Lawenda - cząstka Prowansji w Twoim ogrodzie

Ogród
Lawenda - cząstka Prowansji w Twoim ogrodzie

Rośliny pozwalają uatrakcyjnić ogród, wprowadzając do niego harmonię i niepowtarzalny klimat. Zachwycają one nie tylko estetyką i zapachem, ale również właściwościami leczniczymi. Ogrodowe kompozycje kwiatowe bardzo często okalają krzewy, a jednym z nich jest lawenda. Z tego poradnika dowiesz się, jak sadzić i pielęgnować lawendę w ogrodzie, by cieszyć się jej wyjątkowym wyglądem i zapachem.

Jak sadzić lawendę w ogrodzie?

Lawenda pasuje zarówno do ogrodu nowoczesnego, jak i klasycznego, skomponowanego na bazie rodzimych gatunków roślin. Krzew ten ma ponad 41 gatunków występujących głównie w basenie Morza Śródziemnego, a ponadto na obszarze od Wysp Kanaryjskich aż do Indii.

W polskich ogrodach bardzo często uprawiana jest lawenda wąskolistna, która najlepiej rozwija się na glebie ciepłej, przepuszczalnej, o zasadowym odczynie. Krzew wykazuje jednak niską tolerancję na zimne wiatry, a wybierając dla niego miejsce sadzenia, warto upewnić się, czy będzie ono odpowiednio nasłonecznione. Jeśli podłoże pod sadzonkę ma słabą przepuszczalność, można zastosować prosty drenaż wykonany z kawałków doniczki. Przy uprawie lawendy wąskolistnej w ogrodzie nie należy przesadzać z nawadnianiem gleby, gdyż krzew ten lepiej rozwija się na suchym terenie. W przypadku kilku sadzonek lawendy, każda z nich powinna mieć wolną przestrzeń wokół siebie w celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W przeciwnym razie rośliny będą wykazywać dużą podatność na choroby grzybowe. Jednym z częstych zabiegów wykonywanym przed posadzeniem rośliny jest rozluźnienie podłoża piaskiem i kompostem. Choć lawenda nie lubi wilgotnej gleby, nie należy zapominać o jej regularnym nawadnianiu w okresie suszy.

Gdzie sadzić lawendę?

By cieszyć się widokiem i odprężającą wonią kwiatów lawendy, w pierwszej kolejności musisz wybrać najdogodniejsze miejsce jej uprawy. Roślina ta najlepiej czuje się na suchym, dobrze zdrenowanym i przepuszczalnym podłożu o dużej zawartości wapna, tj. glebie zasadowej (o odczynie pH wahającym się w przedziale 6,5 – 7,5). Jeżeli gleba w Twoim ogrodzie jest zbita, a przez to słabo przepuszczalna,

pamiętaj, aby przy sadzeniu lawendy na dnie wykopanego dołka ułożyć amatorski drenaż; wystarczy, że przysypiesz dno warstwą drobnych kamyków. Lawenda źle znosi natomiast glebę gliniastą. Możesz ją rozluźnić poprzez dokładne przekopanie oraz uzupełnienie mieszanką piasku z kompostem.

By poprawnie rosnąć, lawenda potrzebuje również dobrej cyrkulacji powietrza. Zdecydowanie lepiej będzie więc rosła na skarpach niż w zagłębieniach.

Kiedy sadzić lawendę w ogrodzie?

Lawendę najlepiej sadzić wiosną bądź jesienią. Optymalne miesiące do zainicjowania fazy rozwojowej to kwiecień, wrzesień i początek października. Jesień i wiosna są również zalecanymi porami do ewentualnego rozsadzenia albo przesadzenia krzewu. Dla zintensyfikowania wzrostu rośliny, można wzbogacić jej glebę nawozami organicznymi bogatymi w składniki odżywcze.

Jak pielęgnować lawendę w ogrodzie?

Niezależnie od wybranej odmiany lawendy, w pierwszym roku jej uprawy zaleca się przeprowadzić skrócenie pędów w celu pobudzenia rośliny do wytworzenia gęstej, bujnej korony. Przycięte gałązki można natomiast wykorzystać jako środek zwalczający owady. Ze względu na preferowane przez lawendę suche podłoże nie ma konieczności stosowania specjalnych mieszanek, poza nawozami organicznymi w okresie wiosennym.

Lawenda: ozdoba ogrodu, domowe lekarstwo i oryginalna przyprawa

Źródło: www.pinterest.com

Z czym łączyć lawendę w ogrodzie?

Roślina może mieć jasne lub ciemne kwiaty w zależności od wybranej odmiany. W Polsce najczęściej uprawia się lawendę wąskolistną. Krzew ten ma fioletowo-niebieskie kwiaty, a jego wysokość może sięgać 50-60 cm. Kolejnym z gatunków jest lawenda biała, która cieszy się dużym uznaniem wśród osób, lubiących oryginalne aranżacje. Krzew ten, w przeciwieństwie do większości odmian, ma subtelne, delikatne kwiaty, a walory wizualne łączą się z silnym zapachem. Biała lawenda uprawiana w ogrodzie ma gęste kępy pędów z osadzonymi na nich liśćmi, a okres jej rozwoju przypada na lipiec, sierpień i wrzesień. Ostatnia z odmian pasuje natomiast do romantycznych aranżacji. Lawendę francuska można bowiem uprawiać w swoim ogrodzie z różami, pamiętając jednak o dużym zaangażowaniu na etapie sadzenia i pielęgnacji. Znakiem rozpoznawczym lawendy francuskiej są ciemnofioletowe kwiaty.

Co pasuje do lawendy w ogrodzie?

Na bazie lawendy można tworzyć rozmaite, zachwycające kompozycje roślinne. Przy ich planowaniu warto kierować się nie tylko własnymi preferencjami wizualnymi, ale również podobnymi potrzebami każdego z gatunków. Lawenda stworzy zgrany duet z tymiankiem bądź miętą. Rośliny te dobrze rozwijają się na suchej glebie, a przy tym potrzebują naturalnego światła do pełnego rozwoju. Lawendę można także łączyć z szałwią w ogrodzie ze względu na przynależność każdej z nich do rodziny jasnotowatych. Do odmiany wąskolistnej o fioletowo-niebieskich kwiatach będzie pasować szałwia szkarłatna, błękitna lub błyszcząca. Lawenda lubi także klasyczne połączenia, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić ja obok róż. Wiele osób decyduje się na wzbogacenie tej kompozycji hortensjami. Do ciemnych róż warto dobrać szałwię o białych lub liliowych kwiatach, dzięki czemu całość nie będzie zbyt przytłaczająca. Hortensje podkreślą natomiast wyjątkowy zapach każdej z tych roślin. Bardzo często kompozycje ogrodowe są spójne, jednak brakuje w nich dodatku, który podbiłby walory estetyczne, a jednocześnie nadał aranżacji charakteru. Jedną z takich propozycji jest dokupienie do lawendy trawy ozdobnej. Dzięki temu ogród nabierze sielskiego, rustykalnego klimatu, doskonale prezentując się na tle drewnianego domu. W nowoczesnych aranżacjach można zdecydować się na wybór lawendy i trawy w kolorze czerwonym, niebieskim bądź białym. Dużą popularnością cieszą się chińskie odmiany, które wprowadzają do ogrodu odrobinę wschodniej estetyki.

Lawenda to świetny krzew ogrodowy, pasujący do wielu aranżacji – od klasycznych po nowoczesne, pełne egzotycznych roślin. Warto jednak pamiętać o przycinaniu rośliny, zapewnieniu jej dostępu do słońca i dużej ostrożności w nawodnieniu podłoża.

Zobacz produkt w sklepie Stiga