TOP 5 aranżacji z kamieniami w roli głównej

Ogród
TOP 5 aranżacji z kamieniami w roli głównej

Chodzi Ci po głowie wykorzystanie kamieni w ogrodzie i poszukujesz inspiracji? Czytaj dalej!

Wpływ na wygląd ogrodu ma wiele czynników. Poza ulubionymi gatunkami drzew, krzewów i kwiatów, a także odpowiednim ich rozplanowaniu, często poszukujemy czegoś więcej, co doda charakteru roślinnej kompozycji wokół naszego domu. 

Jednym z pomysłów na urozmaicenie przydomowej zielonej architektury są kamienie ozdobne do ogrodu. Z ich wykorzystaniem możesz zaplanować skalniak, zbudować ciekawe ogrodzenie, udekorować ścieżki i podjazdy, czy obudować oczko wodne. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje - zainspiruj się!

1. Skalniaki

Jeśli marzy Ci się namiastka górskiego klimatu w Twoim ogrodzie, to skalniak jest idealnym rozwiązaniem. 

To wydzielony fragment, w którym królują mniejsze i większe kamienie, a także rośliny, które doskonale odnajdują się w takich kamienistych warunkach - najczęściej krzewy, niskie drzewa oraz byliny. 

Cechą charakterystyczną skalniaków jest to, że nie wymagają dużo pielęgnacji, dlatego szczególnie przypadną do gustu tym, którzy oczekują efektu wow w ogrodzie przy minimalnym wysiłku wkładanym w jego pielęgnację. 

Zastanawiasz się, jakie rośliny do skalniaków warto wybrać

Z małych drzew i krzewów mogą to być na przykład:

 • różne odmiany miniaturowej kosodrzewiny,
 • jałowiec płożący,
 • niski i wolno rosnący świerk,
 • modrzew o pokroju płaczącym,
 • leszczyna pokręcona.

Z bylin proponujemy:

 • rojniki,
 • rozchodniki,
 • skalniki,
 • dąbrówkę rozłogową,
 • trawy ozdobne.

Odpowiednio zadbane byliny mogą kwitnąć nawet do późnej jesieni. O tym, jak to uzyskać, przeczytasz w tym wpisie.

Możesz także zdecydować się na niektóre rośliny cebulowe, takie jak:

 • hiacynty,
 • szafirki,
 • przebiśniegi,
 • krokusy,
 • tulipany.

Chociaż zaaranżowanie takiego elementu ogrodu wymaga trochę pracy, to jego efekty będą cieszyć oko przez długi czas. Warto umieścić go w pobliżu miejsc, z których często będziemy mogli go podziwiać - niedaleko altan czy miejsc wypoczynkowych. 

W obrębie skalniaka możesz zaplanować także mini wodospady, które będą stanowić najmocniejszy punkt w Twoim ogrodzie.

1-min.jpeg

2. Oczka wodne

Jeśli lubisz wodę i masz wystarczająco miejsca w ogrodzie, możesz skusić się na oczko wodne. Warto wykończyć je kamieniami w różnych rozmiarach i kształtach - nadadzą sadzawce naturalnego charakteru.

Obłożenie oczka większymi i mniejszymi kamieniami gwarantuje też zakrycie nieestetycznej folii i innych mało ozdobnych elementów konstrukcji. Najlepszy efekt uzyskasz, wysypując najpierw te najdrobniejsze, a później dodając coraz większe.

Dzięki wykorzystaniu kamieni do obłożenia brzegu akwenu możesz także ograniczyć rozrost niechcianych traw i chwastów.

Zastanawiasz się jakie kamienie do ogrodu wybrać? Przy wykończeniu oczka wodnego warto postawić na przykład na otoczaki. Te charakterystyczne dla rzek kamienie wykształcają się przez długotrwałe działanie wody - tarcie o dno i inne skamieliny wygładza ich ostre krawędzie.

Kamienny brzeg oczka wodnego warto przyozdobić kwitnącymi roślinami! O tym, jakie gatunki sprawdzą się najlepiej, pisaliśmy w tym artykule.

2-min.jpeg

3. Rabaty wykończone kamieniami

Obłożenie albo wyłożenie roślinnej rabaty kamieniami to dobry pomysł z kilku względów.

Po pierwsze, wyznaczysz konkretnie jej linię i oddzielisz rabatkę od trawnika, co wpłynie na jej wizualny odbiór.

Po drugie, kamyczki utrudniają rozrastanie się chwastów i traw w głąb rabaty, co oszczędzi Ci prac związanych z plewieniem.

Całkowite obłożenie rabaty wpłynie nie tylko na jej wizualną prezentację, ale także ograniczy parowanie wody, pomoże w regulacji temperatury gleby, a zimą zabezpieczy ją przed przemarzaniem.

Jeśli zastanawiasz się czym najlepiej obsypać rabaty, zwróć uwagę, aby kolor wyłożonego kamienia pasował do koloru kostki brukowej na podjeździe czy elewacji budynku - dzięki temu wszystkie elementy posesji będą wyglądać spójnie. Na rynku istnieje wiele rodzajów grysu, oferujące kolory od szarego, beżowego, białego i beżowego, aż po różowy.

3-min.jpeg

4. Ozdobione kamieniami ścieżki i podjazdy

Wykorzystanie kamieni w wykończeniu ścieżek i podjazdów jest bardzo efektowne. W przydomowych ogrodach spotkasz zarówno chodniki z delikatnie przyozdobionymi brzegami, jak i alejki w całości wykonane z kamienia.

Ścieżki z naturalnego kamienia stanowią świetną alternatywę dla popularnej kostki brukowej, a ponadto wspaniale komponują się z ogrodową roślinnością. 

Aby kamienne podłoże prezentowało się nienagannie, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację, w tym czyszczenie. Z pomocą przychodzą zamiatarki i myjki wysokociśnieniowe STIGA, z którymi wyczyścisz zabrudzone miejsca bez większego wysiłku. Dzięki nim zmyjesz piasek i brud, a także oczyścisz mikroszczeliny z chwastów. 

Pamiętaj jednak, że kamień kamieniowi nierówny, dlatego o zasady pielęgnacji takich elementów ogrodu dopytaj wykonawcę.

Więcej o wykorzystaniu naszych urządzeń do utrzymania porządku przeczytasz tutaj.

4-min.jpeg

5. Kamienne ogrodzenia

Kamień to także bardzo popularny materiał do ogrodzenia posesji. Może być łączony z innymi materiałami, np. drewnem, cegłą czy metalem, a także stanowić jedyny budulec.

Kamienne ogrodzenia są solidne i trwałe, a dodatkowo wyróżniają się naturalnym wyglądem. Jeśli chcesz, możesz przyozdobić go roślinami pnącymi, np. bluszczem pospolitym, milinem, powojnikiem czy wiciokrzewem.

5-min.jpeg

Kamień to uniwersalny i wszechstronny materiał, który świetnie urozmaici Twój ogród. Jego zastosowanie jest nie tylko efektowne, ale w większości przypadków także bardzo praktyczne. Jeśli poszukujesz więcej inspiracji albo potrzebujesz wsparcia w pielęgnacji swojego ogrodu, zajrzyj na stronę STIGA