Wertykulacja trawnika. Po co i czym wertykulować trawę?

Ogród
Wertykulacja trawnika. Po co i czym wertykulować trawę?

Trawnik po zimie wymaga szczególnej pielęgnacji. Poddany wertykulacji, wróci do doskonałej kondycji i odzyska nienaganny wygląd.

Nierzadko zdarza się, że pomimo systematycznego koszenia i odżywiania nawozami organicznymi, trawnik nie wygląda tak, jak powinien. Zamiast zdobić ogród, szpeci go. Przyczyną złego stanu darni jest nieprzepuszczalne podłoże, które blokuje dopływ tlenu, wody i składników odżywczych do korzeni. W konsekwencji hamuje proces krzewienia się trawy. Tej sytuacji możesz zapobiec, wykonując sezonową wertykulację.

Po co wertykulować trawę?

Przede wszystkim w celu usunięcia z powierzchni darni chwastów, mchu oraz filcu. Utworzony z zaschniętych ździebeł trawy, stanowi siedlisko grzybów i bakterii chorobotwórczych, które mogą doprowadzić nawet do nieodwracalnego zniszczenia trawnika. Płytkie, pionowe nacinanie gleby skutkuje także rozluźnieniem jej struktury. Staje się przepuszczalna, a przez to chłonna. Dzięki temu procesy: nawodniania, odżywiania i dotleniania sfery korzeniowej przebiegają bez zakłóceń. Podsumowując, wertykulacja jako zabieg silnie regenerujący darń:

  • poprawia warunki glebowe,
  • podnosi elastyczność,
  • zwiększa odporność na patogeny chorobotwórcze,
  • zapewnia intensywne krzewienie się i prawidłowy rozwój traw.

Przeprowadzona we właściwym terminie, uskutecznia także oddziaływanie pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych: koszenia, nawożenia trawnika. Pierwszy przypada na przełom kwietnia i maja, kiedy trawy wchodzą w okres intensywnego wzrostu. Drugi – koniec sierpnia lub początek listopada, w zależności od aury (wilgotności i ilości oraz obfitości opadów).

Więcej informacji o wiosennej pielęgnacji trawnika znajdziesz w artykule:
Wiosenny lifting trawnika przy użyciu wertykulatora: o czym musisz pamiętać?

Czym wertykulować trawę?

Gruntowną regenerację dotkliwie uszkodzonego trawnika najwygodniej przeprowadzić przy pomocy wertykulatora mechanicznego. W porównaniu do ręcznego jest znacznie wydajniejszy w działaniu, łatwiejszy w obsłudze i efektywniejszy w pracy. Wertykulator spalinowy przeznaczony jest do pracy na rozległym terenie. Z jego pomocą sprawnie i bardzo szybko oczyścisz trawnik nawet z grubej, kilkucentymetrowej warstwy filcu. Natomiast wertykulator elektryczny najlepiej radzi sobie na trawniku przeciętnej wielkości. Nie generuje spalin, więc jest w pełni przyjazny środowisku naturalnemu. Ponadto wyróżnia się cichą pracą, która nie zakłóca spokoju otoczenia (domowników, najbliższych sąsiadów).

Przy pomocy wertykulacji sprawnie usuniesz z trawnika zalegający filc. Dzięki temu stworzysz darni korzystne warunki do ukorzenienia się i prawidłowego rozwoju

Wertykulatory STIGA.jpg

Źródło: www.stiga.pl

Wertykulatory STIGA niezależnie od rodzaju, wyposażone są w funkcję regulacji głębokości roboczej, która odpowiada za płynną pracę noży. Wywierając jednakowy nacisk na darń, równomiernie ją nacinają – na głębokość od 5 do 15 mm, w odstępie co 2-3 cm. Na efekty pracy z wertykulatorem należy poczekać około miesiąca. Tyle czasu potrzebuje darń, by w pełni się zregenerować.

Trawnik w pierwszych tygodniach wiosny to największy mankament ogrodu. By stał się jego wizytówką, wymaga uwagi – odpowiednich zabiegów regeneracyjnych. Przede wszystkim wertykulacji. Wykonana przy pomocy właściwego urządzenia (wertykulatora) sprawia, że słaba darń odzyskuje żywotność, a wraz z nią naturalnie piękny wygląd.

Zobacz produkt w sklepie Stiga