Jak regulować napięcie łańcucha w pilarce?

Porady
Jak regulować napięcie łańcucha w pilarce?

Na bezpieczeństwo i komfort pracy z pilarką duży wpływ ma prawidłowe napięcie łańcucha tnącego. W jaki sposób go regulować?

Spis treści:

Każdorazowo przed planowanym użyciem pilarki – spalinowej, elektrycznej czy akumulatorowej – powinieneś sprawdzić, czy łańcuch tnący jest naprężony i w razie konieczności skorygować go.  

Ma to swoje uzasadnienie. Po pierwsze podnosi Twoje bezpieczeństwo i komfort w trakcie pracy. Po drugie wydłuża żywotność maszyny, ponieważ minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii.

Naciąganie łańcucha w pilarce. Podstawowe zasady BHP

Pracując pilarką z łańcuchem, który został zbyt mocno napięty, ryzykujesz uszkodzeniem prowadnicy. Posługując się maszyną z luźnym łańcuchem mogącym zsunąć się z szyn prowadnicy, narażasz się z kolei na niebezpieczny wypadek, wskutek którego może dojść do uszkodzeń ciała.

Zanim naprężysz łańcuch pilarki, dokładnie oczyść rowki prowadnicy. Możesz w tym celu wykorzystać cienki śrubokręt lub specjalny pilnik (ostrzałkę) do łańcucha. Zalegający w tym miejscu kurz czy trociny mogą spowodować niekontrolowane wysunięcie się łańcucha tnącego z szyn, co z kolei bezpośrednio zagraża Twojemu bezpieczeństwu w takcie pracy. 

Co więcej, zalegający brud może wchłonąć olej służący do smarowania prowadnic. Co dzieje się w sytuacji, kiedy zaczyna go brakować? Dochodzi do nadmiernego rozgrzania pilarki. Prowadnica i łańcuch tnący bardzo szybko zużywają się, a praca staje się mało wydajna i nieefektywna. 

Prawidłowe napinanie łańcucha tnącego w pilarce spalinowej

1. Załóż rękawice ochronne (robocze).

2. Za pomocą klucza kombi dołączonego w zestawie do pilarki STIGA, poluzuj śruby mocujące pokrywę koła napędowego pilarki łańcuchowej.

1-min.png

3. Obracaj śrubę napięcia łańcucha (A) do momentu, kiedy zostanie prawidłowo naprężony. 

Naprężenie jest prawidłowe, jeśli łańcuch trzymany w połowie prowadnicy, ściśle przylega do jej krawędzi (górnej, dolnej) i swobodnie przesuwa się po bieżniach.

4. Trzymając uniesioną prowadnicę, ponownie używając klucza kombi, dokręć całkowicie śruby mocujące pokrywę koła napędowego pilarki. Najpierw tylną, następnie przednią.

2-min.png

5. Upewnij się, że prawidłowo naprężyłeś łańcuch.

3-min.png

Chwyć łańcuch tnący w połowie długości dolnej krawędzi prowadnicy. Delikatnie odciągnij go i unieść na kilka milimetrów, a następnie puść. Powinien wrócić do poprzedniego położenia – ściśle przylegać do prowadnicy. 

Prawidłowe napinanie łańcucha tnącego w pilarce elektrycznej i akumulatorowej

  • Maszyny ze standardowym napinaniem łańcucha 

1. Załóż rękawice ochronne (robocze).

2. Poluzuj śruby mocujące pokrywę koła napędowego pilarki łańcuchowej. Użyj klucza kombi, który otrzymałeś w zestawie wraz z maszyną.

4-min.png

3. Powoli obracaj śrubę mocującą napinacz łańcucha do momentu, kiedy zostanie on prawidłowo naprężony.

Naprężenie jest prawidłowe, jeśli łańcuch trzymany w połowie prowadnicy, ściśle przylega do jej krawędzi (górnej, dolnej) i swobodnie przesuwa się po bieżniach.

4. Trzymając uniesioną prowadnicę, używając klucza kombi (dołączonego do zestawu z pilarką STIGA), dokręć całkowicie śrubę mocującą pokrywę koła napędowego pilarki.

5-min.png

5. Upewnij się, że prawidłowo naprężyłeś łańcuch.

6-min.png

Chwyć łańcuch tnący w połowie długości dolnej krawędzi prowadnicy. Delikatnie odciągnij go i unieść na kilka milimetrów, a następnie puść. Powinien wrócić do poprzedniego położenia – ściśle przylegać do prowadnicy. 

  • Maszyny z systemem szybkiego napinania łańcucha

Wszystkie pilarki elektryczne STIGA oraz wybrane pilarki akumulatorowe (modele: SC 24 AE, SC 48 AE) wyposażone są w praktyczny system szybkiego napinania łańcucha. Pozwala on na sprawne naprężenie łańcucha tnącego za pomocą koła nastawczego - bez wysiłku i konieczności stosowania jakichkolwiek narzędzi. 

1. Za pomocą nakrętki motylkowej, obracaj koło regulacyjne do momentu, kiedy łańcuch tnący zostanie prawidłowo naprężony.

7-min.png

Obracanie nakrętki motylkowej w prawo umożliwia napięcie łańcucha pilarki, w lewo – poluzowanie go. Naprężenie jest prawidłowe, jeśli łańcuch trzymany w połowie prowadnicy, nie ściśle przylega do jej krawędzi (górnej, dolnej) i swobodnie przesuwa się po bieżniach.

2. Trzymając uniesioną prowadnicę, dokręć pokrywę koła napędowego. 

8-min.png

W ten sposób zablokujesz prowadnicę w odpowiednim położeniu.

Stan napięcia łańcucha warto sprawdzać na bieżąco, nie tylko przed rozpoczęciem pracy, lecz także w trakcie. Szczególnie podczas pierwszych 30 minut obsługi pilarki, kiedy łańcuch rozgrzewa się, a przez to wydłuża. W razie konieczności skoryguj jego naprężenie.  

Natomiast po skończeniu pracy, koniecznie poluzuj łańcuch tnący w taki sposób, by zwisał z prowadnicy; stygnący wraca do pierwotnej długości. Pamiętaj o tej czynności, w przeciwnym razie możesz doprowadzić do poważnego uszkodzenia prowadnicy, łańcucha, a nawet samej pilarki.

Jeśli po przeczytaniu naszego poradnika nadal nie jesteś przekonany czy poradzisz sobie z naprężeniem łańcucha pilarki, skontaktuj się z autoryzowanym dilerem STIGA. Wykwalifikowani serwisanci zaprezentują krok po kroku, jak zachowując standardy bezpieczeństwa naprężyć łańcuch tnący, by prawidłowo leżał na szynach prowadnicy.

Z samodzielnym naprężeniem łańcucha w pilarce pomogą Ci serwisanci STIGA oraz… nasz poradnik. Kieruj się wskazówkami - dzięki nim szybko, łatwo i bezpiecznie przywrócisz swoją pilarkę do działania!

 

Spodobał Ci się ten artykuł?  

Koniecznie przeczytaj kolejne! Dowiedz się jeszcze WIĘCEJ o pracy w ogrodzie z pilarkami STIGA:

Zobacz produkt w sklepie Stiga