5 sposobów na usunięcie chwastów i mchu z kostki brukowej

Zrób to sam
5 sposobów na usunięcie chwastów i mchu z kostki brukowej

Masz już dosyć chwastów czy mchu, ale nie wiesz jak się ich pozbyć? Jak z nimi walczyć? Podpowiadamy! 

Chwasty czy mech to problem spędzający sen z powiek niejednemu posiadaczowi podjazdu z kostki brukowej albo przydomowej alejki. Istnieją jednak sposoby na ich usunięcie. Jakie? Dowiesz się z artykułu!

Spis treści:

Dlaczego mech atakuje kostkę brukową?

Dzieje się tak z powodu wilgoci i zacienienia. To jego naturalne środowisko. Tam, gdzie występuje cień, jest dużo więcej mchu niż w miejscach nasłonecznionych. 

Jak usunąć chwasty i mech z kostki brukowej?

  • Mechanicznie – to najprostsza, ale najbardziej mozolna z metod czyszczenia kostki brukowej. Wyrastające pojedynczo chwasty? Pozbądź się ich ręcznie, wyrywając z korzeniami, by nie miały szans odrosnąć. Mech rozpanoszył się w szczelinach podjazdu i praca wydaje się nie mieć końca? Uprość sobie zadanie, angażując do pomocy urządzenia STIGA.  

Myjka wysokociśnieniowa HPS 650 RG jest doskonałym przykładem na to, że można pozbyć się zabrudzeń szybko i bez wysiłku. Napędzana silnikiem indukcyjnym o mocy 2800 W, z innowacyjnym pokrętłem regulacji ciśnienia zapewni niezrównany komfort obsługi. 

Oferująca ciśnienie 150 barów przy natężeniu przepływu wody do 550l/h z łatwością usunie nieproszonych gości z patio czy chodnika. Długi wąż wysokociśnieniowy o długości 12m w oplocie stalowym i wbudowany bęben  dodatkowo ułatwią pracę, a mosiężna pompa i tłoki ze stali nierdzewnej zapewnią niezawodność urządzenia. 

Teleskopowy uchwyt i duże, gumowe koła myjki sprawiają ponadto, że manewrowanie na czyszczonych powierzchniach jest niezwykle proste. Mech nie ma przy niej szans na wygraną! 

S kolaż -min.jpg
  • Poprzez wypalanie – ta metoda jest bardziej bezwzględna i mozolna, ale równie skuteczna. Sięgnij po palnik gazowy, pozbędziesz się mchu raz na zawsze, nie uszkadzając przy tym kostki brukowej.  
  • Środkami chemicznymi – na rynku znajdziesz wiele  preparatów stworzonych do zwalczania chwastów, stosuj je jednak rozsądnie. Takie specyfiki pozwolą Ci w pełni zwalczyć niechciane chwasty, jednak uważaj, by nie spryskać przypadkowo innych roślin. W trakcie pracy używaj rękawic ochronnych, a gdy skończysz, dokładnie umyj ręce!    

Domowe sposoby na pozbycie się mchu z kostki brukowej 

Jeśli nie jesteś zwolennikiem powyższych metod, pozbądź się mchu naturalnymi sposobami! 

Oto przepis na domowy środek do walki z chwastami:

Zmieszaj ocet z wodą w proporcji 2:1 i takim roztworem spryskaj wszystkie chwasty. Możesz zrobić to kilkakrotnie, dla uzyskania lepszego efektu. Nierozcieńczony ocet również będzie odpowiedni. Pamiętaj jednak o tym, aby nie stosować żadnych roztworów solnych. Mogą zaszkodzić ziemi czy samej kostce brukowej. 

Ocet na chwasty stosuj w dni słoneczne i bezdeszczowe, ponieważ nadmierna wilgoć czy rosa sprawi, że nie zadziała, a chwasty i tak nie uschną. Innymi słowy: Twój wysiłek pójdzie na marne. Silne słońce i wysoka temperatura zapewni ich obumieranie, więc tej metody się trzymaj. 

Walka z mchem i chwastami zakończona sukcesem? Wspaniale, teraz wystarczy tylko sprzątnąć pozostałości po plewieniu. Jak szybko uporać się ze sprzątaniem? Sięgając po zamiatarkę ręczną STIGA SWP 355, 475 lub 577

Wyposażone w pojemne zbiorniki na zanieczyszczenia (20-50l) pomogą pozbyć się zanieczyszczeń raz a dobrze. Możliwość ustawienia wysokości szczotek na różnych wysokościach (3-8 wysokości w zależności od modelu) jest dodatkowym, gwarantującym skuteczność i kontrolę nad pracą atutem urządzeń. 

Do większych terenów polecają się natomiast zamiatarki spalinowe SWS 800 G i SWS 800 GE. Wyposażone w 4-suwowe silniki spalinowe sprzęty przydadzą się również w czasie jesiennej walki z opadłymi liśćmi i zimą, kiedy spadnie śnieg.  Kupujesz raz, używasz cały rok!

Czyszczenie kostki brukowej z chwastów i mchu nie jest łatwym zajęciem i nie kojarzy się z niczym przyjemnym, zwłaszcza gdy miałbyś usuwać je ręcznie. Jednak z pomocą sprzętów STIGA, a także skutecznych, domowych sposobów pozbędziesz się mchu bez większego wysiłku! Do dzieła!