Najpiękniejsze rośliny kwitnące do oczka wodnego

Porady
Najpiękniejsze rośliny kwitnące do oczka wodnego

Oczko wodne to nie tylko wspaniała dekoracja ogrodu. To mały ekosystem, dlatego powinno być zaaranżowane w sposób przemyślany i estetyczny. Jak to zrobić?  

Jakie rośliny do oczka wodnego?   

Rośliny w oczku wodnym tworzą spektakularne aranżacje oraz budują niesamowity klimat. W naszych ogrodach to przede wszystkim dekoracja, ale w naturze odgrywają kluczową rolę. Gdyby nie one, pozostali mieszkańcy małych jezior, rzek i naturalnych stawów, jak na przykład ryby czy żaby, nie mogłyby w nich funkcjonować. Są odpowiedzialne za tworzenie mikroklimatu, oczyszczanie wody oraz dostarczanie tlenu i pożywienia. 

Rośliny wodne powinny również być dopasowane do wielkości Twojego oczka wodnego oraz dostosowane do potrzeb zwierząt. Jeśli zamierzasz zarybić swój stawik, przemyśl i dokładnie zaplanuj jego głębokość i wielkość.  Jakie rośliny do oczka wodnego będą najbardziej odpowiednie? 

Rośliny wodne - podział na strefy

Rośliny wodne dzieli się w zależności od strefy głębokości. Środowisko wodne będzie spełniało swoją rolę, jeśli w swoim stawie zaplanujesz strefę błotną, strefę wody płytkiej,  wody głębokiej, a także strefę powierzchniową dokładnie tak jak w naturalnym środowisku.  

Rośliny do strefy błotnej 

To najbardziej zewnętrzna “warstwa” oczka wodnego. Najlepiej posadzić w niej dekoracyjne rośliny bagienne takie jak: 

 • kaczeniec,
 • kosaciec japoński,
 • czermień błotna,
 • tojeść rozesłana,
 • jeżogłówka,
 • krwawnica pospolita,
 • niezapominajka błotna,
 • pałka wodna. 

Najpopularniejsze (i bardzo dekoracyjne) są kaczeńce, inaczej zwane kniecią błotną. Kaczeńce są wieloletnie i łatwe w uprawie. Spotyka się odmiany o kwiatach kremowo-białych, czerwonych, żółtych i złocistych. Najlepiej rosną na stanowiskach niezbyt jasnych. Knieć błotna należy do roślin mrozoodpornych i preferuje glebę o umiarkowanej kwasowości, bogatą w składniki mineralne, gliniaste, torfowe i  próchniczo ilaste. 

AdobeStock_435605367-min.jpeg

Kaczeńce in. Knieć błotna 

Rośliny do strefy wody płytkiej

W tej strefie dobrze sprawdzą się gatunki, które preferują częściowe zanurzenie w wodzie. Jeśli planujesz płytkie i niewielkie oczko wodne, powinieneś skupić się na układaniu aranżacji właśnie z tych gatunków. Oto lista najpiękniejszych roślin do strefy płytkiej:  

 • strzałka szerokolistna,
 • miniaturowe grzybienie,
 • jaskier wielki,
 • miskant chiński,
 • liliowiec ogrodowy,
 • przęstka pospolita.

Wśród wymienionych gatunków na szczególną uwagę zasługuje liliowiec ogrodowy. Jest bardzo dekoracyjny, a przy tym łatwy w uprawie. Liliowce nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze czują się zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i zacienionych. W półcieniu rozwiną większe i okazalsze liście, a w słońcu piękne kwiaty. Wymagają gleb próchnicznych i wilgotnych.  

AdobeStock_367449394-min.jpeg

Liliowiec ogrodowy 

Rośliny do strefy wody głębokiej

W tej strefie można sadzić rośliny, które najlepiej czują się na głębokości 50-150 cm. Jakie rośliny w niej posadzić? Przede wszystkim grzybienie czyli lilie wodne. Zależnie od stylu sprawdzi się także: grążel żółty oraz okrężnica bagienna. Warto także wzbogacić ten miniekosystem w rośliny podwodne, takie jak moczarka kanadyjska, wywłócznik lub rogatek sztywny.  

Lilie wodne powinny być sadzone w spokojnej wodzie stojącej, z daleka od fontann lub wodospadów. Posadź je bezpośrednio do gruntu i dokładnie zabezpiecz kłącze przed wypłynięciem. Podłoże odpowiednie dla tych roślin to mieszanka gliniastej ziemi ogrodowej oraz torfu.  

AdobeStock_49849783-min.jpeg

Lilia wodna 

Rośliny do strefy powierzchniowej

To gatunki, które unoszą się na powierzchni wody. Są bardzo dekoracyjne, ale mają również ciemną stronę. I to dosłownie. Jeśli zbytnio się rozrosną, nie przepuszczają światła słonecznego w głąb oczka wodnego. Do roślin strefy powierzchniowej należy między innymi:

 • żabiściek pływający,
 • salwinia pływająca,
 • rzęsa wodna,
 • azolla karolińska, 
 • hiacynt wodny.

Żabiściek, mimo swojej niezbyt dumnej nazwy, jest bardzo dekoracyjny. Jego okrągłe liście z rozłogami połączone w rozetę unoszą się na powierzchni wody. Jest drobny, ale szybko się rozrasta. Kwitnie na biało od maja aż do sierpnia. Jako gatunek zimotrwały może przetrwać chłody na dnie zbiornika. Wymaga też trochę pracy: należy regularnie usuwać nadmiernie rozrastające się rozety, a jesienią zaś opadnięte turiony, czyli pąki zimujące. Mimo piękna potrafi być także ekspansywny.   

AdobeStock_387354689-min.jpeg

Żabiściek pływający 

Jak sadzić rośliny w oczku wodnym? 

Przed napełnieniem stawiku czy po? Można i tak, i tak. Jeśli wygodniej Ci najpierw zaaranżować stanowiska dla roślin, rozmieść je w kieszeniach z agrowłókniny i wypełnij  specjalnie przygotowanym podłożem. Jak sadzić rośliny w oczku wodnym, kiedy jest napełnione? Jeśli chcesz posadzić rośliny w pełnym stawiku albo po prostu wzbogacasz obecną aranżację, upewnij się, że woda nie jest zbyt zimna, ani zbyt ciepła. Powinna mieć temperaturę otoczenia.

Pielęgnacja roślin wodnych 

Poza nawożeniem rośliny wymagają także odpowiedniej opieki i ochrony przed chwastami. W tym celu należy regularnie kosić ich obrzeża. Najlepiej do tego sprawdzą się precyzyjne, lekkie urządzenia wyposażone w ogranicznik dystansowy, który ochroni wrażliwe liście przed przypadkowym przecięciem. To na przykład podcinarka elektryczna: na przykład SGT 600, SGT 500 AE czy GT 100e 2Ah. Sięgniesz nimi wszędzie! Są wygodne, ekologiczne oraz bardzo ciche. 

SGT500AE_278100008ST1_amb2 (1)-min.jpg

Oczko wodne, mała sadzawka czy stawik to wspaniała dekoracja ogrodu, zwłaszcza jeśli będzie umiejętnie zaaranżowana. Jakie rośliny do oczka wodnego będą najlepsze? Na początek pamiętaj, by przy planowaniu stanowisk wziąć pod uwagę strefy oraz kolorystykę i wielkość kwiatów. Rośliny wodne to naprawdę spora grupa, w której znajdziesz gatunki kwitnące i zielone. Unikaj nagromadzenia barw i mieszanki stylów. Zadbaj za to o harmonię i właściwe proporcje. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie obiektów o różnych fakturach, takich jak płaskie i okrągłe kamienie, drewno oraz roślin o różnych kształtach liści. Mamy nadzieję, że wiesz także jak sadzić rośliny w oczku wodnym i jak przygotować podłoże. Powodzenia!