem zapewniającym cyrkulację powietrza (np. słomą lub gałęziami), a następnie przykryć siatką,
 3. naprzemiennie nakładać kolejne warstwy składników,
 4. dodatkowo, każdą kolejną warstwę kompostu możesz przysypać świeżą porcją specjalnych bakterii, przyśpieszających proces kompostowania.

To dużo pracy, która wymaga zarówno czasu, jak i siły. Możesz jej uniknąć, pracując z zaawansowanym urządzeniem, które pomoże Ci przygotować jeden ze składników kompostu. Rozdrabniacze, bo o nich mowa, nie wymagają wydzielenia stałego miejsca w ogrodzie oraz wielogodzinnej obsługi. Napędzane silnikiem elektrycznym maksymalnie szybko uporają się nawet z grubszymi gałęziami krzewów i drzew, które przeznaczyłeś na kompost.

Jak pracować z rozdrabniaczem?

Wystarczy, że uprzednio wyselekcjonowane gałęzie warstwowo będziesz umieszczał w koszu zasypowym. Dzięki wydajnemu silnikowi każda kolejna porcja materiału zostanie dokładnie rozdrobniona, a następnie przerzucona do pojemnego kompostownika. Tak wyprodukowany „składnik” możesz natychmiast wmieszać w przygotowywany kompost.

Najczęstsze problemy z kompostem

Pamiętaj, że samo przygotowanie kompostu nie wystarcza. Jeżeli zależy Ci na jego jakości, powinieneś regularne sprawdzać jego stan. Oto rozwiązania najczęstszych problemów związanych z założeniem kompostownika:

 • nieprzyjemny zapach: świadczy o niewłaściwej cyrkulacji powietrza. Właściwe dotlenienie składników zapewnisz, gdy ponownie przerzucisz widłami pryzmę,
 • przesuszone głębsze warstwy: przerzuć pryzmę tak, aby głębsze warstwy znalazły się na wierzchu, a następnie regularnie je podlewaj,
 • za mało nagrzany wierzch: to sygnał niewystarczającej ilości azotu. Dodaj do kompostu świeżo skoszoną trawę,
 • zbyt suchy wierzch: regularnie podlewaj kompost, jednocześnie pamiętając, aby w dzień bez nawadniania przykryć kompost folią.

Kompost to najcenniejszy nawóz naturalny, jaki może otrzymać gleba. Gruntownie poprawia jej jakość, zapewniając w ten sposób doskonałe warunki do rozwoju zarówno roślinności ozdobnej, jak i uprawnej. Właściwie przygotowany kompost przygotowany z pomocą rozdrabniacza na długie miesiące odżywi Twój ogród, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się jego idealną kondycją bez konieczności wyczerpującej pracy.

Zobacz produkt w sklepie Stiga