29 lipca 2021, 09:16

5 sposobów na usunięcie chwastów i mchu z kostki brukowej

Zrób to sam
5 sposobów na usunięcie chwastów i mchu z kostki brukowej

Masz już dosyć chwastów czy mchu, ale nie wiesz jak się ich pozbyć? Jak z nimi walczyć? Podpowiadamy! 

Chwasty czy mech to problem spędzający sen z powiek niejednemu posiadaczowi podjazdu z kostki brukowej albo przydomowej alejki. Istnieją jednak sposoby na ich usunięcie. Jakie? Dowiesz się z artykułu!

Dlaczego mech atakuje kostkę brukową?

Dzieje się tak z powodu wilgoci i zacienienia. To jego naturalne środowisko. Tam, gdzie występuje cień, jest dużo więcej mchu niż w miejscach nasłonecznionych. 

Jak usunąć chwasty i mech z kostki brukowej?

  • Mechanicznie – to najprostsza, ale najbardziej mozolna z metod czyszczenia kostki brukowej. Wyrastające pojedynczo chwasty? Pozbądź się ich ręcznie, wyrywając z korzeniami, by nie miały szans odrosnąć. Mech rozpanoszył się w szczelinach podjazdu i praca wydaje się nie mieć końca? Uprość sobie zadanie, angażując do pomocy urządzenia STIGA.  

Myjka wysokociśnieniowa HPS 650 RG jest doskonałym przykładem na to, że można pozbyć się zabrudzeń szybko i bez wysiłku. Napędzana silnikiem indukcyjnym o mocy 2800 W, z innowacyjnym pokrętłem regulacji ciśnienia zapewni niezrównany komfort obsługi. 

Oferująca ciśnienie 150 barów przy natężeniu przepływu wody do 550l/h z łatwością usunie nieproszonych gości z patio czy chodnika. Długi wąż wysokociśnieniowy o długości 12m w oplocie stalowym i wbudowany bęben  dodatkowo ułatwią pracę, a mosiężna pompa i tłoki ze stali nierdzewnej zapewnią niezawodność urządzenia. 

Teleskopowy uchwyt i duże, gumowe koła myjki sprawiają ponadto, że manewrowanie na czyszczonych powierzchniach jest niezwykle proste. Mech nie ma przy niej szans na wygraną! 

S kolaż -min.jpg
  • Poprzez wypalanie – ta metoda jest bardziej bezwzględna i mozolna, ale równie skuteczna. Sięgnij po palnik gazowy, pozbędziesz się mchu raz na zawsze, nie uszkadzając przy tym kostki brukowej.  
  • Środkami chemicznymi – na rynku znajdziesz wiele  preparatów stworzonych do zwalczania chwastów, stosuj je jednak rozsądnie. Takie specyfiki pozwolą Ci w pełni zwalczyć niechciane chwasty, jednak uważaj, by nie spryskać przypadkowo innych roślin. W trakcie pracy używaj rękawic ochronnych, a gdy skończysz, dokładnie umyj ręce!    

Domowe sposoby na pozbycie się mchu z kostki brukowej 

Jeśli nie jesteś zwolennikiem powyższych metod, pozbądź się mchu naturalnymi sposobami! 

Oto przepis na domowy środek do walki z chwastami:

Zmieszaj ocet z wodą w proporcji 2:1 i takim roztworem spryskaj wszystkie chwasty. Możesz zrobić to kilkakrotnie, dla uzyskania lepszego efektu. Nierozcieńczony ocet również będzie odpowiedni. Pamiętaj jednak o tym, aby nie stosować żadnych roztworów solnych. Mogą zaszkodzić ziemi czy samej kostce brukowej. 

Ocet na chwasty stosuj w dni słoneczne i bezdeszczowe, ponieważ nadmierna wilgoć czy rosa sprawi, że nie zadziała, a chwasty i tak nie uschną. Innymi słowy: Twój wysiłek pójdzie na marne. Silne słońce i wysoka temperatura zapewni ich obumieranie, więc tej metody się trzymaj. 

Walka z mchem i chwastami zakończona sukcesem? Wspaniale, teraz wystarczy tylko sprzątnąć pozostałości po plewieniu. Jak szybko uporać się ze sprzątaniem? Sięgając po zamiatarkę ręczną STIGA SWP 355, 475 lub 577

Wyposażone w pojemne zbiorniki na zanieczyszczenia (20-50l) pomogą pozbyć się zanieczyszczeń raz a dobrze. Możliwość ustawienia wysokości szczotek na różnych wysokościach (3-8 wysokości w zależności od modelu) jest dodatkowym, gwarantującym skuteczność i kontrolę nad pracą atutem urządzeń. 

Do większych terenów polecają się natomiast zamiatarki spalinowe SWS 800 G i SWS 800 GE. Wyposażone w 4-suwowe silniki spalinowe sprzęty przydadzą się również w czasie jesiennej walki z opadłymi liśćmi i zimą, kiedy spadnie śnieg.  Kupujesz raz, używasz cały rok!

Czyszczenie kostki brukowej z chwastów i mchu nie jest łatwym zajęciem i nie kojarzy się z niczym przyjemnym, zwłaszcza gdy miałbyś usuwać je ręcznie. Jednak z pomocą sprzętów STIGA, a także skutecznych, domowych sposobów pozbędziesz się mchu bez większego wysiłku! Do dzieła! 

Dostosujemy się do Ciebie

Sklep internetowy Stiga wykorzystuje pliki cookie oraz inne technologie aby zapewnić usługi na najwyższym poziomie. W tym celu zbieramy dane o użytkownikach, ich zachowaniach oraz urządzeniach tak aby nasze strony pozostały niezawodne i bezpieczne oraz aby mierzyć ich skuteczność i zapewnić lepsze spersonalizowanie doświadczeń zakupowych i personalizację reklam. Po wybraniu "Potwierdzam" akceptujesz ten fakt i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji i wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych. Możesz wybrać "Ustawienia preferencji" żeby zapoznać się ze szczegółami i zarządzać możliwymi opcjami.