Zadbaj o swój trawnik na wiosnę

Porady
Zadbaj o swój trawnik na wiosnę

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia z zimowego snu. To również idealny moment, aby przywrócić formę naszemu trawnikowi, który w tym okresie potrzebuje  szczególnej troski. Zanim jednak przystąpisz do prac ogrodowych, poznaj 5 kroków, które ułatwią Tobie to zadanie i w rezultacie pozwolą cieszyć się zieloną i bujną trawą.

Będziesz potrzebował:

  • Grabi lub wertykulatora
  • Kosiarki
  • Wideł lub aeratora z ostrymi zębami
  • Worka grubego piasku rzecznego
  • Szpadla 
  • Nawozu do trawników
  • Nowych pasów darni lub nasion i ziemi ogrodniczej na gołe miejsca 

Krok 1 – Koszenie i chwasty

Ponieważ będzie to pierwsze cięcie w tym roku, ustaw wysoko ostrza kosiarki. Koszenie tak przygotowanym urządzeniem pobudza trawę do wzrostu i zagęszczania. Następnie zabierz się do usuwania chwastów, takich jak mlecz, pokrzywa czy koniczyna, które szybko rozprzestrzeniają się po trawniku.  

Następnie sięgnij po wertykulator elektryczny, aby usunąć mech i inne zanieczyszczenia z trawnika. Mech, choć wygląda niewinnie, może całkowicie zdominować trawnik.

Więcej o przyczynach powstawania i rozwoju mchu w tym artykule.

wertykulator.jpg

Krok 2 – Wyznacz krawędzie

Postaraj się by Twój trawnik miał schludne wykończenie. Osiągniesz to łatwo, przycinając jego obrzeża łopatą. Aby uzyskać dokładniejsze cięcie, możesz położyć na linii trawnika solidną, drewnianą deskę albo rozpiąć sznurek na palikach.

Krok 3 – Napowietrzanie

Jeśli topniejący śnieg mocno ubił i nawodnił Twój trawnik, konieczne będzie jego napowietrzenie, by wprowadzić więcej tlenu w głębsze warstwy ziemi, pobudzając korzenie traw do wzrostu. Możesz to zrobić, nakłuwając trawnik widłami lub wertykulatorem z funkcją aeracji, zaoszczędzając sporo pracy i czasu. Powstałe w ten sposób otwory zasyp piaskiem rzecznym. Piaskowanie spowoduje, że nakłucia wypełnią się przewiewnym i przepuszczalnym piaskiem, który pozwoli by woda dotarła do głębszych warstw. 

Krok 4 – Nawóz i woda

Odważ odpowiednią ilość mieszanki nawozu do trawnika i równomiernie rozsyp na całej powierzchni. Następnie dokładnie podlej, aby substancje odżywcze mogły dotrzeć do korzeni. W ten sposób zapobiegniesz również przypalaniu źdźbeł trawy przez granulki suchego nawozu.

Więcej o wiosennym nawożeniu trawnika przeczytasz tutaj

AdobeStock_42873250-min.jpeg

Krok 5 – Wypełnij puste miejsca

Jeśli widzisz, że Twój trawnik po zimie znacznie się przerzedził, możesz dosiać trawę. W tym celu spulchnij ziemię widłami i rozsyp ziemię ogrodniczą. Rozgrab grabiami i wysiej na nią nasiona z tej samej mieszanki, która posłużyła Ci przy zakładaniu trawnika. Jeśli już jej nie masz albo zastosowałeś trawnik z rolki, nic straconego. Do wypełniania pustych miejsc możesz użyć specjalnych nasion do uzupełniania ubytków na trawniku, która bez trudu znajdziesz w sklepach ogrodniczych. Wysiane nasiona przysyp cienką warstwą gleby, podlej obficie i gotowe! 

Możesz także spróbować wypełnić trawę gotowymi łatami z rolki. Jak to zrobić? Za pomocą rydla lub motyki wytnij kwadratowy lub prostokątny kształt wokół miejsca, w którym trawa wyschła. Wykop również odpowiednią ilość ziemi, tak aby bez problemu dopasować w tym miejscu  nowy, zielony fragment darni. Przytnij dosztukowany fragment i dociśnij do tego samego poziomu, co reszta trawnika.

O innych sposobach na dosiewanie trawy przeczytasz w tym artykule. Powodzenia!