Jak prawidłowo przygotować drewno na opał? Część I: Wybierz pilarkę idealną!

Urządzenia ogrodowe
Jak prawidłowo przygotować drewno na opał? Część I: Wybierz pilarkę idealną!

Wrzesień to czas intensywnej pielęgnacji drzew owocowych. Staranne przycięcie gałęzi wymaga cierpliwości i wprawy w ręcznej obsłudze piły lub… dobrej pilarki mechanicznej, która wykona całą pracę za Ciebie. Sprawdź, czym powinieneś kierować się w jej doborze zanim zdecydujesz się na zakup!

Zanim wyruszysz na poszukiwania wymarzonego modelu pilarki, w pierwszej kolejności dobrze zastanów się jakiej średnicy drewno planujesz rozcinać:

  • 3 – 15 cm,
  • do 20 cm,
  • do 40 cm,
  • powyżej 40 cm.

Nie jesteś zawodowym drwalem, nie interesuje Cię praca na wysokościach, dlatego też na pewno nie będziesz ścinał drewna o średnicy w przedziale od 20 do powyżej 40 cm. Maszyna, której potrzebujesz powinna zatem doskonale sprawdzać się w cięciu drewna do maksymalnie 20 cm grubości. Do tego zadania stworzono pilarki łańcuchowe elektryczne.

ELEKTRYCZNA PILARKA ŁAŃCUCHOWA

Lekka, poręczna, przyjazna środowisku – to tyko niektóre zalety pilarki elektrycznej. Jej niewielkie gabaryty pozwalają na swobodną i precyzyjną pracę przy cięciu cienkich belek, desek, gałęzi oraz drewna do kominka.

Silnik

Silnik pilarki elektrycznej - w porównaniu do spalinowej - wywołuje znacznie mniej niebezpiecznych drgań, które mogą spowodować „odskoczenie” maszyny od powierzchni ciętego drewna. Z tego względu, pilarka elektryczna polecana jest początkującym ogrodnikom, którzy nie posiadają jeszcze wystarczającego doświadczenia w pracy z zaawansowanym sprzętem tnącym.

Pilarki łańcuchowe STIGA – maksymalne bezpieczeństwo i komfort pracy!

Źródło: www.stiga.pl

Funkcje i wyposażenie

Jedną z największych zalet pilarki elektrycznej jest wyjątkowo cicha praca, dzięki czemu możesz ją wykorzystywać zarówno w terenie, jak i zamkniętych pomieszczeniach. Decydując się na zakup urządzenia, zwróć uwagę na prowadnicę, dzięki której precyzyjnie poprowadzisz cięcie – zarówno w linii prostej, jak i pod kątem oraz długość kabla, który pozwala na swobodne wykonywanie zaplanowanej pracy bez ryzyka zaplątania się go wokół maszyny. Wygodny uchwyt w kształcie litery „D” pozwala na pewne utrzymanie pilarki i większą kontrolę cięcia.

SPALINOWA PILARKA ŁAŃCUCHOWA

Jej największymi zaletami są mobilność i wszechstronność. Pilarka spalinowa doskonale sprawdzi się w przypadku ciężkich prac ogrodowych i przydomowych wymagających użycia zaawansowanego sprzętu tnącego (np. budowlanych i dekarskich).

Silnik

Rozważając zakup pilarki spalinowej, zwróć szczególną uwagę na silnik. Wyposażony w automatycznie regulowaną pompę oleju skutecznie zwiększa wydajność pracy i eliminuje konieczność manualnej kontroli zużycia oleju. Zapoznaj się również ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi pojemnością zbiornika paliwowego oraz porównaj stosunek mocy do poziomu spalania. Jest to kwestia istotna ze względu na fakt, że spalanie w pilarkach spalinowych może wahać się od 1 l/h do nawet 20 l/h. Znajomość najważniejszych parametrów technicznych uchroni Cię więc od zbędnych kosztów eksploatacji pilarki.

Funkcje i wyposażenie

System łatwego rozruchu znacznie ułatwi pracę z pilarką spalinową. Dzięki specjalnemu zaworowi zmniejszającemu ciśnienie wewnątrz cylindra, uruchomienie urządzenia nie wymaga dużej siły i nie naraża Cię na ewentualne urazy stawów.

Pilarki renomowanych producentów wyposażone są również w systemy cyrkulacji powietrza. Dzięki temu jest ono oczyszczane z pyłów jeszcze przed dostaniem się do filtra, co przekłada się na dłuższą i oszczędniejszą pracę silnika.

We wrześniu dużą ilość czasu przeznaczonego na pracę w ogrodzie poświęcasz na przycinanie suchych lub zbyt rozrosłych gałęzi drzew owocowych. Pracując z urządzeniami wielofunkcyjnymi wyposażonymi w łańcuch na wysięgniku szybko i dokładnie usuniesz zbędne gałęzie bez konieczności użycia drabiny i ryzyka niebezpiecznego upadku z wysokości.  

BEZPIECZEŃSTWO I KOMFORT PRACY

Analizując zróżnicowane modele pilarek na pewno nie raz natrafisz na ideał… czy na pewno? Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, sprawdź także, czy urządzenie spełnia uniwersalne zasady bezpieczeństwa i komfortu pracy. W tym celu zapytaj sprzedawcę o szczegóły budowy pilarki pod kątem funkcji dodatkowych, tj.:

  • blokady gazu: bezpieczna praca ze sprzętem tnącym to priorytet. Funkcja blokady gazu uniemożliwia niekontrolowany rozruch łańcucha pilarki. Po włączeniu maszyny, łańcuch pozostaje nieruchomy – dopiero po jednoczesnym naciśnięciu przycisku odblokowującego i gazu możesz zacząć pracę.
  • hamulca bezpieczeństwa: osłona lewej ręki, umieszczona nad mocowaniem prowadnicy. W chwili, gdy pilarka otrze się o osłonę, hamulec bezpieczeństwa blokuje pracę łańcucha. Dzięki temu w sytuacji niekontrolowanego „odskoczenia” urządzenia w innym kierunku niż zaplanowałeś, nie ulegniesz poważnemu wypadkowi.
  • automatycznego napięcia łańcucha: pracując z pilarką, której łańcuch nie jest wystarczająco dobrze naciągnięty narażasz się na poważne ryzyko niebezpiecznego wypadku. Nowoczesne pilarki posiadają wygodne pokrętło, dzięki któremu bez wysiłku wyregulujesz napięcie łańcucha.
  • minimalizacji wibracji: mniejsze drgania to większy komfort pracy z pilarką. Sprawdź, czy w urządzeniu, które zwróciło Twoją uwagę uchwyty połączone są z silnikiem. Jeżeli nie, oznacza to, że pod rączkami umieszczono system amortyzacji redukujący wibracje podczas cięcia.

Wybór pilarki nie należy do łatwych zadań. Satysfakcjonujący zakup zależy nie tylko od jej indywidualnych parametrów technicznych, ale i standardów bezpieczeństwa, które spełnia. Praca z pilarką elektryczną pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu, który do tej pory poświęcałeś na ręczne przycinanie drzew i cięcie drewna opałowego.

Zobacz produkt w sklepie Stiga