Jak urządzić ogród wiejski? Inspiracje i porady

Ogród
Jak urządzić ogród wiejski? Inspiracje i porady

 

Z czym kojarzy ci się ogród wiejski? Jeżeli wyobrażając sobie taką przestrzeń, widzisz mnóstwo kolorowych kwiatów, grządki pełne warzyw i ziół, karmniki dla ptaków i budki lęgowe dla dzikich zwierząt, a wszystko okraszone swojską, przyjazną atmosferą, to trafiasz w punkt! W niniejszym artykule przygotowaliśmy zestaw porad, jak urządzić ogród wiejski przy swoim domu.

Ogrody wiejskie, rustykalne, kojarzące się z rodzinnym domem i tradycją

Ogród wiejski, niekiedy nazywany także rustykalnym, ma się kojarzyć z sielskością, tradycją, spokojem i rodziną. To przestrzeń, w której można odpocząć i zaznać spokoju, odciąć się od problemów codziennego życia czy zgiełku miasta. Ale jest to także miejsce przyjazne dla zwierząt, w którym wykorzystuje się zasoby naturalne, takie jak woda deszczowa do podlewania kwiatów.

Oto najważniejsze cechy, jakie powinien mieć tradycyjny ogród wiejski:

 • feeria barw – w tradycyjnym ogrodzie rustykalnym powinno się sadzić kwiaty we wszystkich kolorach tęczy. Taka różnorodność może tworzyć lekkie wrażenie nieuporządkowania, ale o to właśnie chodzi,
 • proste formy i nieregularne kształty – w ogrodzie wiejskim nie ma miejsca na wyszukane kompozycje kwiatowe. Bliżej jest mu do leśnej łąki. Nie musisz tutaj także dbać o nadmierne przycinanie krzewów i wyrównywanie ich brzegów. Styl rustykalny ma wyglądać naturalnie,
 • miejsce na uprawę warzyw – ogrody wiejskie rustykalne muszą mieć także wyznaczone miejsce, gdzie posadzisz warzywa. Możesz to zrobić po prostu w grządce lub przygotować specjalną skrzynię, nie ma to większego znaczenia,
 • drewno, metal, kamień, glina – te trzy materiały mogą stanowić elementy dekoracyjne twojego ogrodu wiejskiego. Unikaj natomiast plastiku.

Chcesz mieć ogród w stylu wiejskim? Projekt możesz przygotować samodzielnie albo zlecić go architektowi krajobrazu, który weźmie pod uwagę zarówno to, jakie możliwości daje działka (również pod kątem uprawy roślin), jak i najnowsze trendy w aranżacji ogrodów.

Masz ogród na pochyłej działce? To nie jest problem. Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego, jak zagospodarować przestrzeń.

Nowoczesny ogród wiejski to połączenie tradycji i współczesności

Zasady, którymi musisz się kierować podczas aranżacji nowoczesnego ogrodu wiejskiego, są w zasadzie takie same, jak przy tradycyjnej wersji. Jak jednak wprowadzić element współczesności, aby nie zaburzyć harmonii? Oto nasze propozycje:

 • nowoczesne oświetlenie – istotnym elementem nowoczesnych ogrodów jest oświetlenie. Do przestrzeni zaaranżowanej w wiejskim stylu możesz wybrać np. wiszące lub stojące lampy solarne wykonane z metalu i szkła albo lampiony na świece, co będzie zgodne z omawianym nurtem, ale nieco go odświeży,
 • odpowiednie meble ogrodowe – to kolejny sposób na połączenie nowoczesności z tradycją. Wybierz zestaw wypoczynkowy z wikliny lub drewna w stonowanej kolorystyce i o minimalistycznych kształtach, aby wprowadzić nutę nowoczesności do rustykalnego stylu.
Oświetlenie do ogrodu wiejskiego

Najpiękniejsze ogrody wiejskie to te z mnóstwem kwiatów

Jak już wiesz, inspiracje na ogród w stylu wiejskim należy czerpać z samej natury. Aby wpasować się w tę aranżację, musisz po prostu pamiętać o tym, aby unikać regularnych kształtów i sztucznych materiałów dekoracyjnych. Ale jakie gatunki roślin sprawdzą się najlepiej w takiej przestrzeni?

Byliny do ogrodu wiejskiego

W ogrodach wiejskich doskonale sprawdzają się byliny, a więc drzewa, krzewy i kwiaty wieloletnie, które cieszą oko najczęściej wiosną, latem i jesienią, a zimą wkraczają w okres wegetacji. Plusem tych roślin jest to, że wymagają niewielkich nakładów pracy. Musisz jedynie przygotować podłoże za pomocą glebogryzarki, która odpowiednio rozbije glebę. W przypadku pielęgnacji  drzew i krzewów wieloletnich – niezbędne będą pilarki i sekatory akumulatorowe. Znacząco ułatwią pracę przy przycinaniu gałęzi.

Sekator akumulatorowy do ogrodu wiejskiego

Wśród najpopularniejszych bylin do ogrodu wiejskiego wymienia się m.in.:

 • maki – pięknie prezentują się razem na łąkach kwietnych,
 • margaretki – zwane niekiedy dużymi stokrotkami,
 • dzwonki – to bardzo śliczne i subtelne kwiaty, czarujące wspaniałym aromatem,
 • piwonie – o niezwykle ozdobnych kwiatach i pięknym zapachu,
 • dalie – to przepiękne kwiaty z rodziny astrowatych, dostępne w rozmaitych odmianach kolorystycznych,
 • wiosenne rośliny cebulowe – to np. krokusy, hiacynty czy tulipany.
Byliny do ogrodu wiejskiego: mak

Jeżeli chodzi natomiast o drzewa, w styl wiejski najlepiej wpisują się brzozy, lipy, głogi oraz dęby, a z gatunków iglastych często stawia się na sosny, modrzewie oraz jałowce.

Inne kwiaty w ogrodzie wiejskim

Byliny wieloletnie są wygodne w uprawie, ale w swoim wiejskim ogrodzie kwiatowym możesz także posadzić rośliny jedno- lub dwuletnie. Warto tutaj zwrócić uwagę na słoneczniki ozdobne, niezapominajki polne, groszek pachnący, chabry oraz nagietki. Doskonale sprawdzą się również wszelkiego rodzaju zioła, które można wykorzystać jako dodatki do dań albo przygotowywać z nich susz na napary. Nie można zapomnieć o roślinach pnących, które przyozdobią przydomową pergolę, a są to m.in. róże pnące, rdest auberta, winobluszcz i powojnik.

Bibliografia:

 1. Szczeblewska A., Ogród wiejski - zapomniane piękno, Krajobrazy Dziedzictwa Narodowego 2000, 2, s. 30-33.
 2. Uruszczak M., Przemiany przydomowych ogrodów wiejskich w Małopolsce na przykładzie Jury krakowsko-częstochowskiej, Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich 2012, nr 3, s. 61-72.
 3. Wolosz A., Dlaczego warto uprawiać ogród wiejski, Wiadomości Rolnicze. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie 2012, 01, s. 46-47.
 4. Zatek W., Przydomowy ogród wiejski - dawniej i dziś, Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej w Krakowie. Sesja Naukowa 2003, 90, s. 271-276.