Uprawa roślin na glebie gliniastej: 4 sprawdzone sposoby

Ogród
Uprawa roślin na glebie gliniastej: 4 sprawdzone sposoby

Kluczem do pięknego ogrodu i obfitych plonów jest dobra kondycja podłoża. Jeżeli odpowiednio wcześnie zadbasz o prawidłowe przygotowanie gleby, przez kilka kolejnych sezonów Twoja praca w ogrodzie będzie polegała głównie na uzupełnianiu składników odżywczych pobieranych przez rośliny. Dowiedz się, w jaki sposób pielęgnować glebę gliniastą, by stała się wartościowym podłożem dla roślin ozdobnych!

Spis treści:

Właściwości gleby gliniastej

Tego rodzaju podłoże charakteryzuje się przede wszystkim ścisłą strukturą; gleba gliniasta jest ciężka i nieprzepuszczalna, choć bardzo chłonna. Z jednej strony doskonale magazynuje wiele cennych mikro-i makroelementów niezbędnych roślinom do wzrostu, z drugiej jednak zatrzymuje wodę, co jest częstą przyczyną ich gnicia. Gleba gliniasta stwarza ponadto wyjątkowo trudne warunki do rozwoju systemu korzeniowego; jest zbyt zbita, a gdy staje się przesuszona – pęka, jednocześnie uszkadzając młode korzenie.

Pielęgnacja gleby gliniastej

Zanim przystąpisz do prac pielęgnacyjnych, upewnij się, czy w swoim ogrodzie na pewno występuje gleba gliniasta. Weź w dłoń grudkę ziemi i delikatnie oblej ją wodą. Gleba gliniasta po namoczeniu staje się klejąca i łatwa w formowaniu, natomiast po wyschnięciu staje się twarda i zbita (dająca się rozkruszyć).

W jaki sposób polepszyć kondycję gleby gliniastej?

  1. Usuń chwasty

Gleba gliniasta, podobnie jak każde inne podłoże, wymaga gruntownego oczyszczenia z chwastów i innych zanieczyszczeń, jak np. kamyków, przekwitłych roślin, zeschłych liści opadających z krzewów i drzewek owocowych, etc.

W niewielkim ogrodzie chwasty możesz usunąć ręcznie, jednak w przypadku dużych powierzchni zastosuj specjalistyczne środki silnie przeciwdziałające rozwojowi chwastów, tj. herbicydy (działają ok. 2 tygodnie od opryskania nimi działki). Pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność, podczas opryskiwania herbicydami ukwieconego ogrodu; preparaty te mogą zaszkodzić Twoim roślinom.

  1. Przekop glebę

Gleba gliniasta, aby stała się wartościowym podłożem pod uprawy warzyw, musi zostać poddana zabiegom mającym na celu rozluźnienie jej struktury. Mowa tu przede wszystkim o dokładnym przekopaniu działki na głębokość co najmniej 20 cm. Pracę tę możesz wykonać przy pomocy wideł (wbijanie szpadla w twardą i suchą ziemię będzie bardzo uciążliwe) bądź glebogryzarki. Największą zaletą tego urządzenia jest równomierna praca na wskazanej głębokości (od 15 cm w modelu SRC 685 RG do 26 w modelu SRC 795 RB).

Przeczytaj również: „Jak odżywić glebę przy pomocy glebogryzarki?”

  1. Zastosuj mieszankę piasku i nawozu organicznego

Piasek w połączeniu z wybranym nawozem organicznym to mieszanka, która skutecznie użyźni glebę, a także zwiększy jej przepuszczalność. Najlepsze efekty uzyskasz, dodając kompost lub obornik. Ten ostatni pobudza rozwój organizmów glebowych i dżdżownic, które poruszając się, dodatkowo rozluźniają podłoże. Wybór między kompostem a obornikiem uzależniony jest od pory roku; kompost stosuj wiosną, obornik – ze względu na to, iż wiele młodych roślin źle znosi glebę nawożoną obornikiem – jesienią.

Wybrany nawóz wymieszaj z piaskiem w stosunku 2:1, rozsyp równomiernie na powierzchni działki (ważne, by została pokryta ok. 10-cenymetrową warstwą mieszanki), a następnie ponownie wzrusz glebę, by jej struktura i barwa stały się jednolite. By zadbać o lepszy stan działki w przyszłych latach, warto wykonywać powyższy zabieg regularnie (co sezon). Wówczas wystarczy, gdy na świeżo przekopane podłoże wysypiesz 5-centymetrową warstwę mieszanki piasku i nawozu organicznego.

Innym – niemniej skutecznym - sposobem na poprawę kondycji gleby gliniastej jest wysiew roślin na nawóz zielony. W tej roli świetnie sprawdzi się np. łubin niebieski. Wysiej go końcem lata bądź początkiem przyszłej wiosny, a gdy zacznie kwitnąć, zetnij go i przekop wraz z glebą. W okresie wzrostu korzenie łubinu spulchnią podłoże, natomiast po przekopaniu ściętych fragmentów rośliny pojawi się cenna próchnica.

  1. Dostosuj ogród do panujących warunków

Do najpopularniejszych roślin przeznaczonych do uprawy na glebie gliniastej zaliczamy, m.in.:

  • z bylin: Bergenię sercowatą, Houtunię sercowataą, Kaczeńca błotnego, Pełnika chińskiego, Zimowia jesiennego, czy Złocienia wielkiego,
  • z drzew i krzewy liściaste: Kalinę koralową, Migdałka trójklapowego, Złotokapa,
  • z iglaków: Cyprysika groszkowego, Cisa pospolitego.

Chcąc jednak zaryzykować i posadzić w ogrodzie gatunki nietolerujące gleby gliniastej, ulokuj je w specjalnie przygotowanym dole (kilka razy większym od ich bryły korzeniowej i wypełnionym urodzajną ziemią z dodatkiem nawozu organicznego).

Gleba gliniasta należy do jednej z najtrudniejszej w pielęgnacji. Jednak dzięki zabiegom ukierunkowanym na rozluźnienie jej struktury i zwiększeniu przepuszczalności optymalnej dawki wody, powietrza, światła oraz składników odżywczych może stać się wartościowym podłożem pod uprawę wielu roślin ozdobnych.

Zobacz produkt w sklepie Stiga