Jak dbać o byliny, żeby kwitły pięknie i długo?

Porady
Jak dbać o byliny, żeby kwitły pięknie i długo?

Byliny, które kwitną do późnej jesieni… Podoba Ci się ten pomysł? Oto pięć najpopularniejszych gatunków i wskazówki, jak o nie dbać.

Większość bylin przechodzi jesienią w stan spoczynku. Należy je wtedy wykopać i przenieść w chłodne miejsce. Jednak niektóre gatunki, jeśli będą odpowiednio zadbane, mogą przetrwać chłody na grządce. Jak dobrać byliny do ogrodu? Oto kilka gatunków, które sprawdzą się niemal wszędzie. 

Werbena patagońska

Werbena patagońska to dość wysoka bylina kwitnąca. Kwitnie od lipca aż do pierwszych przymrozków, a jej kwiaty są małe, fioletowe i zebrane w wiechy. Wytwarza podłużne liście i długie łodygi (osiąga do 2 metrów wysokości). Werbena jest rośliną wieloletnią i doskonale prezentuje się w towarzystwie innych bylin i ozdobnych traw, takich jak na przykład trawa pampasowa. Co jeszcze warto wiedzieć? 

 • Możesz wysiewać nasiona werbeny przez cały rok, jednak najlepszym terminem jest marzec. 
 • Aby wykiełkowała, potrzebuje temperatury od 20 do 26 stopni Celsjusza oraz wilgotnego, dobrze przepuszczalnego podłoża. 
 • Na miejsce stałe należy sadzić ją w maju w rozstawie 40 x 30 cm.
 • Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym w przepuszczalnej, żyznej glebie.
 • W okresach suszy wymaga dodatkowego podlewania.
 • Werbena najlepiej zimuje pod okrywą z liści.
AdobeStock_337785224-min.jpeg

 Krokosmia

Olśniewające pomarańczowe, czerwone lub żółte kwiaty tej rośliny pojawiają się późnym latem. Okres kwitnienia trwa od lipca do września, a niekiedy nawet do końca października. Nadaje się także na kwiaty cięte, które ozdobią niejedno wnętrze. Bylina nie jest kłopotliwa i doskonale współgra z innymi roślinami.  Warto wiedzieć, że dorasta nawet do 1 m.  Jak się o nią troszczyć? 

 • Bulwy sadzi się wiosną. Jednak zanim zostaną zakopane, trzeba poddać je kilkugodzinnej kąpieli.  
 • Preferuje stanowisko słoneczne z żyzną, przepuszczalną i próchniczną glebą. 
 • Wymaga częstego podlewania.  
 • Pozostawienie na zimę liści sprawi, że roślina łatwiej przetrwa chłody. 
 • Może potrzebować ochrony korzeni w okresie zimowym.
AdobeStock_158482799-min.jpeg

Ciemierniki

Ciemierniki to długowieczne byliny, które w jednym miejscu mogą rosnąć nawet przez 10 lat. Są idealne dla tych, którzy zimą tęsknią za kwiatami, bo zakwitają przed Bożym Narodzeniem i utrzymują się aż do marca! Mają białe, różowe fioletowe albo nawet czarne płatki (w zależności od odmiany). Rośliny te nie są wysokie - dorastają tylko do 60 cm, a ich uprawa jest łatwa. Dodatkowo przyciągają do ogrodu pożyteczne trzmiele, które zapylają kwiaty. Trzeba tylko pamiętać, że:

 • Ciemierniki lubią stanowiska półcieniste. 
 • Najlepiej czują się w glebie próchniczej i wilgotnej z dużą zawartością wapnia. 
 • Wymagają przycinania i nawożenia co roku kompostem lub granulowanym obornikiem.
AdobeStock_196797249-min.jpeg

Kniphofia

Kniphofia ogrodowa albo trytoma ogoniasta to kolejna bylina, której kwiaty w żywych, wyrazistych kolorach będą cieszyć oko do późnej jesieni. Trytoma wytwarza wąskie i długie liście o barwie szarozielonej lub niebieskawej. Osiąga wysokość do 1 m wysokości. Pędy kwiatostanowe są nagie, zakończone długim kłosowatym kwiatostanem, który może mieć nawet do 20 cm długości. Kwiaty wybarwiają się na koralowo, by wraz z rozkwitem i przekwitaniem zmieniać barwy na czerwoną, pomarańczową, żółtą, a nawet zieloną. Oto co musisz wiedzieć o hodolwi kniphofii: 

 • Preferuje stanowiska słoneczne. 
 • Gleba odpowiednia dla tych bylin to taka, która jest przepuszczalna, próchnicza i zasobna w minerały.
 • Na wiosnę wymaga przycinania przekwitłych kwiatostanów. 
 • Dla tej rośliny zagrożeniem jest stojąca woda, dlatego jeśli podłoże w Twoim ogrodzie jest gliniaste, przed wysadzeniem trytomy uzupełnij dołek piaskiem i drobnym żwirem.  
 • Wymaga podlewania w okresie wegetacji, a w okresie spoczynku zabezpieczenia przed nadmierną wilgocią.
AdobeStock_23360887-min.jpeg

Pelargonie

To piękne i delikatne byliny, które kwitną obficie, a ich kwiaty występują w całej gamie kolorystycznej: od czerwieni, po róż. Są idealne na tarasy jako rośliny doniczkowe. Z ich pomocą możesz tworzyć efektowne zielone ściany, które będą cieszyć Cię od wiosny aż do października. Pelargonie są łatwe w uprawie i szybko się rozkrzewiają. Co musisz zrobić, by kwitły obficie i nie chorowały? 

 • Uważaj, aby ich nie przelać.
 • Zabierz się do domu na zimę, ponieważ pelargonie nie znoszą mrozu.
AdobeStock_431348410-min.jpeg

Astry jesienne

Te wieloletnie byliny zwane potocznie marcinkami kwitną od końca wakacji do pierwszych przymrozków (a czasem dłużej). W zależności od gatunku osiągają od 25 (aster krzaczasty do nawet 180 cm (aster nowobelgijski) wysokości. Najpopularniejszą odmianą jesienną są astry krzaczaste, dlatego skupimy się na ustaleniu dogodnych warunków wzrostu właśnie dla tego gatunku.

 • Polecają się do obsadzania skalniaków i niskich rabat, wyznaczając strefy ogrodowe.
 • Marcinki nie mają specjalnych wymagań glebowych, choć lubią nasłonecznione stanowiska.
 • Celem wzmocnienia rośliny i zachowania jej urody na kolejne lata warto stosować nawożenie kompostem i nawozy wieloskładnikowe, ograniczając jednak azot, który osłabia byliny.
 • Astry podlewaj rzadko, ale obficie. Zbyt sucha gleba sprawi, że liście szybko zbrązowieją i uschną. Nie przejmuj się jednak brunatnym odcieniem łodyg - brązowe gałązki blisko ziemi nie muszą być oznaką chorób czy gnicia. Taki urok astrów (zwłaszcza wyższych odmian)! 
 • Byliny nie potrzebują specjalnego traktowania na czas mrozów - są zazwyczaj zimotrwałe. 
AdobeStock_308494085-min.jpeg

Przydatne narzędzia

Byliny, aby rosły prawidłowo potrzebują opieki, czyli podlewania i przycinania. W czynnościach pielęgnacyjnych niezwykle pomocne będą nożyce akumulatorowe SGM 72 AE, które pozwolą Ci łatwo i szybko przycinać twardsze części roślin. 

Przy aranżowaniu stanowisk dla bylin warto także zastanowić się nad narzędziami, które pomogą Ci zapanować nad trawą i chwastami rozrastającymi się przy krawędziach rabat, a jednocześnie będą precyzyjne i bezpieczne dla roślin. W ofercie STIGA znajdziesz takie urządzenia jak GT 100e 2Ah i GT 500e - podcinarki z ogranicznikiem dystansowym, które pomogą utrzymać schludne obrzeża i kosić bez obaw o uszkodzenie liści czy kłączy.   

Jesień to także czas, kiedy należy regularnie usuwać liście z trawnika oraz z rabat, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych. Czym więc usunąć liście z rabaty? Ręcznie? Grabkami? Te dwa sposoby są żmudne i czasochłonne. Zamiast tego użyj dmuchawy akumulatorowej, na przykład  SAB 700 AE,  SAB 900 AE czy SAB 500 AE - poręcznego urządzenia, które wielką siłą wydmuchu pomoże Ci w porządkach. A jeśli myślisz o recyklingu ogrodowym, na pewno przyda Ci się dmuchawa/odkurzacz akumulatorowy VS 100e 4.0 Ah, dzięki któremu zdmuchniesz liście w jedno miejsce lub zgromadzisz odpadki (funkcja odkurzania) w koszu o pojemności 45 l, równocześnie je mieląc i otrzymując gotowy, rozdrobniony materiał na kompost! Te urządzenia docenią osoby, które zaaranżowały rabaty pod drzewami.  

Dobrze zaplanowany ogród może cieszyć Twoje oczy niemal przez cały rok. Najłatwiej to osiągnąć, sadząc odpowiednie gatunki bylin i łącząc je umiejętnie w kilkupiętrowe aranżacje. Warunkiem jest odpowiednia pielęgnacja i nawożenie oraz zabezpieczenie przed szkodnikami. We wszystkich pracach ogrodniczych pomogą Ci niezawodne maszyny STIGA. Zajrzyj do nas na stiga.pl!