Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wertykulatora?

Urządzenia ogrodowe
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wertykulatora?

Wertykulator to praktyczne urządzenie, które pomaga utrzymać trawnik w dobrej kondycji. Przede wszystkim sprawnie usuwa suchą trawę wraz z chwastami i mchem, które porastają powierzchnię ogrodu. Ponadto przyczynia się do ochrony podłoża przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a także przyśpiesza jego regenerację. Sprawdź, czym powinieneś kierować się, chcąc wybrać wertykulator przystosowany do pracy w Twoim ogrodzie!

  1. Powierzchnia trawnika

To kluczowy parametr, od którego zależy wybór konkretnego rodzaju wertykulatora. Modele elektryczne – SV 213 E i SV 415 E – przeznaczone są do pielęgnacji trawników średniej wielkości, tj. o powierzchni od 200 m² do 400 m². Natomiast maszyny spalinowe – SC 42 B i SVP 40 B – nie mają sobie równych w pracy na rozległych terenach zielonych, których powierzchnia przekracza 1000 m².

  1. Napęd

Wertykulatory elektryczne pracują z mocą do 1500 W (model SV 415 E). Urządzenia te wyróżniają się cichą pracą w zgodzie ze środowiskiem naturalnym (nie emitują szkodliwych spalin). Ponadto są niedrogie w eksploatacji.

Wertykulatory spalinowe zasilane są przez wydajne silniki, przez co pracują bardzo wydajnie pomimo intensywnej eksploatacji. Atutem tych maszyn jest również nieograniczona mobilność. Dzięki temu doskonale sprawdzają się podczas długotrwałej pracy w bardzo dużym ogrodzie oraz na obszarach zielonych, które wymagają zaawansowanej pielęgnacji, np. w parkach.

  1. Szerokość robocza

Parametr ten mierzony jest w centymetrach i określa, jak szeroki pas zieleni nacinany jest przez wertykulator podczas jednego przejazdu. W modelach elektrycznych wynosi on odpowiednio: 32 cm (SV 213 E) i 38 cm (SV 415 E). Urządzenia spalinowe pracują na nieco większej szerokości, tj.: 40 cm (SVP 40 B) i 42 cm (SC 42 B).

Wertykulatory STIGA pomagają utrzymać trawnik w doskonałej kondycji przez cały rok

Źródło: www.stiga.pl

  1. Głębokość robocza

Określa, jak głęboko ostrza wertykulatora nakłuwają powierzchnię trawnika.

Wertykulatory elektryczne wykonują płytkie nacięcia w zakresie: od - 6 mm do + 4 mm (SV 213 E) oraz E od -13 do + 4,5 mm (SV 415 E). Ostrza w maszynach spalinowych przebijają się natomiast do 20 mm w głąb podłoża. Tak intensywna wertykulacja zalecana jest w przypadku bardzo zniszczonych trawników, których powierzchnię porasta wyraźna warstwa filcu - splątanych pędów suchej, pożółkłej trawy.

  1. Materiały, które wykorzystano do produkcji ostrzy

Duży wpływ na jakość pracy z wertykulatorem ma materiał, z którego wykonano ostrza tnące. Jest to stal nierdzewna ze względu na najwyższą odporność na korozję, szkodliwe działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki tak wytrzymałym nożom, wertykulator nadaje się do pracy w każdych warunkach nawet na wymagającym i nierównym terenie. Innymi słowy: zawsze i wszędzie tam, gdzie trawnik wymaga profesjonalnej pielęgnacji.

  1. Dodatkowe funkcje oraz akcesoria zwiększające wygodę użytkowania wertykulatora

Wertykulatory elektryczne wyposażone są w dwa wymienne wałki. Pierwszy, ze stalowymi nożami (16 w modelu SV 213 E, 20 w modelu SV 415 E) przeznaczony jest do nacinania trawnika. Natomiast drugi, ze stalowymi sprężynami (36 w modelu SV 213 E, 44 w modelu SV 415 E), służy do jego nakłuwania. Wymiana wałków roboczych jest bardzo łatwa – nie wymaga wykorzystania innych narzędzi czy szczególnych umiejętności.

Wszystkie wertykulatory STIGA posiadają praktyczną funkcję centralnej regulacji. Dzięki niej możesz swobodnie zmieniać docelową głębokość roboczą maszyn, a w efekcie przeprowadzać wertykulację o intensywności odpowiadającej uszkodzeniom trawnika: płytką, średnio głęboką lub głęboką. W ten sposób trawnik w niedługim czasie po przeprowadzonym zabiegu odzyskuje nienaganny wygląd. Za bezpieczną obsługę tych zaawansowanych maszyn odpowiedzialny jest system antywibracyjny. Jego zadaniem jest minimalizowanie ryzyka przenoszenia wibracji generowanych przez silnik pracującego wertykulatora na całe urządzenie, w tym kierownicę. Dzięki temu pozostaje ono wytłumione pomimo pracy na najwyższych obrotach.

Komfort pracy z wertykulatorem (niezależnie od jego rodzaju) zwiększa specjalny kosz, do którego trafiają zbite kłącza trawy wraz z chwastami i mchem, zerwane z powierzchni trawnika w trakcie wertykulacji. Rozwiązanie to eliminuje konieczność ręcznego grabienia i wyrzucania odpadków pozostałych w ogrodzie po zakończonym zabiegu, tym samym znacznie ułatwiając pracę.

Z pomocą wertykulatora bez większego wysiłku doprowadzisz trawnik do porządku i usuniesz z jego powierzchni nawet grubą warstwę filcu wraz z chwastami i mchem. To wielozadaniowe urządzenie znacznie poprawia także gospodarkę wodno-powietrzną gleby, tym samym zapewniając młodym pędom trawy dobre warunki do rozwoju. Zdrowa i naturalnie piękna nie wymaga intensywnej pielęgnacji, dzięki czemu mniej czasu poświęcasz na pracę w ogrodzie, a więcej na wypoczynek.

Zobacz produkt w sklepie Stiga