Te rośliny odstraszą komary z Twojego ogrodu

Ogród
Te rośliny odstraszą komary z Twojego ogrodu

Komary to zmora wszystkich właścicieli przydomowych ogrodów. Latem, zamiast cieszyć się długimi i ciepłymi wieczorami, często trzeba uciekać przed owadami, które tłumnie zlatują się zwłaszcza do miejsc o wysokim poziomie wilgoci. Czy można się ich pozbyć w naturalny sposób? Okazuje się, że tak. Jakie rośliny odstraszają komary?

Roślina odstraszająca komary, czyli plektrantus koleusowaty

Plektrantus koleusowaty (łac. Plectranthus glabratus), inaczej nazywana komarzycą, to roślina z rodziny jasnotowatych. Wywarza jasnozielone liście pokryte małymi włoskami, a najpopularniejsza odmiana – Marginatus – charakteryzuje się jaśniejszymi obwódkami na szerokich, karbowanych brzegach. To one są jej głównym walorem dekoracyjnym, ponieważ kwiaty (zwykłe fioletowe, rzadziej białe) są małe i słabo widoczne. Plektrantus wydziela zapach, który skutecznie odstrasza komary.

Jakie są rośliny odstraszające komary? Najlepsza będzie lawenda

Rośliny na komary i kleszcze mogą być nie tylko funkcjonalne, ale też stanowić doskonałe uzupełnienie całej kompozycji ogrodu. Doskonałym tego przykładem jest lawenda (łac. Lavandula). Tak jak komarzyca, lawenda należy do rodziny jasnotowatych, chociaż wygląda zupełnie inaczej. Charakterystyczne są u niej wiecznie zielone, wąskie liście o szarawym zabarwieniu, a także fioletowe kwiaty zebrane w okółkach na wierzchołkach długich łodyg. Wydziela piękny zapach, który dla ludzi jest bardzo przyjemny, a dla owadów – odstręczający.

Lawenda, która odstrasza komary

Chcesz wiedzieć, jak pielęgnować lawendę w swoim ogródku? Sprawdź jeden z naszych poradników. Dowiesz się z niego kiedy sadzić lawendę i z jakimi kwiatami można ją łączyć, aby stworzyć piękną kompozycję kwiatową.

Skuteczne rośliny na komary – zioła, które warto hodować

Ogród wiejski, choć z pozoru może się wydawać nieco chaotyczny, wymaga odpowiedniej aranżacji. Nie wszystkie kwiaty będą tutaj pasować. Ale jakie rośliny odstraszają komary w takim miejscu? Warto rozpocząć uprawę ziół. Sprawdzą się np.:

  • mięta (łac. Mentha),
  • bazylia pospolita (łac. Ocimum basilicum),
  • melisa lekarska (łac. Melissa officinalis),
  • rozmaryn lekarski (łac. Rosmarin officinalis),
  • tymianek pospolity (łac. Thymus vulgaris).

Zioła to bogactwo smaków i aromatów, które można wykorzystać w kuchni w postaci przypraw. Te rośliny mają także działanie lecznicze, kiedy spożywa się je w postaci naparów czy herbat. Aż wreszcie, ich aromatyczna i silna woń koi zmysły osób przebywających w ogrodzie, a także skutecznie odstrasza komary.

Melisa skutecznie odstrasza komary

Inne rośliny na komary o walorach dekoracyjnych – tabela

Kwiaty są niewątpliwie chlubą każdego ogrodu, ale czy za ich pomocą można też odstraszać komary? Okazuje się, że tak. Wśród nich znajdują się zarówno byliny, jak i rośliny jednoroczne. Jeżeli chcesz skutecznie chronić się przed komarami i innymi owadami żerującymi szczególnie w miesiącach letnich, spróbuj posadzić gatunki wymienione w tabeli.

Roślina odstraszająca komary Krótka charakterystyka
bodziszek (łac. Geranium) wytwarza drobne kwiaty o różnych kolorach, mają delikatne płatki; niektóre gatunki to byliny, inne są jednoroczne
aksamitka (łac. Tagetes) roślina astrowata, jednoroczna; charakterystyczne są tutaj gęsto rosnące płatki zebrane w koszyczki, o wyrazistym, czerwonym, pomarańczowym lub żółtym kolorze
pelargonia (łac. Pelargonium) do ogrodu sprawdzą się pelargonie rabatowe; mają kwiatostan w postaci baldachu, płatki mają rozmaite kolory

Pamiętaj, że każda z wymienionych roślin potrzebuje prawidłowo przygotowanego gruntu. Glebogryzarki sprawdzą się doskonale do wszelkich prac ogrodowych. Dzięki nim rozbijesz grudki ziemi i wymieszasz je bez większego wysiłku, co przełoży się na wysoką jakość gleby. Do pielęgnacji posadzonych roślin przydadzą się lekkie i poręczne sekatory lub nożyce akumulatorowe.

glebogryzarka-Easy-Stiga.jpg

Bibliografia:

  1. Fraszczak B., Lawenda, Działkowiec 2016, 08, s. 14.
  2. Mathew J., Yohannan R., Conn B. J., Three new spcies of Plectranthus (Lamiaceae) from south Western Ghats, India, Botanic Gardens of Sydney 2017, vol. 20.
  3. Uklanska-Pusz C. M., Zioła w ogrodzie, Mój Piękny Ogród 2019, 11, s. 53.